הריון ונוגדי דיכאון

דן אבן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

הספרות הרפואית רצופה במאמרים סותרים המתייחסים לסיכון שבנטילת תרופות נוגדות דיכאון וחרדה בתקופת ההריון. במחקר שנערך במרכז לייעוץ תרופתי של משרד הבריאות בירושלים, שפורסם בנובמבר 2008, נמצא כי נטילה של תרופות מסוימות העלתה את הסיכון למומים לבביים קלים אצל העובר. נטילת תרופות ממשפחת פלואוקסטין בהריון (הנמכרות בשמות המסחריים פרוזק, פריזמה, פלוטין, אפקטין) העלתה פי 4.47 את הסיכון למומים לבביים ונטילת תרופות ממשפחת פארוקסקטין (המוכרות כסרוקסט, פקסיל ופאקסט) העלתה את הסיכון פי 2.66.

לדברי מנהל המרכז הארצי לייעוץ טרטולוגי, פרופ' אשר אור נוי, "מדובר בעלייה קלה בלבד בשכיחות מומי הלב, ויש חילוקי דעות מחקריים בתחום. אנו ממליצים להמשיך ליטול את התרופות הללו בהריון ולבצע בדיקה ייעודית ללב העובר (אקו-לב), כדי לשלול התפתחות של מומי לב".

לתרופות מקבוצת נוגדי הדיכאון והחרדה מהדור החדש, הנכללות בקבוצה המכונה SSRI, יש השפעה נוספת כשהן ניתנות בהריון: ברבע מהמקרים מופיעים אצל התינוק הנולד סימני גמילה, הבאים לידי ביטוי באי שקט ובבכי. "לעתים רחוקות הבעיה כוללת גם שינויים בדרכי הנשימה ומצריכה טיפול, ברוב המקרים היא חולפת מעצמה כעבור כמה שבועות", מבהיר אור נוי. ההמלצה כיום היא להימנע מהורדת מינוני התרופות נוגדות הדיכאון והחרדה בהריון. "הורדת המינון עלולה לגרום לחזרת הסימנים הקליניים אצל האשה ההרה, ולכן אין לבצעה, במיוחד שלא תחת בקרה", מדגיש אור נוי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ