הארץ של הסופרים | מה לא להגיד לחולי סרטן

ברוס פיילר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברוס פיילר

ידידתי התיישבה והזמינה משקה חזק. מעולם לא חשבתי שהיא טיפוס ששותה. כעבור שעה, כשבני הזוג שלנו שקעו בשיחה, היא רכנה מעברו של השולחן ואמרה: "אני זקוקה לעזרתך, לאחותי יש גידול במוח. אני לא יודעת מה לעשות".

החודש לפני שלוש שנים, התגלה אצלי סרטן בעצם הירך השמאלית. לאחר האבחון עברתי שנה אפלה, שכללה תשעה חודשי כימותרפיה וניתוח של 15 שעות לשחזור רגלי השמאלית.

באותה עת התאומות שלי ושל אשתי לינדה, היו בנות שלוש, ולעתים קרובות כרענו תחת אתגרי היומיום, הכרוכים בהתמודדות עם מחלת אבי המשפחה, אם עובדת ושתי ילדות בגן. שרדנו בזכות העזרה של רבים. האחים שלנו דאגו לכך שחברינו יוכלו להזמין לנו ארוחות ערב באינטרנט, ההורים שלנו באו לביתנו על פי תורנות.

אולם כפי שרומזת השאלה של חברתי, חלק מהמחוות עזרו יותר מאחרות, וחלקן היו מעצבנות ממש. לפיכך, תוך נטילת הסיכון של העלבת כמה אנשים בעלי כוונות טובות, להלן כמה דברים שאסור לכם לומר לעולם לחבר (או קרוב משפחה או עמית לעבודה) חולה:

1. מה אני יכול לעשות כדי לעזור? רוב החולים שאני מכיר מפתחים רתיעה כלפי השאלה השכיחה הזאת, גם כשהיא נאמרת מן הלב, משום שהיא מחזירה אליהם את הצורך להחליט. כפי שמסביר דאג אולמן, מנכ"ל Livestrong ששרד לאחר מחלת הסרטן שלוש פעמים: "החולים לעולם לא יאמרו לכם מה לעשות בשבילם. הם לעולם לא רוצים להרגיש פגיעים", במקום זאת, פשוט עשו משהו למענם. וככל שהדבר שתעשו יהיה רגיל יותר כך ייטב, משום שהבעיה היא המטלות שמצטברות. רוצים לעזור? נקו את המקרר, החליפו נורות שנשרפו, שתלו צמחים חדשים בעציצים במקום אלה שנבלו.

2. אני חושב/ת עליך ומתפלל/ת למענך. מניסיוני, חלק מהאנשים חושבים עליך, וזה נחמד. אחרים מתפללים בשבילך, וזה מעודד לא פחות. אולם רוב האנשים שאומרים שהם חושבים עליכם ומתפללים למענכם פשוט חוזרים על קלישאה שחוקה, שהגיע הזמן לוותר עליה ועל אמירות נדושות אחרות כמוה.

3. ניסית את נוזל המנגו לשטיפת המעי הגס שהמלצתי לך? נדהמתי כמה רבים - חברים וגם זרים גמורים - הציפו אותי בהמלצות על משקאות חיזוק פלאיים, צמחי מרפא סיניים או תרגילי ויזואליזציה שבדיים. לפעמים, תיבת הדואר הנכנס שלי נראתה כמו אוסף של המלצות מוזרות של רופאי אליל, "אם תמרח כורכום מתחת לציפורניים שלך ופלפל על הצוואר, ותתקלח במיץ אשכוליות, תרגיש יותר טוב. זה ריפא את הדוד לואי".

4. הכל יהיה בסדר. הרבה בעלי כוונות טובות חוזרים פעם אחר פעם על אמירות אופטימיות, מתוך חוסר ביטחון. אולם אמירות בנאליות כאלה נועדו לרוב להרגיע את חששותיהם יותר מאשר את חששות החולה עצמו. כפי שהתלונן באחרונה אחד מחברי שעבר ניתוח מוח: "זכיתי לדברי עידוד רבים בנוסח ?אתה תהיה בסדר'. זה גרם לי לחשוב: הרי לא ראיתם את סריקות המוח שלי. זה לא מה שהרופא אומר". האמת הפשוטה היא שאם אינכם מומחים לרפואה, עליכם להימנע מלנסות לגלם את נוסטרדמוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ