בסוף יום של השבתה כללית, חודש המו"מ בין הרופאים לאוצר

לקראת חצות דנו הצדדים במתווה להוספת תקנים, כדי להפחית את מספר התורנויות למתמחים. יו"ר ההסתדרות הרפואית: "אנו מקווים שנוכל להגיע לפריצת דרך"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בחסות בית הדין לעבודה בתל אביב, נציגי הרופאים והאוצר ממשיכים במשא ומתן אל תוך הלילה בניסון להגיע לפריצת דרך. אם זו לא תושג, מחר (שלישי) מתוכנן המשך ההשבתה בחדרי הניתוח בבתי החולים הכלליים, ועד יום חמישי יבוצעו רק ניתוחים דחופים וניתוחים אונקולוגיים להוצאת גידולים סרטניים. ברביעי ובחמישי יושבתו גם כלל מרפאות החוץ והמכונים והמחלקות לאשפוז יום בכל בתי החולים במדינה - הכלליים, הפסיכיאטריים והגריאטריים.

לקראת חצות דנו הצדדים במתווה להוספת תקנים לרופאים בבתי החולים, לשם הפחתת מספר התורנויות לרופאים המתמחים.

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, אמר כי "אנו מקווים שנוכל להגיע לפריצת דרך משמעותית, ואם זו תקרה - נבטל את צעדי ההשבתה שתוכננו להמשך השבוע".

שביתה בבית החולים ברזילי באשקלון. תצלום: אלי הרשקוביץ

עד כה הושגו במשא ומתן הבנות אחדות באשר לצמצום מספר התורנויות למתמחים בבתי החולים. המתווה הנידון כעת מתייחס להפחתת התורנויות לשמונה בלבד לחודש, בייחוד בבתי החולים בפריפריה, בהם נאלצים מתמחים לבצע לעתים עשר תורנויות ומעלה בחודש. בהסכמים הקיבוציים הקודמים בין הרופאים לאוצר משנת 2000 הוסכם על שש תורנויות למתמחים בחודש, אולם הסכמים אלה מאפשרים חריגה, המתקיימת בפועל כמעט בכל המחלקות בארץ. ישיבה לילית שנערכה אתמול בבית הדין נמשכה עד השעה שלוש לפנות בוקר, אולם הסתיימה ללא פריצת דרך.

היום היתה שביתה כללית במערכת הבריאות הציבורית, וכל בתי החולים פעלו במתכונת שבת. בפעם הראשונה, אף כל רופאי קופות החולים כללית ולאומית שבתו ולא קיבלו קהל במרפאות הקהילה. השביתה הביאה לדחייתם של אלפי ניתוחים וטיפולים דחופים, ולהתרוקנות בתי החולים, בהם פעלו רק רופאים תורנים וכוננים, בהתאם להנחיית ההסתדרות הרפואית.

שביתה גם בבית החולים איכילוב. תצלום: ניר קידר

ד"ר ברוך יצחק, ממלא מקום יו"ר חטיבת המרפאות בקופת חולים כללית, החבר בוועדת החריגים העליונה בהסתדרות הרפואית, עדכן כי "השביתה נשמרה בצורה מלאה, כמעט ללא פניות לוועדה".

בין השאר, אישרה הוועדה פנייה של נכה צה"ל עם בעיה חמורה בעין, שכבר נדחו לו ניתוחים בשבועות האחרונים עקב השביתה, ומצבו היה דחוף. "מצאנו שמדובר בניתוח שעשוי להציל לו את הראייה, אז הוחלט לאשר את הטיפול", מבהיר יצחק.

במקביל, נדחתה בקשה לאפשר לרופאים ללמד סטודנטים לרפואה בבתי החולים בימי השביתה, ולדבריו, "נקבע כי אין בכך צורך מציל חיים".

טיפולים דחופים בלבד

רופאי קופות החולים בקהילה הונחו לאפשר רק המשך טיפולי הפריה חוץ-גופית שכבר החלו, והמשך מחזורי טיפול בכימותרפיה והקרנות שהחלו, אולם לא החלו במחזורי טיפול חדשים. במכוני הגסטרו טופלו רק מקרים דחופים של דימומים במערכת העיכול.

עד כה לא נרשמה פגיעה משמעותית בציבור המטופלים בשל השביתה, וזאת בהתאם להנחיית מטה המאבק לצמצם ככל האפשר את הפגיעה בחולים. לדברי יצחק, "ידוע לנו שקיימת בעיה עם השביתה, ואנו מקבלים מכתבים מהציבור על כך שהשביתה שלנו רכה מדי, אך במקצוע שלנו השיקולים של המצפון האישי והרפואי לא מאפשרים לנו להחמיר ולנקוט מעשים שיפגעו בקהל המטופלים. אנו עדיין ניזונים מהאמונה בשבועת הרופא ובהצלת חיים".

בבית החולים איכילוב נרשמה היום תנועה דלילה של חולים, ומרפאות החוץ היו ריקות. בחדרי המיון דווח על פונים שלא התקבלו במרפאות קופות החולים השובתות, ופנו למיון לקבלת טיפול.

ד"ר אליעז מילר, רופא מתמחה ממחלקה פנימית ה', ששימש היום תורן במיון הפנימי, סיפר "התחלנו את התורנות בשעה 10:00 בבוקר, כמו ביום שבת, בהבדל מתורנות שמתחילה בשעה 16:00 ביום רגיל. מחלקות בית החולים לא ערוכות לקבל חולים כמו ביום רגיל, כי עובד בהם רופא תורן אחד, לכן יש מעט חולים שמתעכבים במיון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ