בימים הקרובים: החרפה בשביתת הרופאים

לא הוצאו צווי מניעה נגד הרופאים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

החלטת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בסוף השבוע נתנה לרופאים רוח גבית: נשיא בית הדין, השופט מיכאל שפיצר, קבע כי אין כרגע מקום להוציא צווי מניעה נגד הרופאים השובתים. מהאוצר נמסר בעניין זה כי "המדינה פנתה לבית הדין במטרה לצמצם את הפגיעה בציבור. אם תחריף הפגיעה בחולים, המדינה תבחן צעדיה".

בסוף השבוע יחלפו שלושה חודשים מאז תחילת שביתת הרופאים שמארגנת ההסתדרות הרפואית בדרישה לשיפור שכר ותנאי עבודה ברפואה הציבורית במדינה. אז גם ייכנס לתוקפו האיום ששיגר יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן לעבר האוצר, והרופאים יעברו לעבוד לפי הספר; כלומר בהתאם לתקינת כוח האדם שנחתמה לאחרונה בשנת 1977, שמשמעותה צמצום כוח אדם במחלקות שיוביל לדחיית טיפולים וניתוחים, ובהתאם להסכמים הקיבוציים האחרונים משנת 2000, הקובעים כי רופאים מתמחים יבצעו עד שש תורנויות בחודש ורופאים מומחים לא יבצעו תורנויות כלל.

בשבועות האחרונים כבר אוספים בהסתדרות הרפואית מידע ממחלקות ברחבי הארץ לבחון כיצד ישפיע הצעד בפועל על תפקוד בתי החולים. ההערכות בינתיים מדברות על שיתוק הדרגתי של מערך האשפוז במרוצת יולי, שיוביל לקראת סוף החודש לצורך בסגירה ואיחוד של מחלקות כדי לאפשר תורני לילה זמינים לכל מחלקה. גם ניסיונותיו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן להתערב במשבר ולהוביל את נוסחת הפתרון אינם משפיעים על הרופאים בינתיים לחזור בהם מהאיום.

השבוע מתכננים הרופאים להמשיך את העיצומים במתכונת החלקית: היום ובשלישי יושבתו כל מרפאות החוץ, המחלקות לאשפוז יום והמכונים בבתי החולים הכלליים, הפסיכיאטריים והגריאטריים בחלקה הצפוני של הארץ, לרבות תל השומר, בילינסון, שניידר, השרון, מאיר וצפונה. ואילו בימי שני ורביעי יושבתו מרפאות החוץ, המחלקות לאשפוז יום והמכונים בבתי החולים מתל אביב דרומה, כולל איכילוב, וולפסון, אסף הרופא ודרומה, לרבות בתי החולים בירושלים. ביום חמישי מתוכננת פעילות סדירה. המשא ומתן בין הרופאים לאוצר יתחדש היום, אך הצדדים עוד רחוקים מהסכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ