ועדת הכספים של הכנסת אישרה: תרופות הסל יוזלו ב-33%

הוועדה אישרה פה אחד את תוכניתו של סגן שר הבריאות להפחית את דמי ההשתתפות העצמית מ-15% ל-10%

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (רביעי) פה אחד את תוכניתו של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, להפחתה בהיקף של 33% בהשתתפות העצמית המשולמת לקופות החולים בעבור רכישת תרופות המצויות בסל. ההפחתה תחול על כל התרופות שיש להן תחרות מסחרית, הנמכרות דרך קופות החולים באמצעות מרשמים, שעלותן מעל 120 שקל.

ליצמן הודיע לראשונה על תוכניתו לפני כחודש במסיבת עיתונאים שכינס, בה הכריז כי משרד הבריאות איתר תקציבים עודפים בכספים המועברים לקופות החולים בעבור תרופות המצויות בסל. תשלום ההשתתפות העצמית ברכישת תרופות גנריות ירד מ-15% מעלות התרופה, כפי שהיה קיים עד כה, ל-10% השתתפות בלבד. במשרד הבריאות העריכו את עלות ההטבה ב-50 מיליון שקל. המהלך מתבצע לראשונה בישראל, וההערכה היא שמאות אלפי חולים בשנה ירוויחו ממנו.

עם כניסתה לתוקף של ההטבה, לדוגמה, מחיר התרופה ליפיטור להורדת כולסטרול יירד מ-24.91 שקל לאריזה חודשית - ל-16.61 שקל; ממוריט לחולי אלצהיימר שעולה 61.68 שקל לאריזה, תעלה 41.12 שקל; ומחיר פמרה המיועדת לחולות סרטן השד יירד מ-93.94 שקל לאריזה ל-62.63 שקל. ההטבה משמעותית בעיקר עבור חולים כרוניים הרוכשים תרופות רבות בכל חודש.

בדיקה שבוצעה בעבור משרד הבריאות על ידי משרד רואי חשבון שיף-הזנפרץ ושות' איתרה עודפים תקציביים של 147 מיליון שקל בכספי רכישת התרופות, וכעת הוחלט על החזרת כשליש מהסכום באמצעות הפחתת השתתפויות עצמיות.

לדברי ליצמן, "תקציב הסל הוא כסף רב, ורצינו לבדוק האם יש בו יתרות להוצאת כספים. החלטנו להחזיר את יתרת הכסף לציבור המשלם, בעיקר בהשתתפות ברכישת תרופות לחולים כרוניים. מדי שנה נפעל להוצאת דו"ח שכזה ונבחן את העלויות, וכך נשיב כספים עודפים לציבור. מגמת הפחתת ההשתתפויות העצמיות תימשך".

לדברי מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר רוני גמזו, "זכאות האזרח לקבלת הטבות בסל מחויבת מכוח החוק, אך המדינה קובעת לקופות החולים מסגרת לזכאות. במהלך הנוכחי הוחלט לשכלל את המערכת ולבדוק אם ישנה התאמה בתקציבים ולתת לציבור הטבה נוספת. המהלך אינו כולל שינוי כלשהו בפעילותה של ועדת סל התרופות".

המהלכים להפחתת ההשתתפויות העצמיות במערכת הבריאות השתהו בשנים האחרונות, למרות דו"ח בנושא, שהוגש להנהלת משרד הבריאות ונחשף ב"הארץ" בפברואר 2010. הדו"ח המליץ על הפחתת השתתפויות עצמיות על שירותי בריאות, אולם במשרד האוצר התנגדו לו, והצליחו למנוע את ביצוע המלצותיו.

הקופות: יישום ההטבה עלול להוביל לביטול שירותים

בקופות החולים זעמו על הכרזתו של ליצמן וטענו שהתקציבים העודפים שאותרו בדו"ח הנוכחי אינם נכונים ושבפועל אין להם יתרות תקציביות מכספי התרופות. בכירים בקופות אף מאיימים כי יישום ההטבה יוביל לביטול שירותים והטבות אחרות הניתנות כיום על ידי קופות החולים. לדברי בכיר באחת מקופות החולים, "ליצמן יוצא גיבור החולים על חשבון החולים. מדובר בדו"ח מטעה שאינו בודק גורמים רבים ברכש התרופות של קופות החולים, ומציג תמונה מעוותת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ