מערכת הבריאות תשבות ביום שני

ההסתדרות הרפואית טוענת שמשרדי האוצר והבריאות חתמו על הסכם לקיצור תורנויות המתמחים על חשבון הוספת רופאים בפריפריה, והודיעה על החרפת הצעדים בשבוע הבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נציגי ההסתדרות הרפואית יצאו אתמול בזעם מישיבת המשא ומתן עם משרד האוצר. בעקבות הפיצוץ במשא ומתן מחריפים הרופאים את השביתה בשבוע הבא, כולל שביתה כללית של מערכת הבריאות ביום שני, לאחר שבועיים של שיבושים מתונים יחסית.

בישיבה שנערכה במשרדי הנהלת קופת חולים כללית בתל אביב דנו הצדדים במתווה לצמצום מספר תורנויות הרופאים המתמחים וקיצור משך התורנויות, דיון שהחל כבר בתחילת השבוע, בתיווך בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב.

ואולם, בדיון התברר לנציגי הרופאים כי האוצר הגיע להסכמות עם משרד הבריאות ליישום תוכניתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לקיצור משך התורנויות מ-24 שעות ל-20 שעות, וזאת תוך הקצאת 160 תקני רופאים שעליהם כבר הסכימה הממשלה לפני שנה. לטענת הרופאים, תקני הרופאים היו מיועדים במקור לתגבור בתי החולים בפריפריה. במחאה על המהלך עזבו הרופאים את חדר הישיבות וישיבת המשא ומתן התפוצצה.

מההסתדרות הרפואית נמסר כי "בעקבות חזרת המדינה מההסכמות שהושגו השבוע בנושא הגבלת מספר התורנויות וחזרתנו לנקודת ההתחלה במשא ומתן - לא נותרה בידינו ברירה ואנו נאלצים להחריף את צעדינו". ביום ראשון ושלישי לא יתקיימו ניתוחים, למעט ניתוחים אונקולוגיים ודחופים, וביום שני תוכרז שביתה גורפת של כלל בתי החולים ומרפאות קופות החולים כללית ולאומית. הדיון הבא בבית הדין לעבודה מתוכנן כרגע ליום ראשון בערב. אתמול אחר הצהריים נפגשו במשרדי ההסתדרות הרפואית ראשי הארגון עם מנהלי בתי החולים הציבוריים, והודיעו על המשך צעדי ההשבתה. בהסתדרות הרפואית מתחו אתמול ביקורת קשה על ההתפתחויות. "נוכחנו שרימו אותנו ואף את בית הדין במצח נחושה. לפי הסיכום שהושג, כולם יצאו מופסדים ואין בכך שום בשורה. לא למתמחים שימשיכו לעשות יותר תורנויות ובשל המחסור ברופאים ייאלצו לבצע יותר שעות תורנות, ובוודאי לא לפריפריה, שגזלו ממנה את התקווה להקלת המצוקה", נמסר מהארגון.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "הממשלה קיבלה החלטה על הוספת תקני רופאים כדי לשפר את רמת הרפואה בפריפריה. אנו מאמינים שניתן יהיה להשלים את ההבנות בנושא ולהגיע להסכמות בימים הקרובים".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "המשרד רואה בהקטנת העומס על המתמחים משימה חיונית שמשפיעה על תדמית מקצוע הרפואה, איכות הרפואה והשירות הניתן בבתי החולים ואיזון, תוך הוגנות בחלוקת הנטל בין הרופאים ברמות ההכשרה השונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ