אין פריצת דרך במו"מ בין הרופאים לאוצר; חדרי הניתוח מושבתים

מנהלי בתי החולים ביקשו מרה"מ להתערב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

טרם הושגה פריצת דרך משמעותית במשא ומתן בין הרופאים לאוצר, והשיבושים במערכת הבריאות נמשכים. הבוקר תימשך השביתה בחדרי הניתוח, ועד יום חמישי יבוצעו רק ניתוחים דחופים וניתוחים אונקולוגיים להוצאת גידולים סרטניים. מחר וביום חמישי יושבתו גם מרפאות החוץ והמכונים והמחלקות לאשפוז יום בכל בתי החולים במדינה.

הרופאים והאוצר נפגשו אתמול בערב פעם נוספת בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, בניסיון להשיג פריצת דרך. עד כה הושגו הבנות בודדות באשר לצמצום מספר התורנויות לרופאים מתמחים בבתי החולים לשמונה לחודש. בבתי החולים בפריפריה נאלצים מתמחים לבצע לעתים עשר תורנויות ומעלה בחודש. אתמול נשמעו הערכות כי מאבק הרופאים צפוי להימשך עוד חודש לפחות.

יו"ר איגוד מנהלי בתי החולים ומנהל בתי החולים בילינסון והשרון, הד"ר ערן הלפרן, פנה אתמול לראש הממשלה בנימין נתניהו להתערב במשבר. הלפרן כתב כי לאחר חודשיים וחצי של שביתות "נראה כי הסכסוך רק הולך ומסתבך, וללא התערבותך האישית מערכת הבריאות הציבורית - מן הטובות בעולם - צועדת להתרסקות. אלפי חולים מטורטרים מדי חודש בהמתנה מורטת עצבים לניתוחים ולבדיקות, ורופאים רבים מחפשים אלטרנטיבות לעבודה בבתי חולים ציבוריים והם לא יחזרו לעבודה במסגרת זו".

סילביה מאיר, בת 64 מתל אביב המאושפזת במחלקה פנימית א' באיכילוב מאז יום חמישי, קיבלה הודעה כי בעקבות השביתה נדחתה לה בדיקת לב מאמץ שנזקקה לה אתמול במטרה לבחון חשד להפרעה בלב. "בבוקר נתנו לי אספירין, ואמרו לי שדחו את הבדיקה. צריך לראות אם יש לי איזו סתימה בלב, או שהכאבים שלי ממקור אחר, אולי נפשי", היא אומרת. אולם, למרות ההחלטה על דחיית הטיפול, מאיר מביעה תמיכה מלאה ברופאים השובתים. לדבריה, "אני ממשיכה לקבל טיפול מסור על ידי הצוות במחלקה, ואני אחת התומכות הראשונות במאבק הרופאים. הם עושים עבודת קודש ואני מקבלת את מאבקם בהבנה רבה".

נפגעת נוספת מהשביתה היא רות סלומון, בת 77 מפרדס חנה, שהיתה אמורה לעבור אתמול ניתוח להחלפת מפרק הירך במחלקה אורתופדית א' בבית החולים הלל יפה, ניתוח שנקבע לה לפני שלושה חודשים. מנהל המחלקה, הד"ר סבי רוז'ה, החליט על דחיית הניתוח עקב השביתה. סלומון מספרת כי "לא מדובר בניתוח מציל חיים, אלא בניתוח לשיפור איכות חיים, אך אני סובלת מכאבים, וקשה לי להתנועע. התכוננתי לניתוח, הפריזר שלי מלא באוכל לשבועיים וכעת מתברר שזה ייקח עוד זמן. בינתיים אני ממשיכה לגרור את עצמי ממקום למקום". גם סלומון מחזקת את ידי הרופאים במאבק. "איני פוליטיקאית ואיני מבינה גדולה בשביתה הזו, אך לדרוש מרופא להיות 24 שעות ער ולטפל במטופלים במיטב כוחו מבלי לסכן אותם, זו דרישה מוגזמת. איך אפשר לקבל בתנאים האלה החלטות גורליות? הרי גם רופא הוא בן אדם".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ