היום: שביתה כללית במערכת הבריאות

נציגי הרופאים והאוצר ניהלו אתמול מו"מ אל תוך הלילה בניסיון למנוע את השביתה הכללית. בג"ץ דחה אתמול עתירה של הרופאים בנוגע למצוקת האשפוז

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

ההסתדרות הרפואית מתניעה מחדש את מאבקה ותקיים היום (שני) שביתה כללית במערכת הציבורית בישראל, שתקיף את כל בתי החולים הציבוריים במדינה, ותכלול גם את כלל הרופאים במרפאות הראשוניות ומרפאות המומחים בקופות החולים כללית ולאומית. זאת לאחר שהדיון בבית הדין לעבודה, הנמשך אל תוך הלילה, הסתיים ללא תוצאות.

בהמשך השבוע הרופאים מתכוונים להחריף את צעדי השביתה. אתמול היו עיצומים בחדרי הניתול בבתי החולים הציבוריים, והתקיימו ניתוחים אונקולוגיים ודחופים בלבד. ממחר עד יום חמישי יימשכו השיבושים אם לא יימצא להם פיתרון.

הרופאים החליטו על הצעד בסוף השבוע שעבר, כמחאה על החלטת משרדי האוצר והבריאות להגיע להסכמות באופן עצמאי בנוגע לתורנויות המתמחים. בחמישי דווח כי האוצר הגיע להסכמות עם משרד הבריאות ליישום תוכניתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לקיצור משך התורנויות למתמחים מ-24 שעות כיום ל-20 שעות, וזאת על חשבון תקני רופאים שכבר אושרו בממשלה ויועדו במקור לפריפריה.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, עדכן אתמול כי השיג בהסכם חדש עם האוצר 450 תקני כוח אדם לרופאים עד סוף 2013, הרחבה של 160 תקני רופאים שאושרו בפברואר בממשלה. גמזו הודיע כי הוא מייעד את חלק הארי של התקנים החדשים לרופאים בפריפריה בתוכנית מפורטת שתפורסם בהמשך, ורק לאחר איושם יקצה תקני רופאים לבתי חולים במרכז. גמזו הוסיף כי תחילה יקדם את צמצום מספר התורנויות של המתמחים, ורק בהמשך את קיצורם ל-20 שעות.

בהסתדרות הרפואית נמנעים בשלב זה מתגובה רשמית להסכם, מאחר שעדיין מתקיים עליו משא ומתן, אולם גורמים בארגון מסרו כי "לא מדובר בהסכם חדש, אלא בשקלול של 160 תקני רופאים שאישרה הממשלה, 120 תקני רופאים נוספים עליהם כבר הסכמנו עם האוצר ביום ראשון שעבר בדיונים, ותוספת נוספת כדי להכליל בהסכם גם את בתי החולים של הכללית". בהסתדרות הרפואית דורשים בדיונים תוספת מיידית של 1,000 תקני רופאים: 640 תקנים להסכם הקיבוצי שנחתם בשנת 2000 (הכולל זכות ליום חופש לרופאים לאחר תורנות), 173 לפגיות, 100 לפריפריה ו-100 למקצועות רפואיים במצוקה.

אתמול דחה בג"ץ עתירה שהגישו הרופאים בינואר לשיפור מצוקת האשפוז במדינה. העתירה נדחתה על ידי הרכב של שלושה שופטים: עדנה ארבל, סלים ג'ובראן ומרים נאור, לאור אישור הממשלה בפברואר בממשלה תוספת של 160 תקנים לרופאים. בפברואר אושרה גם התוכנית להוספת 960 מיטות אשפוז לשש השנים הקרובות, שפורסמה לראשונה ב"הארץ". לצד דחיית העתירה קבעו השופטים כי אם התוכנית שאושרה בממשלה לא תיושם, יבחן בית המשפט להתערב בעתירה הבאה שתוגש בנושא.

אתמול חודש המשא ומתן בין הרופאים לאוצר, ובשעות הערב נערך דיון בין הצדדים בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, במטרה לנסות ולמצוא פתרון למשבר. לקראת הדיון נפגשו נציגי משרד הבריאות עם ראשי ההסתדרות הרפואית והציגו בפניהם את פרטי ההסכם שהושג עם האוצר. בשבוע שעבר כבר דווח על פריצת דרך קלה בין הצדדים בדיון על קיצור תורנויות המתמחים, אולם ההסכם שהושג בין משרדי הבריאות והאוצר ביום חמישי טרף את הקלפים, והוביל לפיצוץ במגעים. בהסתדרות הרפואית מתחו בימים האחרונים ביקורת קשה על האוצר, והבהירו כי "נוכחנו שרימו אותנו ואף את בית הדין במצח נחושה".

בהמשך השבוע מתכננים הרופאים להחריף את צעדי ההשבתה. אתמול היו עיצומים בחדרי הניתוח בבתי החולים הציבוריים, והתקיימו ניתוחים אונקולוגיים ודחופים בלבד, וממחר עד חמישי יימשכו השיבושים בחדרי הניתוח, במהלכם יתקיימו רק ניתוחים דחופים ואונקולוגיים, וברביעי וחמישי יושבתו גם כלל מרפאות החוץ והמכונים והמחלקות לאשפוז יום בכל בתי החולים בישראל - הכלליים, הפסיכיאטריים והגריאטריים.

במקביל, נערכים בהסתדרות הרפואית למימוש האיום של השבתה קשה במערכת הבריאות החל מחודש יולי, אז מתכננים הרופאים לעבוד בהתאם לתקינה הקיימת, שנחתמה לאחרונה בשנת 1977, ולפי תנאי ההסכם הקיבוצי הקודם שנחתם עם האוצר בשנת 2000, שאינו מאפשר יותר משש תורנויות בחודש לרופאים מתמחים, ואינו מאפשר כלל תורנויות לרופאים מומחים, פרט לתורנויות שעוגנו בנהלים, למשל תורנות רופא בכיר בחדר לידה.

משמעות ההכרזה, להערכת בכירים במערכת הבריאות, היא קריסה הדרגתית של מערך האשפוז הציבורי במדינה במרוצת יולי, עד לצורך לסגור או לאחד מחלקות כדי להתגבר על המחסור בכוח אדם. במקביל, צפויות דחיות משמעותיות של ניתוחים וטיפולים בהיקף שלא היה קיים עד כה: בשיבא, למשל, יש תקן ל-18 רופאים מרדימים, בעוד שבפועל מועסקים 80 מרדימים במחלקות השונות. "צמצום דרמטי של הפעילות הרפואית בהתאם לתקן צפוי לפגוע באופן קשה בפעילות", מתריע פרופ' עזריאל פרל, יו"ר איגוד המרדימים.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה להתפתחויות כי "הממשלה קיבלה החלטה על הוספת תקני רופאים כדי לשפר את רמת הרפואה בפריפריה. בימים אלו דנים נציגי המעסיקים והסתדרות הרופאים בחלופות המרכזיות להקלה על המתמחים, בהן צמצום מספר התורנויות, קיצור משך התורנות ותורנויות מומחים. אנו מאמינים שניתן יהיה להשלים את ההבנות ולהגיע להסכמות".

תגובות