מחר: החמרה משמעותית בשביתת הרופאים

בית הדין הארצי לעבודה ידון היום בבקשת המדינה להוצאת צווי מניעה כנגד השביתה. באם לא ינתנו הצווים, מחאת הרופאים תעלה מדרגה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

החמרה משמעותית בשביתת הרופאים צפויה להתחיל מחר (שישי). החמרת צעדי המחאה צפויה להוביל בהמשך לאיחוד מחלקות בבתי חולים רבים ברחבי הארץ. בהסתדרות הרפואית הודיעו כי מחר יחלו הרופאים לעבוד בבתי החולים בהתאם להסכמים הקיבוציים שנחתמו לאחרונה ב-2000 ולתקינה שנחתמה לאחרונה ב-1977.

במסגרת המחאה תאסור ההסתדרות הרפואית על תורנויות של רופאים מומחים, פרט לחדרי לידה, ותאפשר רק עד שש תורנויות לרופאים מתמחים. על רופאים מומחים שאינם כוננים ייאסר לשהות בבתי החולים לאחר השעה 16:00 - גם לא לצורך ביצוע עבודה נוספת.

כמו כן הוחלט כי הרופאים ימשיכו לעבוד בבתי החולים בהתאם לתקינה הנוכחית, אולם יורידו את תפוקתם, באופן שיוביל לעיכוב בביצוע ניתוחים וטיפולים. ועדות חריגים יופעלו בבתי החולים כדי לתת פתרונות נקודתיים במחלקות בהם רק רופאים מומחים מבצעים כיום תורנויות, למשל היחידה לטיפול נמרץ בבית חולים אסף הרופא. בהסתדרות הרפואית מעריכים כי הצעדים יובילו תוך ימים מספר לאיחוד מחלקות ולעומסים מצטברים לקראת אמצע יולי.

מחאת הרופאים. תצלום: מוטי מילרוד

בהתאם להנחיות השביתה, רופאי הקהילה השובתים בקופת חולים כללית לא יתנו שירותים בהם לא מתקיים מגע ישיר בין מטופל לרופא מעבר לשעות העבודה המוגדרות, וינפיקו רשימה סגורה בלבד של אישורים רפואיים (כולל תעודות מחלה ואישור רפואי לתלמיד).

מההסתדרות הרפואית נמסר כי "לאחר עשרה חודשי משא ומתן, ולאור חוסר ההתקדמות, החל מחודש יולי 2011 מערכת הבריאות עוברת לעבודה לפי התקינה הקיימת ובהתאם להסכמים הקיבוציים בלבד. הרופאים אינם מוכנים להמשיך לפתור את בעיות המערכת בגופם".

תוכנית ההשבתה של ההסתדרות הרפואית הועברה הבוקר לבית הדין הארצי לעבודה, לקראת הדיון שייערך בצהריים בערעור שהגישה המדינה על ההחלטה שלא להוציא צווי מניעה כנגד הרופאים השובתים.

במשרד הבריאות מתכננים בימים הקרובים להציג את המלצות הוועדה שמונתה להסדרת תורנויות בבתי החולים, בניסיון להוביל לפריצת דרך במשא ומתן בין הרופאים לאוצר.

ובתוך כך, הסתדרות האחיות ממשיכה במאבק ובהוצאת אחיות ממחלקות פנימיות בבתי חולים בהם קיימת חריגה קיצונית בהעסקת אחיות ביחס לתקן כוח האדם הסיעודי הקיים. אתמול תועדה עזיבת אחיות בשלוש מחלקות פנימיות בבית חולים אסף הרופא, וזו מצטרפת לעזיבת האחיות משתי מחלקות פנימיות שלשום בבית החולים שיבא. יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, מסרה כי מתוכננים צעדים דומים גם בפוריה, סורוקה, וולפסון, מאיר, בני ציון ונהריה.

כהן הודיעה כי במידה ולא יחל במהרה איוש של צוותים חדשים במחלקות הפנימיות הסובלות ממחסור בכוח אדם סיעודי, יחריפו האחיות את מאבקן, ובהמשך אף יעברו לעבודה בשיטת 'תקינה הפוכה', לפיה יאוישו בכל מחלקה פנימית מיטות רק בהתאם למפתח התקינה שבהסכמי העבודה (0.85 אחיות למיטת אשפוז). במקרה כזה, הנהלות בתי החולים ייאלצו להשאיר חולים שמעבר לתקינה בחדרי המיון או להעבירם למחלקות אחרות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ