בג"ץ שוקל לבטל את תקנון משרד הבריאות המגביל את מספר הבחינות לסטאז'רים

סטודנט לרפואה עתר לאפשר לו להמשיך בסטאז' לאחר 10 שנות לימוד

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בג"ץ הורה למשרד הבריאות להסביר תקנון המונע מסטודנט לרפואה שנכשל בהתמחות פעמיים לגשת להתמחות פעם נוספת. הכללים המחמירים של הבחינות לרפואה בישראל מוסיפים לעורר מחאות: שבועיים לאחר שסטודנטים לרפואה מחו"ל עתרו לבג"ץ על רמת הקושי בבחינה שנדרשו לעבור בישראל לקראת הסטאז' בשנת הלימודים השביעית והאחרונה לתואר, מורה כעת בג"ץ למשרד הבריאות לנמק תקנון דרקוני נוסף, שאינו מאפשר לנכשלים פעמיים בסטאז' אפשרות לגשת לסטאז' פעם נוספת, בדרך לקבלת תואר רופא.

לפני שנה, ביוני 2010, עתר לבג"ץ סטודנט לרפואה מהגליל, שנכשל פעמיים בסטאז' בסבב במחלקה הכירורגית, לאחר שנקבע במשרד הבריאות כי לא יוכל לגשת לסטאז' נוסף. העותר סיים לימודי רפואה באוניברסיטת יאסי ברומניה, ובא לישראל לסטאז' לאחר שעבר בחינה מקדימה באוגוסט 2007. בסטאז' בבית חולים "העמק" בעפולה שהה במחלקה כירורגית א' חודשיים, ובסיומם הודיעו הרופאים כי נכשל. הסטודנט הופנה לסטאז' חוזר במחלקה כירורגית ב' ב"העמק", בפברואר-מארס 2009, אולם בסופה נאמר לו כי מעתה לא יוכל עוד לעבור סטאז' נוסף. בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד עמאד דקואר, נטען כי כל שנות לימודי רפואה ולימודי ההכנה שעבר לאורך עשר שנים יירדו לטמיון בעקבות ההחלטה.

חורג מסמכות

בעתירה נטען כי ביישום התקנון חורג משרד הבריאות מסמכות ופוגע בחוק יסוד כבוד האדם ובחופש העיסוק באופן בלתי מידתי. בעתירה נטען כי אין עוד מקצוע בארץ בו נשללת לחלוטין האפשרות של הנבחן לגשת לבחינות הסמכה מחדש לאחר שני כישלונות.

לטענת משרד הבריאות, "הרופא נכשל בשני סבבי סטאז', והוא שביקש לבצע את הסבב החוזר באותו בית חולים. חוות הדעת של מנהל המחלקה לגבי כישוריו היתה קיצונית בחומרתה ובה צוין כי 'לא הייתי רוצה להפקיד בידיו חולה אחד ולו לרגע אחד'".

ואילו העותר הציג בפני בית הדין מכתב המלצה שקיבל ממנהל מחלקת ילדים ב"העמק" על תפקודו במחלקה זו במסגרת הסטאז', ולטענת דקואר, "הסיבה שנכשל פעמיים במחלקה הכירורגית באותו בית חולים נובעת מכך שהסתכסך עם אחד הרופאים במחלקה". בעתירה נטען כי העותר לא עודכן באפשרות לעבור את הסטאז' החוזר בבית חולים אחר.

במשרד הבריאות אין פרסום לנתוני מספר הסטודנטים לרפואה שנכשלים פעמיים בסטאז', ונאסר עליהם לגשת לבחינות נוספות, ובכיר במשרד טוען כי "המקרה המדובר חריג". ואולם, בדיון בעתירה התברר כי תקנון הסטאז', בו מופיעות ההגבלות המחמירות, נכתב כבר לפני כ-40 שנה על ידי דיקני הפקולטות לרפואה בישראל, ולא עבר את אישור המחלקה המשפטית במשרד, היועץ המשפטי לממשלה או ועדת הבריאות של הכנסת.

במשרד הבריאות מבהירים בתגובה כי "בטרם תחילת הסטאז' כל סטודנט מקבל הרשאה, בה נכתב בבירור כי במקרה של כישלון לא ניתן לחזור על הסטאז' יותר מפעם אחת נוספת. אין לשכוח כי בחיי אדם עסקינן. סמכות זו מעוגנת בסעיף 71ג לפקודת הרופאים ולפיה המנהל רשאי לסרב לתת רישיון למי שאין לגביו חוות דעת חיובית על עבודתו כסטאז'ר שניתנה מאת מנהל בית החולים שבו נעשה הסטאז'".

שופטי בג"ץ - אדמונד לוי, חנן מלצר ויורם דנציגר - הורו בשבוע שעבר למשרד הבריאות להסביר בתוך 45 יום מדוע לא יבטלו את תקנון הסטאז'. מהמשרד נמסר בתגובה כי "לגבי שינוי התקנון - לא נוכל להתייחס לעניין כל עוד העתירה תלויה ועומדת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ