המדינה ערערה לבית הדין הארצי לעבודה בבקשה להורות לרופאים להפסיק את השביתה

המדינה ערערה לבית הדין לעבודה בבקשה להורות לרופאים להפסיק את השביתה. ההסתדרות הרפואית: ביולי תחול החרפה משמעותית במאבק

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

המדינה הגישה היום (שלישי) ערעור לבית הדין הארצי לעבודה בבקשה להוציא צווי מניעה כנגד הרופאים השובתים ולמנוע את החרפת השביתה המתוכננת החל מסוף השבוע. ביום חמישי שעבר דחה בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב את בקשת המדינה להוציא צווי מניעה לרופאים השובתים. ואולם, כיוון שההסתדרות הרפואית הודיעה כי בכוונתה להחריף את צעדי ההשבתה החל מתחילת יולי, הוגש היום הערעור.

תצלום: אלי הרשקוביץ

בהסתדרות הרפואית הודיעו, כאמור, כי החל מתחילת יולי מתוכננת החרפה משמעותית במאבק. הרופאים מתכננים לשוב לעבודה לפי ההסכמים הקיבוצים האחרונים שנחתמו בשנת 2000 ולפי התקינה בבתי החולים שנקבעה לאחרונה ב-1977. משמעות ההחלטה היא איסור על רופאים מומחים לבצע תורניות, מתן אפשרות לרופאים מתמחים לבצע עד 6 תורניות בחודש בלבד וכן צמצום משמעותי של כוח האדם הרפואי במחלקות השונות בהתאם לתקן. עיצומים אלה צפויים להוביל לדחיות ממושכות של ניתוחים וטיפולים רפואיים.

בשבועות האחרונים דנים הרופאים והאוצר במתווה להוספת תקני רופאים לצורך הפחתת מספר התורנויות של רופאים מתמחים. במסגרת זו אף ניסה משרד הבריאות להתערב בשביתה, אולם התערבותו עיכבה את ההבנות בין הצדדים והובילה לאי וודאות באשר לאופיו של ההסדר הנידון.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע כי בכוונתו לקצר את משך התורנויות הנהוגות בבתי החולים מ-26 שעות ל-20 שעות בלבד, אולם בהסתדרות הרפואית היו שמתחו ביקורת על התוכנית, וטענו כי היא "פופוליסטית" ואף "מסוכנת". לטענתם, התוכנית תוביל להיעדרותם של מתמחים מבתי החולים בשעות העבודה בבוקר, בהן מתקיימות עיקר ההכשרות. הרופאים מצידם ביקשו לקדם תחילה מתווה להוספת תקנים לצורך צמצום מספר התורנויות בחודש לשמונה בלבד.

עד כה טרם דווח על פריצת דרך משמעותית במשא ומתן, אולם יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, הבהיר כי במידה ותהיה פריצת דרך, תבוטל השביתה המתוכננת בימים הקרובים.

מאבק האחיות מחריף: החלו נוטשות מחלקות פנימיות בבית חולים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ