חלית בסרטן, אבל מה עושים עכשיו?

התפיסה שרואה בחולי הסרטן חולים כרוניים, העלתה באופן טבעי גם את שאלת איכות החיים, אבל מה זה אומר לאדם שהתבשר זה עתה כי חלה

רבקה כצנלסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רבקה כצנלסון

כולם שואפים לאיכות חיים. ישנם היודעים בדיוק מה עשוי לגרום להם אושר, יש שתמיד ישאפו ליותר ולעולם לא יספיק להם, ואחרים יסתפקו במועט ויהיו מאושרים. אנשים שונים מעריכים איכות חיים באופן שונה, אך מסתבר כי ישנן קבוצות שיש להן מהמשותף, למשל חולי סרטן.

בעבר היחס של מערכות הבריאות למחלת הסרטן היה כאל מחלה שנמשכת זמן קצר בלבד, ומתוך הנחה זו נגזרו לחולים עם אותה אבחנה, טיפולים אחידים שהיו תוקפניים ונתמכו באשפוז. ההתפתחות של הטיפולים האונקולוגיים בשנים האחרונות הובילו לשינוי מגמה במערכות הבריאות בעולם ובישראל. כיום הגישה למחלת הסרטן דומה יותר לגישה למחלות כרוניות: הטיפול יותר פרטני ומותאם לחולה ולשלב המחלה וטיפול שהיה ניתן באשפוז, ניתן כיום בקהילה או בבית. כן נוסף טיפול אחזקה שניתן בתקופות רגיעה, עד להתפרצות הבאה של המחלה.

התפישה שרואה בחולי הסרטן חולים כרוניים, העלתה באופן טבעי גם את שאלת איכות החיים. ההכרה היום היא שלחולי הסרטן חשוב לשמור על שגרת החיים ולקבל טיפול שיאפשר להם להמשיך לעבוד ולקיים חיי חברה ומשפחה. ברור שחולה שאמור לעבור סדרת טיפולים קשה ומתישה מעדיף לעשות זאת בביתו, בחיק משפחתו ולא בבית החולים. במלים אחרות, לחולה ולסביבתו חשובה מאוד איכות החיים ועולה השאלה, האם שיפור איכות החיים עשוי להשפיע גם על הישרדותם של החולים.

בשנים האחרונות פותחו לא מעט טיפולים כימותרפיים שניתנים בקפסולות לבליעה בבית, במקום הטיפולים הישנים שניתנו בעירוי תוך ורידי באשפוז. הפיתוח הזה יצר הזדמנות לבחון את חשיבות השמירה על שגרה. מחקר שפורסם בכתב העת הרפואי Lung Cancer בשנת 2008, בדק את העדפותיהם של חולי סרטן הריאה מסוג NSCLC, הנחשב לאגרסיבי ביותר, לגבי הטיפול בכימותרפיה מסוג "נבלבין" תוך ורידי לעומת נבלבין בקפסולות ג'ל לבליעה.

אלה היו חולים שהישרדותם הממוצעת עומדת על 12 חודשים. לאחר ארבעה מחזורי טיפול - שניים בעירוי ושניים בבליעה, ניתנה לחולים האפשרות לבחור את אופן קבלת הטיפול בשני המחזורים הבאים. 74% מהם העדיפו את הקפסולות. הם הסבירו את הבחירה בכך שתופעות הלוואי היו פחותות, וחיי היום-יום שלהם נפגעו פחות.

לא פחות חשוב היה להבין מדוע רבע מהחולים בכל זאת העדיפו לקבל את הטיפול הכימותרפי בעירוי. התברר, כי חולים אלה כלל לא התייחסו להיבט של איכות החיים, אלא חשו כי בעירוי הם מטפלים במחלה באופן יותר יסודי, לעומת הטיפול בקפסולות שנראה להם מתאים למחלה קלה יותר.

היבט נוסף שנחקר לאחרונה, בוחן האם אופטימיות ותקווה משפרים את הישרדות החולים. תחום מחקר זה עדיין חדשני, אך כבר יש מחקרים המצביעים על שיפור ההישרדות של חולים אופטימיים לעומת פסימיים. מחקר שנעשה בקרב חולי סרטן ריאות, ופורסם במארס 2010 בכתב העת Journal of Thoracic Oncology, הראה כי החולים האופטימיים, שרדו חצי שנה יותר מאשר החולים שהוגדרו פסימיים מטבעם.

בטיפולים ובכלים הקיימים כיום, ניתן להקל על חולי הסרטן ולשפר את איכות חייהם בדרכים שונות, משמירה על שגרת החיים, הקלה בתופעות הלוואי ותמיכה פסיכולוגית. יש לכך חשיבות רבה להתמודדות של החולים ובני משפחותיהם עם המחלה, וייתכן שבעתיד יוכח כי שיפור איכות החיים במהלך הטיפול משפר משמעותית גם את ההישרדות.

הכותבת היא ד"ר, סגנית מנהלת המכון האונקולוגי במרכז הרפואי קפלן

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ