המצטרפים החדשים למחאה בתל אביב: המתמחים בפסיכולוגיה

המתמחים מותחים ביקורת על מדיניות הממשלה, ש"מייבשת" לטענתם את השירות הפסיכולוגי הציבורי, ועל תנאי ההתמחות הקשים שלהם

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

למאהל הגדל בשדרות רוטשילד בתל אביב הצטרף אתמול אוהל מחאה חדש - של המתמחים בפסיכולוגיה. מארגני המאהל, שהצליחו לגייס עד כה תמיכה של 350 בני אדם בפייסבוק, מוחים על מצוקותיהם של פסיכולוגים במדינה. מנכ"ל משרד הבריאות הבטיח לסייע. עיקר מחאתם של המתמחים בפסיכולוגיה מופנה נגד מדיניות הממשלה, ה"מייבשת", לטענת מארגני אוהל המחאה, את השירות הפסיכולוגי הציבורי.

לדברי ליאור ביטון, מתמחה בפסיכולוגיה קלינית ופעיל במאבק, "אין תקנים מספקים לפסיכולוגים במרפאות בריאות הנפש הציבוריות, ואנשים הנזקקים לטיפול נפשי במערכת הציבורית נאלצים להמתין חודשים ארוכים, ולא בגלל מחסור בכוח אדם אלא בגלל מחסור בתקנים". המארגנים מוחים גם על תנאי ההתמחות שלהם, הכוללים עבודה של ארבע שנים במשכורת של חצי משרה, בדרך כלל פחות מ-2,500 שקל לחודש, ללא אפשרות להשלים את ההתמחות במתכונת של משרה מלאה, בתוך שנתיים. לדברי ביטון, "אוכלוסייה שלמה של מתמחים בפסיכולוגיה עוברת לחיות במצב של עוני".

מחאת המתמחים מכוונת גם נגד המאבקים בצמרת הפסיכולוגים בישראל - מאבקי גילדה הנעשים, לטענת הפעילים, על חשבון המתמחים. במאי פורסם ב"הארץ" כי פורום הפסיכולוגים הראשיים במוסדות הפסיכיאטריים הציבוריים בישראל, אחד הגופים המייצגים את הפסיכולוגים הקליניים בישראל, החל ב"שביתה איטלקית" שבמסגרתה מעוכבות בחינות הגמר בעל פה ל-120 המתמחים בפסיכולוגיה קלינית, לקראת קבלת תעודת מקצוע. בהמשך איפשר משרד הבריאות למתמחים להגיש את הבחינות בכתב, וכך "לעקוף" את הפסיכולוגים הבכירים השובתים. המתמחים אף מוחים על כך שהליך הקבלה להתמחויות בפסיכולוגיה, בהתאם לתקני ההתמחות במשרד הבריאות, נעשה ללא שקיפות ראויה.

העיכובים בהעברת הרפורמה בבריאות הנפש, שמטרתה להעביר את האחריות על שירותי בריאות הנפש מהמדינה לקופות חולים, כבר ספגו באחרונה ביקורת חריפה גם בכנסת. אם לבת שהופיעה בפני הוועדה לפניות הציבור בתחילת החודש העידה כי "במקום לתת לבתי כסף לרכישת דירה, אני נאלצת להוציא הון על ביקוריה אצל פסיכולוג". כיום מטפלות המרפאות הציבוריות, מרביתן בבעלות המדינה, בכ-80 אלף פונים, 20 אלף מתוכם ילדים. במרפאות הציבוריות, המאפשרות טיפול נפשי בחינם, התור למבוגר עומד כיום על חודשיים, ואילו בילדים ונוער התור הוא שבעה חודשי המתנה.

לצד אוהל המחאה המוקם מתכננים המתמחים לפתוח אוהל נוסף ובו לאפשר ייעוץ פסיכולוגי לעוברים והשבים. "כדי להביע סולידריות במאבק החברתי הכולל", מסביר ביטון.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, שעודכן אתמול בדבר הקמת אוהל המחאה, הבהיר כי בכוונתו לקדם פתרונות למצוקותיהם של המתמחים בפסיכולוגיה. ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "המשרד עושה כל מאמץ לקדם את הרפורמה בבריאות הנפש, שתוסיף משאבים גדולים למערכת בריאות הנפש, בעיקר בתחום הקהילתי. המגמה היא להכפיל את המערכת הקהילתית בתוך ארבע שנים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ