סכנה: כאן יושבים - בריאות - הארץ

סכנה: כאן יושבים

* מהשמנה, דרך מחלות לב ועד סרטן - מחקרים מצביעים על כך שעבודה משרדית פוגעת בבריאות. פעילות גופנית בשעות הפנאי לא תגן מפני הנזקים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אלה הר-נוי

לפי נתוני איגוד הכירופרקטים הבריטי, 32% מהבריטים מבלים יותר מעשר שעות ביום בישיבה מול שולחן במשרד, ומחציתם לא עוזבים את השולחנות אפילו לארוחת צהריים. וזה לא כולל את הזמן שהם מבלים בישיבה בבית. קרוב לוודאי שבישראל המצב דומה. בשנים האחרונות יותר ויותר מחקרים מצביעים על כך הסיכונים לבריאות הטמונים בעבודה משרדית הכרוכה בישיבה רבה. חמור מכך - מחקרים חדשים מראים כי הפעילות הגופנית שאנו מבצעים בשעות הפנאי, אינה מפצה על הנזק.

ישיבה מרובה עלולה לגלח שנים מהחיים. מחקר של החברה האמריקאית לסרטן מצא כי הסיכון למוות מוקדם עלה ביחס ישר לזמן שאנשים בילו בישיבה, ללא קשר לפעילות הגופנית שהם ביצעו. המחקר, שפורסם ביולי 2010 בכתב העת American Journal of Epidemiology, נערך בקרב 123,216 אנשים ללא היסטוריה של סרטן, שבץ או מחלות לב, ועקב אחריהם במשך 14 שנים.

אחרי מות בנו, אב בריטי קורא לגיימרים לקום מהכסא

נשים שדיווחו על יותר משש שעות ישיבה בשעות הפנאי ביום, היו בעלות סיכון מוגבר ב-37% למות במהלך תקופת המחקר, מאשר אלו שישבו פחות משלוש שעות ביום. גברים שישבו יותר משש שעות ביום, היו בעלי סיכון מוגבר ב-18% למוות. התוצאות לא השתנו באופן משמעותי כשהחוקרים הביאו בחשבון את הפעילות הגופנית שביצעו הנבדקים. הקשר בין ישיבה לתמותה ממחלות לב וכלי דם היה חזק יותר מהקשר עם תמותה מסרטן.

המחשב אשם

מובן שעבודה הנעשית בעיקר בישיבה מול מסך המחשב מגדילה את הסיכון להשמנה, אבל יותר ויותר מחקרים מראים כי לא רק חוסר התנועה תורם לסיכון המוגבר להשמנה, גם המחשב עצמו אשם. מחקר שהוצג בשנה שעברה בכנס הבינלאומי להשמנת יתר בבוסטון, הראה כי בהייה במסך המחשב גורמת לפתח תיאבון למתוק. החוקרים מאוניברסיטת קופנהגן, ביקשו מקבוצת סטודנטיות לכתוב סיכום של טקסט על מחשב ומקבוצה אחרת לנוח במשך 45 דקות. אלה שביצעו את המטלה הממוחשבת שרפו רק שלוש קלוריות יותר מהאחרות, אבל אכלו הרבה יותר כשקיבלו גישה חופשית למזנון עשיר לאחר מכן. אותן נשים צרכו לאחר המשימה 230 קלוריות יותר, שמקורן בעיקר ממאכלים שומניים ושוקולד. העבודה מול המחשב גרמה לרמות הסוכר בדם לעבור שינויים מטלטלים ולהורמוני הרעב לעלות.

החוקרים מאמינים כי המתח הנפשי הכרוך בעבודה מול מחשב מעורר שינויים ברמת הסוכר בדם וברמות ההורמונים, שמרמים את המוח להניח כי הוא שרף קלוריות רבות ויש למלא את החסר.

הרעיון שעבודה הנעשית בישיבה ממושכת מסוכנת ללב אינו חדש. האפידמיולוג הבריטי פרופ' ג'רמי מוריס, שמת לפני שנה וחצי, מצא כבר ב-1953 כי נהגי האוטובוסים על קומות בבריטניה היו בסיכון כפול להתקף לב, בהשוואה לסדרנים שעבדו באוטובוסים הללו. הנהגים ישבו במשך רוב שעות העבודה בעוד שהסדרנים עלו וירדו כ-600 מדרגות ביום. במחקר אחר שערך, מוריס השווה בין דוורים שחילקו דואר לפקידים בסניפי הדואר, ומצא כי בקרב הדוורים שיעור התקפי הלב היה נמוך יותר.

במחקר שפורסם במאי 2009 בכתב העת Exercise & Medicine and Science in Sports, ניתחו חוקרים מלואיזיאנה נתונים על סגנון החיים של יותר מ-17 אלף בני אדם, שהיו במעקב במשך כ-12 שנים. לאחר שנוטרלה השפעתם של משתנים שהיו עלולים להשפיע על התוצאות, הם מצאו כי אנשים שישבו כמעט כל הזמן, היו בסיכון למוות מוקדם מכל סיבה שהיא, הגבוה ב-54% מזה של אנשים שישבו רק מעט. אנשים שישבו שלושה רבעים מהיום היו בסיכון למוות מוקדם, הגדול ב-36%, בהשוואה לאנשים שכמעט לא ישבו.

התברר כי בקרב המרבים בישיבה הסיכון לתמותה ממחלות לב היה גבוה ב-54% בהשוואה לקבוצה שחבריה כמעט בכלל לא ישבו. הסיכון היה גבוה ב-22% בקרב אלו שישבו חצי מהזמן.

במחקר שפורסם בינואר האחרון בכתב העת European Heart Journal, אספו חוקרים מאוניברסיטת קווינסלנד באוסטרליה נתונים על 4,757 בני אדם, שנשאו על גופם מכשיר שניטר את הזמן שבילו ללא תזוזה. בנטרול השפעתם של משתנים כמו תזונה ומצב סוציו-אקונומי, נמצא כי אלו שבילו זמן רב יותר בישיבה היו בעלי היקף מותניים רחב יותר, בעלי רמות גבוהות יותר של חלבון המהווה סמן לדלקתיות, רמות גבוהות יותר של שומנים ושל סוכר בדם, ורמות נמוכות יותר של כולסטרול HDL, המכונה "הכולסטרול הטוב", גם אם נהגו לבצע פעילות גופנית במשך היום.

מחקר שפורסם ב-2008 בכתב העת Diabetes הצביע על הסבר אפשרי לתופעה. חוקרים מאוניברסיטת מיזורי מצאו שישיבה מכבה את הסירקולציה של אנזים סופג שומן המכונה "ליפאז" (Lipase). המחקר הראה כי עמידה מפעילה שרירים ומקדמת את הפצת הליפאז בגוף, מה שמעודד את הגוף לעבד שומן וכולסטרול, ללא קשר לכמות הפעילות הגופנית המבוצעת.

סרטן המעי הגס

למרות שאין עדויות חד-משמעיות לקשר בין ישיבה ממושכת לסרטן, מחקר חדש מצא כי עשר שנים של עבודה משרדית עשויות להגדיל את הסיכון לסרטן באזור התחתון של המעי הגס ולסרטן החלחולת.

חוקרים מאוניברסיטת אוסטרליה המערבית השוו בין 918 חולי סרטן המעי הגס ויותר מאלף נחקרים בריאים. התוצאות, שפורסמו במארס 2011 בכתב העת American Journal of Epidemiology, הראו כי אנשים שבילו עשר שנים או יותר בעבודות בהן לא זזים הרבה, היו בסיכון לפתח גידול באזור המעי התחתון הנקרא המעי הדיסטלי, הגבוה ב-94% בהשוואה לאנשים שלא עבדו בעבודה כזו. אותם אנשים גם היו בסיכון גבוה ב-44% לפתח סרטן החלחולת. לא נמצא קשר בין עבודה משרדית לסרטן באזור העליון במעי הגס.

אפילו עובדי משרד שמתעמלים באופן קבוע בשעות הפנאי נמצאו במחקר בסיכון כפול להתפתחות גידול מאשר אנשים הפעילים באותה מידה בשעות הפנאי, אך שעבודתם גורמת להם להיות פעילים יותר. אחד ההסברים לקשר הוא, שישיבה בעבודה עלולה להביא לעלייה ברמות הסוכר ולפגיעה בייצור האינסולין - גורמים שנקשרו להתפתחות סרטן המעי. ייתכן גם כי הישיבה מובילה לדלקתיות.

לקום, אפילו לדקה

פרופ' יונה אמיתי, טוקסיקולוג ומומחה לבריאות הציבור, אומר ש"בדיוק כמו עישון, ישיבה למשך מספר רב של שעות בכל יום מהווה גורם סיכון עצמאי שאת השלכותיו אי אפשר לנטרל בפעילויות בריאותיות". לדבריו, ההמלצות לציבור מתרכזות בביצוע פעילות גופנית ומתיחות, אבל מהמחקרים עולה כי "יש להדגיש את הצורך להימנע ממצב של ישיבה ממושכת וחוסר תזוזה".

יש גם חדשות טובות: המחקר האוסטרלי הראה שהפסקות מרובות מישיבה - אפילו הפסקות קצרות, כדי לעמוד, לזוז קצת או לעלות במדרגות - עשויות לשמור על בריאות הלב ועל היקף מותניים צר יותר. המשתתפים במחקר חולקו לארבעה קבוצות, לפי מספר ההפסקות שלקחו מישיבה. בקרב הקבוצה בה האנשים עשו הכי הרבה הפסקות, היקף המותניים היה קטן בארבעה ס"מ בממוצע מאשר בקרב הקבוצה שחבריה עשו את מספר ההפסקות הנמוך ביותר.

כדי למתן את ההשפעות המזיקות של הישיבה, חברות ברחבי העולם החלו לעבור לכיסאות שניתן לכוון לפרקים גם לעמידה ואפילו לשולחנות משולבים עם מסלולי הליכה נעים, שמאפשרים לצעוד בזמן העבודה על המחשב. אבל יש גם דברים פשוטים שניתן לעשות: אם רוצים לעדכן אדם במשרד, לכו אליו במקום לשלוח לו דואר אלקטרוני. עלו במדרגות במקום במעלית. עמדו בזמן שאתם משוחחים בטלפון. לכו לשירותים בקומה אחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ