ועדת החלפות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

לפי דו"ח מבקר המדינה ממאי, בכל קופות החולים לא קיימות הנחיות המורות להימנע במידת האפשר מהחלפת תרופות לקשישים, ומשרד הבריאות טרם נתן דעתו לנושא.

עד כה אין בישראל רשימה מסודרת של תרופות מקור, שהחלפתן אסורה או מוגבלת. לפני ארבע שנים ניסתה ההסתדרות הרפואית להניע בכנסת מהלך להכנת רשימה כזו, שנבלם בלחץ הקופות. במקומות אחרים עולם יש רשימות מגבילות. כך בדנמרק, נורווגיה, שוודיה, דרום אפריקה ואוסטרליה. בארצות הברית מפרסם מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) רשימת תרופות שיש להגביל את החלפתן, המוכרת בשם "הספר הכתום".

לדברי פרופ' יוסף קרקו, מנהל המרכז למידע תרופתי בבית החולים הדסה עין כרם, "אם נהפוך את המטופל מסביל לשותף פעיל בטיפול, ונסביר לו שבעת החלפת תרופה גנרית מדובר באותה התרופה, נוכל להסיר חלק מהחששות והבלבול. פרט למספר תרופות עם חלון טיפולי צר, כמו תרופות לאפילפסיה ולמניעת דחיית שתל, בהן לא מומלצת החלפה, ככלל אין בעיה להחליף למטופל תרופה אחת בתרופה גנרית שאושרה כדין".

באוקטובר 2010 מונתה במשרד הבריאות לראשונה ועדה מקצועית לקביעת אמות מידה להחלפת תרופות מקור בתרופות גנריות (בקרב קבוצות חולים ייחודיות). הוועדה מונה 12 חברים בראשות פרופ' הלל הלקין מהמכון לפרמקולוגיה קלינית במרכז הרפואי שיבא, ובין מטרותיה קביעת הגבלות על החלפת תרופות ובחינה של עמדות המוסדות הרפואיים בישראל ובעולם, תוך התחשבות גם בקופות החולים. ממשרד הבריאות נמסר כי "מנכ"ל המשרד ייפגש עם פרופ' הלקין לבחינת הנושא".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ