הנחיות מחמירות בבנק הזרע: הגבלת תרומות ובדיקות גנטיות לפונות

המבקר הצביע על כשלים חמורים בתחום, כגון תורמים שמסרו כ-100 מנות. מאגר ארצי ונוהל חדש יסדירו אותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד הבריאות מתכנן פרסום נוהל חדש להסדרת פעילותם של בנקי הזרע בישראל. הנוהל נסמך על דו"ח מבקר המדינה שעסק בפעילות בנקי הזרע וחוזר פנימי שיצא בעקבותיו ולא יושם, וכן על דיונים שנערכו בחודשים האחרונים עם מנהלי בנקי הזרע ברחבי הארץ, מתוך כוונה אף להעביר את הנוהל החדש בהמשך כחוק בכנסת.

במסגרת נוהל זה, שעיקריו הוצגו בשבוע שעבר בכנס סניף תל אביב של האיגוד הגינקולוגי, יתבקשו בנקי הזרע בישראל לאסוף פרטים דמוגרפיים מפורטים יותר על הפונות לתרומת זרע והתורמים האנונימיים, לרבות שמות ההורים ומוצא הסבא והסבתא עבור התורם, ופרטי קרובי משפחה מדרגה ראשונה של הפונות.

תרומות זרע בישראל

ההנחיות קובעות כי תורם יוכל להעביר מנות זרע בבית חולים אחד בלבד. מנהלי בנקי הזרע פועלים בימים אלה ליצירת רישום ארצי שיוכל לזהות את תורמי הזרע ולהבטיח את קיום ההנחיה.

לדברי פרופ' אריה רזיאל, מנהל בנק הזרע במרכז הרפואי "אסף הרופא" שהציג את עיקרי ההנחיות, "המאגר יאסוף נתוני רצף ספרות מתוך מספרי תעודות הזהות של התורמים, כך שניתן יהיה לאתר מצבים שבהם תורם אחד מבקש לתרום לכמה בתי חולים".

בהנחיות החדשות הוחלט להורות במפורש כי לפונות לתרומה יומלץ לבצע בדיקות גנטיות בהתאם למוצא תורם הזרע. הבדיקות הגנטיות עצמן אינן כלולות ברובן בסל הבריאות, ולכן מדובר בהמלצה בלבד. לאחרונה דיווח מנהל המחלקה לגנטיקה קהילתית במשרד הבריאות, פרופ' יואל זלוטוגורה, למנהלי בנקי הזרע על תינוק שנולד מתרומת ביצית בחו"ל כשהוא חולה במחלת ניוון שרירים SMA, לאחר שהוריו לא היו מודעים לחשיבות הבדיקה הגנטית לפני התהליך. כמו כן דווח על נשים המועמדות לטיפולי פוריות בהזרעה מתורם שנשלחו לבדיקות לנוכחות המחלה הגנטית טיי זקס בניגוד להמלצות הגנטיות המקובלות.

בהנחיות המתוכננות הוחלט להוסיף הערה המגבילה קבלת תרומות זרע רבות מדי מאותו תורם, אולם להותיר את המצב הקיים כיום שאינו קובע מספר תרומות מפורש. לדברי רזיאל, "החברה האמריקאית לפוריות ממליצה על הגבלה ל-25 ילדים מכל תורם באוכלוסייה של 800 אלף איש. אמנם לא ניתן לקבוע בהנחיות מספר מדויק, אך ברור למנהלי בנק הזרע שיש להגביל את מספר הילדים לתורם ואף להחמיר מעבר למספרים האמריקאיים".

דו"ח מבקר המדינה ממאי 2007 מצא כשלים חמורים בפעילות בנקי הזרע בארץ, לרבות איתור ארבעה תורמי זרע שנולדו להם מעל ל-20 ילדים, וכן תורמים שמסרו מעל למאה מנות זרע לתורם. בהתאם להבנות שהושגו לאחרונה, ייקבעו בהנחיות כללים להפשרת זרע המוקפא בבנק הזרע שתוביל להשמדתו: מנת זרע של חולה סרטן שנפטר, שהוקפאה לפני הטיפולים הכימותרפיים, תופשר כעבור שנה אם לא תתקבל דרישה לשימוש בה, ואילו במקרה של נפטר שהפקיד זרע לגיבוי, שלא לפני טיפול רפואי, מנת הזרע תופשר כעבור עשר שנים מפטירתו.

הנוהל מתוכנן אף להתייחס לדגמים משפחתיים חדשים מהשנים האחרונות ולזוגות שאינם נשואים המבקשים להשתמש בשירותי בנק הזרע. הוחלט לחייב בהנחיות החתמה של זוגות לא נשואים המבקשים תרומת זרע על הצהרת שותפות. עם זאת, במקרים שבהם גבר נשוי יבקש לתרום זרע לבת זוג שאינו נשוי לה יידרש אישור בית משפט. הנוהל החדש יאסור בישראל תהליך של "ערבוב זרע" של שני תורמים, או של תורם זרע ובעל. מצבים של ערבוב זרע מבוצעים בחלק ממכוני הפוריות במדינות מערביות כשאשה מבקשת להרות לבן זוגה עם ספירת זרע נמוכה, או במצבים שבהם בני זוג הומוסקסואלים מבקשים להיות יחד שותפים בהבאת ילד לעולם.

ההנחיות אף יעגנו נהלים שנקבעו בחוזר שנוסח במשרד הבריאות בנובמבר 2007, בתגובה לדו"ח מבקר המדינה, ולא יושם, לרבות ההחלטה כי מנהלי בנקי הזרע בארץ ישמשו נאמנים של בתי הדין הרבניים ובתי משפט לצורך בירור חסוי לזהותם של תורמי זרע אנונימיים, במטרה למנוע חשש לגילוי עריות. כן יעוגנו בהנחיות החלטות היועץ המשפטי לממשלה לגבי הקפאת זרע מנפטר, הקובעות כי רק בת זוג נשואה או ידועה בציבור יכולה להורות על הקפאת זרע נפטר וכי השימוש במנה שהוקפאה ייעשה רק בתום תקופת אבל של חצי שנה.

בשנים האחרונות עלו לדיון הצעות לאפשר חשיפה של זהות תורמי הזרע בישראל אך אלה לא יצאו לפועל, וכיום יש הסכמה במערכת הבריאות בדבר הצורך להותיר את תרומות הזרע אנונימיות כדי לא להחמיר את המחסור במנות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ