חצייה מסוכנת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חציית תרופות נעשית כבדרך שגרה בבתים רבים וכן במוסדות כמו בתי חולים ובתי אבות, במטרה להשיג מינון תרופתי השונה מזה הנמכר מסחרית. ואולם, מחקר חדש מצביע על אי דיוק משמעותי בעת חציית התרופות, העלול אף לסכן את הבריאות.

לפי מחקר שהתפרסם בחודש ינואר בכתב העת "Journal of Advanced Nursing", לפחות בשליש מהתרופות שחותכים, יש סטייה מהמינון המומלץ ב-15% ויותר. החוקרים מאוניברסיטת גנט בבלגיה מתריעים כי לסטייה כזו עלולות להיות השלכות קליניות קשות בתרופות שבהן קיים טווח סטייה צר בין מינון טיפולי לבין מינון רעיל.

במחקר נתבקשו חמישה נבדקים לחצות שמונה סוגי טבליות בצורות וגדלים שונים, באמצעות שלוש שיטות שונות מקובלות: בסכין מטבח, במספריים ובמכשיר ייעודי המשמש לחציית תרופות. הנבדקים היו עובדי מערכת הבריאות, לרבות פרופסור וטכנאי מעבדה, והם ביצעו חלוקה ל-3,600 חלקי תרופות (חצאים ורבעים). התרופות שנבדקו שימשו לטיפול במגוון מחלות, לרבות פרקינסון, מחלות לב, פקקת ורידים ודלקת פרקים.

במדידות נמצא סטייה של יותר 15% או יותר מהמשקל הנדרש, ב-31% מהכדורים החצויים. ב-14% מהכדורים החצויים נמצאה סטייה של יותר מ-25% מהמשקל הדרוש. גם בשיטה המדויקת ביותר לחצייה, באמצעות המכשיר הייעודי, נמצאה סטייה של 15% ב-21% מהכדורים המחולקים, וב-8% מהם נמצאה סטייה של מעל 25% מהמשקל הדרוש.

החוקרים מבהירים כי חציית תרופות היא שיטה מקובלת ברפואה, ולפי אומדן של מחקר שנערך בגרמניה, קרוב לרבע מהתרופות הנמכרות בטבליות עוברות חצייה בבית או במוסד הרפואי, לפני השימוש. "חציית תרופות מאפשרת להגדיל את גמישות המינון, להפוך את הטבליות קלות יותר לבליעה ולחסוך כסף למטופלים ולמוסדות רפואיים, ואולם אפשר לאבד במהלך החלוקה חומר פעיל", הבהירה החוקרת הראשית, ד"ר שרלוט וורה.

בהתבסס על הממצאים, קוראים החוקרים לחברות תרופות לייצר טווחים נרחבים יותר של מינונים, וכן תרופות הניתנות בנוזלים, כדי לצמצם את החלוקה הלא מדויקת. כשאין מנוס מחלוקה, מומלץ להשתמש במכשיר המיועד לכך. בנוסף מומלץ לצוותים האמונים על חלוקת תרופות, להתאמן בביצוע חלוקת טבליות מדויקת ככל האפשר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ