אנטי סוכרת

דו"ח חדש מגלה שישראל נמצאת במקום השני בעולם בתמותה מסוכרת, נתון שמאלץ אנשי מקצוע לפתח כלים להתמודדות עם אנשים המתנגדים פסיכולוגית לטיפול באינסולין

זאב וינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זאב וינר

סוכרת היא מחלה כרונית, הנגרמת בגלל הפרעה בהפרשת ההורמון אינסולין מהלבלב והעדר תגובה של תאי הגוף לאינסולין. בעיות אלה מובילות לרמות סוכר (גלוקוז) גבוהות בדם. כתוצאה מכך מתרחשים שינויים בכלי דם, הגורמים לפגיעה קשה באיברים כמו המוח, הלב, העיניים והכליות.

איזון רמות הסוכר בדם עשוי לעכב את השינויים ולמזער את הנזק, העלול לגרום לנכות קשה ואף למוות. בשנים האחרונות השתנתה תפישת הטיפול בסוכרת והיום רופאים מאמינים שיש להתחיל לשלב אינסולין בטיפול במחלה כבר בשלבים הראשונים שלאחר האבחון, בהנחה שכך יש אפשרות טובה יותר לעכב את התקדמות המחלה והפגיעה באיברים.

בשנים האחרונות חלה התפתחות מרשימה בידע על מנגנון המחלה והטיפול בה. עודכנו המלצות לאורח החיים הנכון לחולים - תזונה הולמת, פעילות גופנית סדירה ואיזון משקל הגוף; פותחו תרופות שאפשר לבלוע ככדורים וסוגי אינסולין הגורמים פחות תופעות לוואי ושוכללו אמצעי הבדיקה והבקרה. למרות זאת, יותר מ-40% מהחולים אינם מאוזנים כיאות.

מדוע כל כך הרבה חולים נרתעים מהטיפול? הפסיכולוגיה משפיעה מאוד על נכונות החולה לעבור טיפול ולעמוד בשינויים הנדרשים באורח החיים, כדי להגיע לרמת הסוכר המומלצת. שינוי הוא משימה קשה. מנגנוני הגנה פסיכולוגיים מייצרים התנגדות לשינוי ומעכבים רבים מלנקוט פעולות הכרחיות לאבחון ולטיפול.

הספרות המקצועית העוסקת בסוכרת מגדירה תופעה של "תנגודת פסיכולוגית לאינסולין" (Psychological Insulin Resistance). התופעה מתוארת כתמונה פסיכולוגית מורכבת, המובילה להתנגדות לטיפול באינסולין. במחקר שפורסם השנה נבדקו 1,400 חולי סוכרת בשמונה מדינות. למעלה מ-17% מהנבדקים אמרו כי לא יסכימו לטיפול באינסולין וכ-35% מהם גילו יחס אמביוולנטי לטיפול כזה, אף על פי שמבחינה רפואית היו זקוקים לו.

אנשים עם תנגודת פסיכולוגית לאינסולין יתקשו לקבל המלצה מקצועית לטיפול בו. הם יתרצו את הימנעותם מהטיפול בטיעונים כמו: "אני רוצה לחיות מעט וטוב", "אינני רוצה להתמכר לאינסולין", "מוטב למות מסוכרת מאשר מתופעות הלוואי של האינסולין" ו"אינני בנוי לשינוי".

רבים מהם מרגישים בושה בעצם היותם חולים ובהשלכות על תפקודם הכללי והמיני. הם מתוסכלים מהמגבלות שהמחלה יוצרת, וכועסים ומרגישים אשמים על שאינם מתארגנים באופן מספק כדי לטפל בעצמם לפי המלצות רופאיהם. פחד מציף אותם באשר לעתידם, וחלקם מפתחים סימפטומים של חרדה ודיכאון, שהם כשלעצמם מכשול לטיפול.

רוב בני האדם רוצים לחיות בבריאות מיטבית לאורך זמן. המחשבות וההרגשות הללו הן ליבת התנגודת הפסיכולוגית לאינסולין ומבטאים דו-ערכיות, מצב שבו מתקיימים רגשות סותרים, המהווים מחסום להתמודדות יעילה עם המחלה והטיפול.

לפי דו"ח של מרכז המחקר והמידע בכנסת מדצמבר 2010, ישראל נמצאת במקום השני בין המדינות המפותחות (ה-OECD) במספר מקרי המוות כתוצאה מסוכרת.

כדי למנוע סיבוכים של המחלה ואף מוות, חשוב לפעול להסרת המכשולים הפסיכולוגיים המפריעים לטיפול במחלה באמצעות שינוי אורחות החיים והקפדה על טיפול תרופתי. רבים מאנשי המקצועות הרפואיים מוכשרים כיום לעזור למטופל בהסרת המכשול הפסיכולוגי לטיפול באינסולין (מומלץ לפנות לאנשי מקצוע כמו רופא, אחות או עובדת סוציאלית בכל הקשור להתמודדות עם הסוכרת).

הכותב הוא מומחה ברפואת המשפחה ופסיכיאטריה

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ