חוקרים גילו גן חדש הקשור להתפתחות מיגרנה בנשים

20% מהאוכלוסייה סובלת מהתקפי מיגרנה. נשים סובלות פי שלושה-ארבעה מגברים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

צוות חוקרים בינלאומי מדווח על איתור שלושה גנים חדשים הקשורים להתפתחות כאבי ראש מסוג מיגרנה. הצוות זיהה כי שינויים בגנים שאותרו מעלים את הסיכון להתקפי מיגרנה המופיעים בקרב 20% מהאוכלוסייה לאורך החיים. באוכלוסייה זו ידוע עוד כי נשים סובלות ממיגרנה פי שלושה עד ארבעה יותר מאשר גברים. הממצאים מתפרסמים השבוע בכתב העת המדעי Nature Genetics.

המדובר בצוות חוקרים השייך לקונסורציום לכאבי ראש וגנטיקה (IHGC) שכלל חוקרים מארה"ב, בריטניה, צרפת, גרמניה, פינלנד, הולנד ואוסטרליה, בראשות חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת הארוורד בבוסטון.

הממצאים התבססו על סריקות גנטיות שבוצעו בארה"ב בקרב 5,122 נשים שסבלו ממיגרנות בקביעות, בהשוואה ל-18,108 נשים שלא דיווחו על מיגרנות. בעיבוד סטטיסטי לסריקות הגנטיות זוהו שלושה גנים ששינויים בהם אובחנו בשכיחות גבוהה יותר בקרב נבדקות עם מיגרנה. בהמשך אותרו הממצאים באשר לגנים שזוהו גם במדגמים נוספים בגרמניה והולנד, שכללו גם נבדקים גברים.

אחד הגנים שזוהה - המכונה בשם - PRDM16 נמצא קשור בהתפתחות מיגרנה בשני המינים, אולם אופן השפעתו על התפתחות מיגרנות טרם הובהר; הגן השני - TRPM8 - נמצא קשור בהתפתחות מיגרנה בנשים בלבד, ונמצא כי גן זה מעורב גם באופן כללי בתחושות של כאבים ממקור עצבי; והגן השלישי - LRP1 - נמצא קשור במיגרנה בשני המינים ומעורב בתחושות תפישתיות של העולם החיצוני, ומשפיע על מסלולי כימיקלים הפועלים במוח באופן המאפשר לעורר או לדכא התקפי מיגרנה.

לפי המחקר, שינויים בשלושת הגנים שאותרו מגדילים ב-15%-10% את הסיכון למיגרנה, בהשוואה לאנשים ללא שינויים אלו. כשליש מנפגעי המיגרנות מפתחים גם תופעות נוירולוגיות המכונות בשם אאורה (בעברית מילולית: הילה), לרבות הפרעות ראייה - הבזקי אור או נקודות שחורות מרצדות, רגישות לצלילים ותחושת נימול בידיים ובפנים, ובמקרים קשים אף הפרעת דיבור חולפת ושיתוק זמני בחלק מהגוף. אולם במחקר הנוכחי לא נמצא קשר בין שלושת הגנים שזוהו לבין התפתחות מיגרנה ספציפית המלווה באאורה.

החוקרים מדווחים במחקר על כוונתם להמשיך ולחפש שינויים בגנים נוספים המזוהים עם מיגרנות. חוקרים בריטים מאוניברסיטת אוקספורד כבר דיווחו לפני כשנה כי איתרו שינויים בגן המכונה TRESK הקשורים בהתפתחות מיגרנות עם אאורה. הגן שאותר אחראי גם על מערכת תחושת הכאב במוח ועל מערכת החושים, גילוי המסביר מדוע הסובלים ממיגרנה עם אאורה מפתחים לעתים רגישות לאורות, צלילים ומגע.

הממצא הנוכחי מאפשר בשלב זה הבנה טובה יותר לנסיבות התפרצות מיגרנות שהמדע מייחס להן רקע גנטי כבר שנים רבות, אך גם גורמים סביבתיים המעודדים התפרצות מיגרנות, לפי מחקרים שהתפרסמו בעשור האחרון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ