חיסון לשחפת עשוי לסייע בריפוי סוכרת נעורים

מחקר אמריקאי קובע: החיסון מונע מהמערכת החיסונית של החולה לתקוף את תאי הלבלב, ומאפשר את שיקום הלבלב עד כדי ריפוי עתידי של המחלה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מחקר ראשון מסוגו בבני אדם מצביע על יעילות הטיפול בחיסון לשחפת בטיפול בסוכרת נעורים. החיסון מונע מהמערכת החיסונית של החולה לתקוף את תאי הלבלב, ומאפשר את שיקום הלבלב עד כדי ריפוי עתידי של המחלה.

מחקרים בחיות מעבדה כבר הדגימו את יכולות הריפוי של החיסון לשחפת במניעת הרס תאים המייצרים את ההורמון אינסולין בלבלב. במחקרים שבוצעו בעכברים, ופורסמו לפני כעשור בין השאר בכתב העת Science, הצליחו להראות כיצד הלבלב משתקם כתוצאה מקבלת החיסון, ומתחיל לייצר מחדש אינסולין, מהלך המעיד על ריפוי המחלה. עד שנת 2007 הודגם המחקר בעכברים בשבע מעבדות ברחבי העולם.

במחקר הנוכחי, שבוצע על ידי חוקרים מבית החולים הכללי במסצ'וסטס, הצליחו להראות לראשונה כי הזרקת כמויות קטנות של החיסון תורמת לעלייה בייצור האינסולין גם בגופם של בני אדם. עם זאת, יש לציין כי המחקר הקיף מספר מצומצם של נבדקים.

המחקר מחזק את הסברה כי בקרב חולים עם סוכרת נעורים ממושכת, שגופם אינו מייצר אינסולין לאורך זמן, הגוף עדיין שומר על הפוטנציאל לתפקוד תקין של הלבלב.

הרכיב המשמעותי במחקר הוא חלבון בשם TNF המופרש מהמערכת החיסונית. בעבר מחקרים כבר הראו כי נוכחותו של החלבון בדם מאפשרת לחסום רכיבים אחרים של המערכת החיסונית שתוקפים את הגוף, ובעיקר את הלבלב.

החיסון לשחפת שנבדק במחקר הנוכחי זול למדי, ומצוי בשימוש יותר מ-80 שנה, מאפשר להעלות את רמות החלבון בדם - ולרפא את הלבלב. החיסון מועיל בצורות נוספות, ורק באחרונה הוא נמצא יעיל במינונים גבוהים לעיכוב התפתחות גידולים סרטניים בשלפוחית השתן.

המחקר בוצע בקרב שישה חולי סוכרת נעורים, שסובלים מחוסר יכולת של הלבלב לייצר אינסולין במשך 15 שנים בממוצע. מחצית החולים טופלו במינונים נמוכים של החיסון לשחפת (שתי זריקות בפער של חודש בין הזריקה הראשונה לשנייה), ומחציתם טופלו בתרופת דמה. בחינה של החולים שטופלו בחיסון הראתה ירידה בתאי המערכת החיסונית התוקפים את הלבלב, ומנגד עלייה זמנית אך מובהקת סטטיסטית ברמות של מולקולה בשם Peptide-- C מדד המשמש עדות לכך שגופם מייצר מחדש אינסולין.

הממצאים הוצגו אתמול בכנס האיגוד האמריקאי של רופאי הסוכרת, שנערך בימים אלה בסן דייגו. חוקרים בארה"ב שהתייחסו למחקר תיארו את הממצאים כ"מרתקים ומבטיחים", אולם הדגישו כי מדובר במחקר ראשוני שבוצע בקרב מספר קטן של חולי סוכרת, ויש לחזור עליו בקבוצת חולים גדולה יותר כדי לאמת את הממצאים.

סוכרת נעורים היא מחלה הנגרמת בשל חוסר באינסולין בעקבות הרס תאי בטא - מייצרי האינסולין בלבלב. בסוג זה של סוכרת הגוף אינו מייצר כלל אינסולין, או מייצר את ההורמון בכמות קטנה, באופן המחייב את החולה לקבל זריקות אינסולין באופן סדיר. זאת בניגוד לסוכרת מסוג 2, השכיחה יותר, שבה הלבלב ממשיך לייצר אינסולין אך הגוף מתנגד להשפעותיו.

לפי הערכת ארגון הבריאות העולמי, יותר מ-220 מיליון איש בעולם סובלים מסוכרת, ומספר המבוגרים הלוקים בה יגדל ל-366 מיליון ב-2030. בישראל נרשם בעשור האחרון גידול משמעותי בשיעור החולים בה: שכיחות המחלה עלתה מ-8 חולים ל-100 אלף תושבים בשנת 1997, ל-12.5 חולים ל-100 אלף תושבים בשנים 2008-2009, ומספר החולים החדשים עלה מ-161 חולים חדשים בשנת 1997 ל-316 חולים חדשים בשנת 2009.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ