המועמד ליו"ר מועצת הפסיכולוגים הוחלף בגלל לחץ פוליטי

המועמד החדש, פרופ' יואל אליצור, תומך ביוזמה השנויה במחלוקת להתיר לפסיכולוגים לא קליניים לעסוק בפסיכותרפיה

דן אבן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

לחצים פוליטיים הובילו בימים האחרונים להחלפת המועמד לתפקיד יו"ר מועצת הפסיכולוגים, האחראית לייעץ להנהלת משרד הבריאות בתחום הפסיכולוגיה - כך נודע ל"הארץ". בשבועות האחרונים גובשה בהנהלת המשרד המלצה לייעד לתפקיד היו"ר את ד"ר גבי וייל, הפסיכולוג הראשי של המרכז לבריאות הנפש בבאר שבע ובעבר מנהל השירות הפסיכולוגי בנתיבות. אולם, משהוגשו מסמכי המינוי לחתימת סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הופעלה מסכת לחצים פוליטיים יוצאי דופן על לשכתו עד שלבסוף הוחלט למנות לתפקיד פסיכולוג אחר - פרופ' יואל אליצור מבית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית. בלשכת ליצמן הבהירו בתגובה כי "טרם התמנה רשמית יו"ר למועצה".

מועצת הפסיכולוגים היא גוף מקצועי המונה 27 חברים, בהם מומחים מתחומים שונים. את יו"ר המועצה ממנה שר הבריאות, והיא אחראית, על פי חוק הפסיכולוגים, לייעץ למשרדו בעניינים הנוגעים למקצוע. זאת לרבות החלת כללי האתיקה, הכרה במקומות עבודה ובחירת נציגים לוועדת הבחינות ולוועדת התלונות. בשנים האחרונות נהגה המועצה להתכנס ארבע פעמים בשנה, אך זה כשנה היא משותקת ואינה מתכנסת. זאת מאז סיים את תפקידו היו"ר הקודם שלה - הד"ר שלמה לקס, מנהל המרכז לשיקום בעלי נכויות בהרצליה. ברקע השיתוק בתפקוד המועצה: פילוג סביב היוזמה לשינוי חוק הפסיכולוגים והרחבת מספר הפסיכולוגים שיותר להם לעסוק בפסיכותרפיה.

לפני כחצי שנה הוחלט במשרד הבריאות למנות יו"ר חדש למועצה ובכך להתניע את פעילותה. המשרד בחן כמה מועמדים לתפקיד, בהם גם פסיכולוג חרדי מירושלים. בהמשך הוחלט במערך הפסיכולוגיה במשרד להמליץ על ד"ר וייל לתפקיד. אך כאמור, בימים האחרונים, עקב לחצים פוליטיים על לשכתו של ליצמן, הוחלט למנות את הפרופ' אליצור הנחשב לתומך ביוזמה לשינוי חוק הפסיכולוגים. לקראת תום כהונת היו"ר הקודם המליצה אמנם המועצה על מינוי אליצור לתפקיד, אך המלצה זו שונתה מאוחר יותר על ידי הסגל המקצועי במשרד הבריאות.

יו"ר מועצת הפסיכולוגים היוצא, ד"ר שלמה לקס, הבהיר כי "המועצה יכולה להמליץ על יו"ר חדש, אולם ההחלטה נתונה בידי שר הבריאות. מאז תום כהונתי אינני מעורב בפעילות המועצה, לא ידוע לי מדוע היא לא התכנסה כבר שנה ואינני מעורב במהלכים הנוכחיים זלמינוי יו"ר חדש".

פרופ' אליצור מסר כי "נאמר לי כי נבחרתי לתפקיד יו"ר המועצה, אך לא קיבלתי עדיין כתב מינוי. כמו כן, לא התעסקתי בהליך שקשור למינויי לתפקיד ולא ידוע לי על לחצים פוליטיים כלשהם". ד"ר וייל סירב להתראיין.

מלשכת סגן השר ליצמן נמסר בתגובה כי "טרם נבחר או התמנה רשמית יו"ר למועצה. לכשיהיה מינוי - נודיע על כך. הוגשו המלצות שונות למועמדים והיו מועמדים שונים לתפקיד. ההחלטה מצויה כעת בידי סגן שר הבריאות".

המחלוקת סביב העיסוק בפסיכותרפיה

זהותו של יו"ר מועצת הפסיכולוגים הבא משמעותית בעיקר על רקע מאבק המפלג בשנים האחרונות את קהילת הפסיכולוגים בישראל לשני מחנות: המאבק סביב סוג המומחיות הנדרשת מפסיכולוגים המבקשים לעסוק בפסיכותרפיה (טיפול מעמיק וארוך טווח בנפש באמצעות שיחות).

כיום קובע החוק כי רק פסיכולוגים בעלי הסמכה קלינית רשאים לעסוק בטיפול פסיכותרפי. בתקופת ממשלת אולמרט נידונה בכנסת הצעה לשינוי החוק, כך שגם פסיכולוגים לא קליניים - כגון פסיכולוגים חינוכיים, התפתחותיים, שיקומיים ורפואיים - יוכלו לעסוק בתחום. הפסיכולוגים הקליניים מתנגדים לשינוי בשל החשש לפגיעה במעמדם ופרנסתם, ואילו הפסיכולוגים הלא קליניים תומכים בו בטענה כי הוא עשוי להביא להורדה במחירי הטיפול בשוק הפרטי. עלות הנאמדת כיום בכ-200-400 שקלים לשעה.

בין הנהנים: אשת ראש הממשלה

מספר הפסיכולוגים המומחים שאינם קליניים, ועשויים ליהנות מהרחבת כמות המורשים לעסוק בפסיכותרפיה, עומד היום על 2,413 - כך על פי נתוני משרד הבריאות. ביניהם גם רעייתו של ראש הממשלה, שרה נתניהו, המשמשת פסיכולוגית חינוכית בעיריית ירושלים. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "שרבוב שמה של רעיית ראש הממשלה לכתבה, רק משום שהיא פסיכולוגית חינוכית מומחית במקצועה ובהכשרתה, אינו הוגן. אין ולא היה לה שום קשר לנושא".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ