שומן חמקן

דן אבן
דן אבן

השימוש בתרופות להורדת כולסטרול מקבוצת הסטטינים גדל משמעותית בעשור האחרון, וכיום מטופלים בהן 725 אלף ישראלים. מדובר בתרופות המזרזות את פירוק הכולסטרול הרע (LDL) על ידי עיכוב אנזימים בכבד, ולפי מחקרים הן מפחיתות ב-21% את הסיכון לתחלואה ותמותה ממחלות לב וכלי דם. ואולם, מחקר בינלאומי חדש מגלה כי טיפול תרופתי לא תמיד מספיק כדי להגיע למדדים הרפואיים המומלצים.

במחקר נבדקו 22,063 מטופלים בגילאי 45 ומעלה, המטופלים לפחות שלושה חודשים באחת התרופות במשפחת הסטטינים. איסוף הנתונים בוצע בין אפריל 2008 לפברואר 2009, באמצעות בדיקות דם. 48.2% מהנבדקים שטופלו בסטטינים עדיין סבלו מרמה גבוהה של כולסטרול רע, אצל 26.4% נמצאה רמה לא מספקת של כולסטרול טוב (HDL) ו-38.8% סבלו מרמות גבוהות מדי של שומנים מסוג טריגליצרידים.

אי הגעה ליעדים אובחנה בעיקר בקרב מטופלים בסיכון נמוך לפתח אירועים לבביים (55.8%), אך גם בקרב מטופלים בסיכון גבוה (46.8%). הגעה ליעדים אובחנה בעיקר בקרב המטופלים בסטטינים במינונים גבוהים והמטופלים אצל רופא מומחה, בהשוואה למטופלים על ידי רופאי משפחה. המחקר נערך ב-2,987 מרכזי רפואה ראשונית ורפואת מומחים ב-11 מדינות באירופה ובקנדה. ממצאיו פורסמו במארס 2011 בכתב העת "European Journal of Cardiovascular Prevention Rehabilitation". החוקרים ממליצים על המשך המגמה של העלאת המינון של סטטינים.

מחקר שנערך במקביל בישראל בקרב 755 מטופלים בסטטינים ב-80 מרפאות, הגיע לממצאים דומים: 31% סבלו מרמה גבוהה מדי של כולסטרול רע, 31% מרמה נמוכה מדי של כולסטרול טוב ו-35% מרמה גבוהה של טריגליצרידים בדם.

בשנים האחרונות פורסמו הנחיות רפואיות לרמות המומלצות של כולסטרול רע בדם, שעודדו שימוש נרחב בסטטינים. העדכון האחרון להנחיות בישראל פורסם באוקטובר 2009, על ידי החברה הישראלית המאגדת את הרופאים המומחים לחקר, מניעה וטיפול בטרשת עורקים לפיהן, כל ישראלי הסובל ממחלת לב או סוכרת או בסיכון להתקף לב בגלל ריבוי גורמי סיכון, צריך להגיע לערכי כולסטרול רע (LDL) ברמה הנמוכה מ-80 יחידות מ"ג לדציליטר בבדיקות דם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ