האחיות חידשו את מאבקן ומצמצמות את מספר המיטות במחלקות הפנימיות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

לצד שביתת הרופאים חידשו אתמול גם האחיות את מאבקן, ופתחו בעיצומים. אתמול הוחלט על גריעת 2 תקני מיטות מכל אחת מהמחלקות הפנימיות בישראל, במחאה על כך שלא אוישו תקני האחיות עליהם הוחלט בהסכם שאושר בחודש ינואר.

יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, הודיעה כי אם לא יאוישו צוותים חדשים במחלקות הפנימיות הסובלות ממחסור בכוח אדם סיעודי, יחריפו האחיות את מאבקן מתחילת שבוע הבא, ויעברו לעבוד לפי הרישיון המאושר במשרד הבריאות. בהמשך אף מתוכננת החרפה נוספת, ומעבר של האחיות לעבודה בשיטת ?תקינה הפוכה', לפיה יאוישו בכל מחלקה פנימית מיטות רק בהתאם למפתח התקינה הקבוע בהסכמי העבודה: 0.85 אחיות למיטת אשפוז, ואילו מיטות חריגות שלא יימצאו עבורם אחיות לא יופעלו, והחולים יישארו בחדרי המיון או יישלחו למחלקות אחרות בבתי החולים.

כהן הבהירה כי "המחאה שלנו היא בעבור החולים. ישנם חולים מונשמים בארץ שאמורים לשכב בטיפול נמרץ, אך נזרקים במחלקה פנימית בלי כוח אדם סיעודי מספק, זה מעשה שלא ייעשה".

בינואר נקטו האחיות עיצומים, וסגרו את המחלקות הפנימיות למאושפזים חדשים מעבר ל-100% תפוסה. הן הסכימו להפסיק את העיצומים לאחר הסכם שנחתם עם האוצר המאשר הוספת 2 מיטות לכל מחלקה פנימית לצורך העסקת אחיות חדשות במחלקות. האחיות אף הסכימו להפעיל בשנה הקרובה את המחלקות הפנימיות בתפוסה של עד 120%, תוך הבטחה כי אחוזי התפוסה יצומצמו בשנים הקרובות. לפי ההסכמות שהושגו, בשנת 2012 תורד התפוסה במחלקות הפנימיות ל-115%, וייבחנו דרכים לצמצום התפוסה ל-110%. כיום יש מחלקות הפנימיות המגיעות לתפוסות של 150%-200% בחודשי החורף. ואולם, בבתי חולים רבים לא גייסו מאז אחיות חדשות, ויש מחסור באחיות גם לפי התקן המקורי, שהיה קיים לפני המאבק בינואר.

ביום חמישי, בניסיון לעכב את העיצומים, שלח מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' גמזו להנהלות בתי החולים הנחיות לאיוש תקני האחיות החסרים, ואף הודיע כי המשרד העביר תקציבים לאיוש 50% מהתקנים, ואולם כהן מבהירה כי "איננו מוכנים להמשיך לסכן את חיי אנשי הצוות והחולים. בשלב הראשון אנו מעוניינים באחיות בפועל, ואם לא מוצאים אחיות - בגיוס כוחות עזר, עד שיימצאו אחיות. מוטלת עלינו חובה להשמיע את זעקתנו".

בינתיים, במשרדי הממשלה מגלגלים אחריות בנוגע לפתרון המשבר. ממשרד הבריאות נמסר כי "במקומות בהם לא התווספו אחיות לפי התקנים שהוקצו, חייב מנהל בית החולים להשלים את איוש התקנים באופן מיידי. אנו מצפים מהאוצר שיממש את חלקו בהסכם". ואילו ממשרד האוצר נמסר כי "המשרד אישר את הקצאת 190 התקנים המיועדים לקליטת אחיות. בהתאם לכך, נושא איוש המשרות נמצא באחריותו של משרד הבריאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ