23 שנה לאחר אבחונו, פטריק לוי נלחם בסטיגמה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

את השינויים סביב הטיפול במחלת האיידס חווה פטריק לוי, מראשוני הנשאים שאובחנו בישראל ושרדו, על גופו. לוי, כיום בן 45 ותושב היישוב תובל שבגליל, אובחן כנשא של נגיף ה-HIV בצרפת בשנת 1988, חמש שנים לאחר הופעת המקרים הראשונים בארץ ושלוש שנים לאחר הקמת הוועד למלחמה באיידס, עוד בטרם פותחו תרופות ייעודיות כנגד הנגיף. "היתה אז תרופה אחת לחולי סרטן, אינטרפרון, שחשבו שאולי היא תעזור לנשאי איידס, אבל בהמשך התברר שהיא יותר הזיקה מאשר עזרה", הוא נזכר השבוע.

בשנים הראשונות לאחר שאובחן כנשא, עבר לוי בדיקות רפואיות רבות אך בממסד הרפואי לא יכלו להציע לו מענה טיפולי.

בשנת 1991 שב לוי ארצה, לאחר ששהה כאן בעבר תקופה קצרה ועבד כמורה, והחל ללמד בבית ספר בירושלים ובהמשך בתל אביב. בשנת 1995 נחשף כנשא יחד עם בן זוגו בעיתונות, חשיפה שהובילה לדרישה מצד משרד החינוך שיעזוב את ההוראה ועוררה דיון ציבורי. באותה השנה מונה למנכ"ל הוועד למלחמה באיידס, תפקיד שבו כיהן שלוש שנים, ובמקביל אף שימש נציג ישראלי ראשון באו"ם וייצג אנשים החיים עם איידס במדינות מפותחות.

בשנת 1996 נרשם הצעד הדרמטי הראשון סביב הטיפולים בנגיף עם פיתוח הקוקטיילים המשלבים תרופות שונות. לוי עצמו החל את הטיפול בהם בשנת 1998, וממשיך בו עד היום. בתחילת הדרך, קבלת טיפול תרופתי לנשאי האיידס בישראל לוותה במאבק כנגד סגן שר הבריאות דאז שלמה בניזרי, בדרישה להכיר בטיפולים התרופתיים לאיידס כחלק מסל התרופות הציבורי. את השינוי הובילו לוי ובן זוגו, ריקרדו שניידר, שעתרו בנושא לבית הדין לעבודה יחד עם שמונה נשאים נוספים, מאבק שהוביל לבסוף לפסיקה המכלילה את הטיפולים לאיידס בסל.

שניידר, שהיה אף הוא נשא, מת בדצמבר 2000 מהמחלה, כעבור שמונה שנים של זוגיות עם פטריק. בהמשך, לאחר מאבק משפטי, הכירה חברת הביטוח בפטריק כאלמן.

הטיפול בקוקטיילים התרופתיים ניתן לפטריק בבית החולים הדסה ובהמשך במרכז הרפואי שיבא. הטיפול, המשתנה בהתאם לעמידות המחלה, הצליח להביא להפחתת העומס הנגיפי בקרב נשאים והפך את המחלה בהדרגה ל"כרונית", כהגדרת רופאים. לדברי פטריק, "אצלי ניסו להימנע מהצורך בתרופות ככל האפשר, ובהתחלה הטיפול התרופתי היה כרוך בתופעות לוואי ובחילות קשות". הוא הוסיף כי "הסיכוי היום שאדביק מישהו אפסי, כי העומס הנגיפי בגופי שואף לאפס".

כיום, 23 שנים לאחר שאובחן כנשא, השינויים שעברה מחלת האיידס מעוררים בו הרגשה מעורבת. "אמנם יש כיום בארץ מרכזי איידס מצוינים, אולם כשיוצאים מהם למחלקות הפנימיות עדיין ניתן לפגוש בסטיגמה ובורות כלפי נשאים", אומר פטריק, "מעבר לכך, הכינוי שהודבק למחלה ככרונית לא נכון, וזו הגדרה שמטעה את הציבור. בסדנאות הסברה שאני משתתף בהן אנשים נוטים היום לחשוב שאין צורך להיות מאוד זהיר כי אפשר לחיות עם איידס בעזרת התרופות, וזה עדיין לא המצב. התרופות עדיין לא מעלימות את הנגיף אלא רק מעכבות את התרבותו בגוף, בהחלט אי אפשר לראות באיידס מחלה קלה".

לטענתו, גם המסרים סביב האיידס בעייתיים, "כי הם ממקדים את המחלה בקבוצות מיעוט - הומוסקסואלים, אתיופים, נרקומנים וזונות - כשהמסר הוא שאם אתה לא שייך לאחת מהקבוצות אז אין לך מה לדאוג זה מסר מוטעה ואפילו קרימינלי. המחלה עדיין קיימת, וגם הנשאות, ולא רק בקבוצות מיעוט, והרוב בארץ לפחות עדיין חיים עם המחלה בסתר ולא מוכנים להיחשף", הוא אומר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ