מאבק הרופאים מחפש זריקת מרץ

אחת הסיבות למבוי הסתום קשורה במספר הנפגעים הנמוך בשביתה הנוכחית, אך בשטח יש רופאים המתריעים מההשלכות הרפואיות של השביתה העשויות להתברר רק לאורך זמן

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

חודשיים וחצי חלפו מאז החלו הרופאים, ב-4 באפריל, בצעדי ההשבתה במערכת הבריאות הציבורית, אולם המשא ומתן בין ההסתדרות הרפואית, מובילת המאבק, לבין משרד האוצר - עדיין תקוע, והפערים בין הצדדים עדיין רבים למדי. גם שתי ההפגנות שארגנו הרופאים, האחת בירושלים מול משכן הכנסת והשנייה בל"ג בעומר בתל אביב, לא הובילו להתנעת המאבק ולשינוי עמדות קיצוני בעמדות, וככלל, שני הצדדים נותרו מבוצרים בעמדותיהם.

אחת הסיבות למבוי הסתום קשורה במספר הנפגעים הנמוך בשביתה הנוכחית. בבתי חולים ובמרפאות מדווחים מטופלים רבים כי רופאים שובתים מזדרזים לקבוע תורים חלופיים למועדים שנדחו בעטייה של השביתה, ולעתים אף מקדימים הרופאים תורים, בכוונה מוקדמת של ההסתדרות הרפואית שלא לפגוע בטיפול הרפואי, כדי שלא לעורר דעת קהל שלילית נגד הרופאים. "הציבור מאוד מתחבר אלינו, ואנו מקבלים כל הזמן פניות שלא לוותר, והעיקרון שמנחה אותנו במאבק הוא למנוע סבל מיותר למטופלים, לכן אנו קוראים למשא ומתן רציני", אמר באחרונה ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית.

אך בשטח יש רופאים המתריעים מההשלכות הרפואיות של השביתה העשויות להתברר רק לאורך זמן. לדברי מנהל המרכז הרפואי וולפסון, ד"ר יצחק ברלוביץ', "בינתיים, גם כשהשביתה ?מתחשבת', יש חולים שלא ניתן להם טיפול במועד שנקבע, ואף אחד לא יודע מה המשמעות הבריאותית. אם אין אפשרות לבצע צילום MRI למטופל בגלל השביתה, לא ברור עדיין מהי ההשלכה על המטופל. אם נדחה, למשל, ניתוח בקע, המצב יכול להפוך בפתאומיות אצל החולה לבקע כלוא המסבך את הטיפול". ברלוביץ' הוסיף כי "לצערי הפערים בין הצדדים נותרים גדולים, גם בתוספות השכר וגם בנושאים של תנאי עבודה, ותחושתי כי יש צורך במסגרת חיצונית כדוגמת בוררות. בית הדין אינו משמש בורר, אלא רק מבקש להקדים את סיום השביתה ודורש מהצדדים משא ומתן מהיר, אך הכוונות הללו לא מסייעות עדיין להפסיק את הסבל הזה".

אחד המאבקים שמוסיפים להתנהל בשבועות האחרונים - בעוד השביתה נמשכת על אש קטנה - קשור לדרישת המדינה מהרופאים לחתום על שעון נוכחות. מדובר בדרישה שעלתה כבר פעמים רבות, לרבות בבוררות עם המדינה שנוהלה בין השנים 2000 עד 2008, ועד כה נדחתה פומבית על ידי ההסתדרות הרפואית. בחדרי חדרים כבר הסכימו נציגי הרופאים באופן חלקי להחתמת שעון נוכחות, לראשונה בתולדות יחסי העבודה עם הרופאים במגזר הציבורי, אולם דורשים בתמורה העלאת שכר רוחבית נדיבה בהרבה מזו שמציע האוצר. יש אף רופאים התומכים במהלך בגלוי, למשל ברלוביץ' האומר כי "להערכתי, שעון נוכחות יחד עם פיצוי נאות של שעות נוספות יאפשר גמישות, גם גמישות ניהולית וגם יכולת של ניהול המערכת, וכן ניצול יעיל של כוח האדם העומד לרשותנו, כשבמערכת חסר כיום כוח אדם".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן תומך באחרונה במאבק האחיות יותר מאשר ברופאים, ויש מי שאומרים כי תוכניתו לקיצור משך תורנויות המתמחים רק הובילה לעיכוב בהתקדמות המשא ומתן בין הצדדים. אתמול בראיון הביע ליצמן הבנה למאבק האחיות, והודיע כי יבחן את טענותיהן, אולם לא מסר תמיכה דומה כלפי הרופאים. ברקע, ההסתדרות הרפואית, מובילת המאבק, מסוכסכת עם ליצמן כבר חודשים ארוכים, סכסוך שהחל עוד בתחילת כהונתו, לרבות בהתנגדות הרופאים לעמדתו בנוגע לפרשת הקברים בבית החולים ברזילי ולהנחייתו לטפל בחולה שמתה מוות מוחי במרכז שניידר לרפואת ילדים.

בשבועות האחרונים ניסו הרופאים להניע את מאבקם באמצעות גימיקים. ביניהם, ההפגנה בל"ג בעומר, במהלכה הבעירו מדורה. עוד דווח על כמה יוזמות עצמאיות, לרבות יוזמה של רופא שהצמיד על גג רכבו תמונה מוגדלת של תלוש המשכורת שלו, ויוזמות להצתת אש המאבק דרך הרשתות החברתיות באינטרנט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ