דן אבן

שביתת הרופאים נמשכת, וביומיים הקרובים יימשכו העיצומים בחדרי הניתוח בבתי החולים ויבוצעו רק ניתוחים דחופים וניתוחים אונקולוגים להסרת גידולים סרטניים. בנוסף יושבתו גם מרפאות החוץ, מכונים ומחלקות לאשפוז יום בבתי החולים הכלליים, הפסיכיאטריים והגריאטריים. היום (שלישי) שבתו חדרי הניתוח בלבד, ובמטה המאבק עדכנו כי לא נרשמו חריגות יוצאות דופן, וכי השביתה מתקיימת במלואה בהתאם להנחיות.

הערב דנים הצדדים במחלוקות בחסות נשיא בית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב, מיכאל שפיצר, לאחר שאתמול בדיון לילי לא הצליחו להגיע להבנות. היום אף חודש הדיון העקרוני בבקשת המדינה להוציא צו מניעה כנגד הרופאים השובתים.

תצלום: מוטי מילרוד

זה כשבוע דנים הרופאים והאוצר במתווה להוספת תקני רופאים לצורך הפחתת מספר התורנויות של רופאים מתמחים. במסגרת זו אף ניסה משרד הבריאות להתערב בשביתה, אולם התערבותו עיכבה את ההבנות בין הצדדים, והובילה לאי וודאות באשר לאופיו של ההסדר הנידון.

ליצמן רוצה לקצר את משך התורנויות, בהסתדרות הרפואית מתנגדים

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע כי בכוונתו לקצר את משך התורנויות הנהוגות בבתי החולים מ-26 שעות ל-20 שעות בלבד, אולם בהסתדרות הרפואית היו שמתחו ביקורת על התוכנית, וטענו כי היא "פופוליסטית", ואף "מסוכנת". לטענתם, התכנית תוביל להיעדרותם של מתמחים מבתי החולים בשעות העבודה בבוקר, בהן מתקיימות עיקר ההכשרות. הרופאים מצדם ביקשו לקדם תחילה מתווה להוספת תקנים לצורך צמצום מספר התורנויות בחודש לשמונה בלבד.

עד כה טרם דווח על פריצת דרך משמעותית במשא ומתן, אולם יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, הבהיר כי במידה ותהיה פריצת דרך, תבוטל השביתה המתוכננת בימים הקרובים. בתוך כך, בהסתדרות הרפואית מותירים בתוקף את הצעד המתוכנן מתחילת חודש יולי לעבודה בהתאם להסכמי התקינה שנחתמו לאחרונה בשנת 1977, ובהתאם למסגרת הסכמים הקיבוציים שסוכמו בשנת 2000, באופן שיוביל לקריסה הדרגתית של מערך האשפוז במדינה. בארגון אף פנו לאחרונה לבתי החולים כדי לרכז את נתוני התקנים במחלקות השונות בבתי החולים ולאפשר פיקוח על המהלך, במידה ויצא לפועל.

היום הבהיר ליצמן כי הוא נחוש בקידום תוכניתו, ומינה צוות מקצועי בראשות מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו, במטרה לבחון מודלים שונים לקיצור התורנויות ל-20 שעות.

מנכ"ל הכללית: משרד הבריאות הפך לפופוליסטי

משרד הבריאות זכה היום לביקורת לא רק מההסתדרות הרפואית, אלא אף מהנהלת קופת חולים כללית, המשמשת אף היא צד במשא ומתן כאחד המעסיקים של רופאים בקהילה ובבתי החולים שבבעלותה. מנכ"ל הכללית אלי דפס מתח הבוקר ביקורת במסיבת עיתונאים על המשרד, ואמר כי "משרד הבריאות הפך לפופוליסטי, מנהל את בתי החולים שלו, ודואג לעצמו בלבד. יש באחרונה מתקפה על קופות החולים בחוזרים, נהלים והוראות שאינם מתוקצבים, המותירים לקופות את המלאכה להשיג את הכסף. עד כה היה תיאום בין המשרד לקופות, אך המצב הנוכחי מהווה סכנה ליציבותן של קופות החולים, ויש חשש לקריסתן".

במסיבת עיתונאים הביע דפס תמיכה בנושא עקרוני נוסף שהמדינה מבקשת להעלות בפני בית הדין במשא ומתן - לחייב רופאים להחתים שעון נוכחות. דפס אמר כי להערכתו,30 עד 40 אחוז מהרופאים עוזבים את עבודתם יותר משעה לפני השעות הנדרשות ברפואה הציבורית, ועוברים לקליניקה הפרטית או למסגרת עבודה אחרת.

"ישנם רופאים מסורים וחרוצים שלא עושים חשבון לשעות העבודה, אך קיימת גם תופעה הפוכה. כיום קשה לטפל בתופעה בוועדות משמעת, וחייב להיות שעון נוכחות כדי לוודא שהרופאים עובדים ברפואה הציבורית לפי המסגרת לה הם מחויבים".

עיקר המחלוקת: שעון נוכחות

עד כה, רופאים הם המגזר היחיד במערכת הציבורית שאינו נדרש להחתים שעון נוכחות. דו"ח מבקר המדינה ממאי 2008 בחן את סוגיית שעות העבודה של הרופאים במערכת הציבורית, וכבר קבע כי רופאים רבים נעדרים ממסגרת העבודה המקובלת מהשעות 8:00 עד 16:00 בימי חול ו-8:00 עד 13:00 בימי שישי.

בבדיקה מדגמית שנערכה במשרד המבקר בקרב מאתיים רופאי בתי חולים, 24 נעדרו מעבודתם 2-7 שעות או יותר במשך יום או יומיים בשבוע מעבודתם, כדי לעסוק בפרקטיקה פרטית. "רופאים לא מעטים בבתי החולים שנבדקו פועלים בניגוד לסדרי מינהל תקין ועוסקים בעבודה פרטית ובפרקטיקה פרטית בשעות העבודה הנהוגות בבתי החולים, וגם לאחר מכן - בעת כוננות, כשהם אמורים להיות זמינים ולהיענות לכל קריאה לעזרה מבית החולים", קבע המבקר.

בחדרי חדרים כבר הביעו בכירים בהסתדרות הרפואית הסכמה עקרונית להנהגת שעון נוכחות, אך דורשים מודל של שעון נוכחות גמיש, לפי מסגרת שעות ולא שעות קבועות, וכן דורשים בתמורה העלאת שכר גבוהה יותר מזו שהציע עד כה האוצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ