מחקר חושף: נשאי איידס הומואים מפיצים בישראל את המחלה ביודעין

חוקרים מאוני' ת"א ומשורת בתי חולים בארץ מצאו ש-12% מהנשאים החדשים בקהילה נדבקו בזנים עמידים לתרופות. המשמעות: נשאים אלה נדבקו במגע מיני עם נשאים נוטלי תרופות, שמודעים היטב למחלתם

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

זה חמש שנים עוקבים מומחים בדאגה אחר עלייה גדלה והולכת במספר ההומואים הנדבקים באיידס בישראל, שבשלוש השנים האחרונות הפכה להתפרצות ממש, בדומה לזו של תחילת שנות השמונים. כעת מתברר שיש לכך סיבה: מחקר ישראלי חדש מגלה כי המחלה מופצת בשנים האחרונות בקרב הקהילה הגאה על ידי נשאים המודעים למחלתם ואף מטופלים נגדה בתרופות.

את המחקר, שאפיין את התפרצות נגיף האיידס בקרב הומואים בשנים האחרונות, ערך צוות חוקרים מאוניברסיטת תל אביב ובתי החולים שיבא, רמב"ם, הדסה, סורוקה, מאיר וקפלן, בראשות ד"ר זהבה גרוסמן, מנהלת המעבדה הארצית לאימות בדיקות איידס של משרד הבריאות בתל השומר. ממצאיהם חושפים כי 12% מהנדבקים שאובחנו באחרונה עם איידס בקהילה ההומוסקסואלית, נדבקו בזנים עמידים לתרופות. זאת, בהשוואה לשיעור נמוך מ-5% בקרב מאובחנים חדשים שאינם הומואים. "נשאים המאובחנים עם זני איידס עמידים לתרופות, נדבקו מנשאים המודעים למחלתם ומטופלים בתרופות - מה שהוביל להתפתחות העמידות", מבהירה גרוסמן, "ניתן להניח כי ישנם נשאי איידס בקהילה המודעים למחלתם, ובכל זאת ממשיכים להתנהג בצורה לא אחראית ולהדביק אנשים אחרים".

כמו בשנות השמונים

גרוסמן מדגישה כי באחרונה ניכרת עלייה במספר ההומואים הבאים להיבדק מייד לאחר שקיימו יחסי מין לא מוגנים. "בשנתיים האחרונות מצאנו יותר הומוסקסואלים המאובחנים עם איידס ברמת נוגדנים נמוכה", היא אומרת, "נשאים אלה מגיעים לבדיקות מיד לאחר שנדבקו במחלה, כשרמת הנוגדנים נגד הנגיף עדיין איננה מושלמת. אנשים אלה מודעים להתנהגותם הלא אחראית, הכוללת קיום יחסי מין לא מוגנים". הממצאים הוצגו ביום המחקר השנתי של הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, שנערך החודש.

ואכן, במחקר אומתה ההנחה שאי-שימוש בקונדום בעת קיום יחסי מין הוביל להתפרצות הנוכחית. החוקרים מצאו שבשנים האחרונות קיימת תופעה של הידבקות משולבת באיידס ועגבת - מחלת מין המועברת במגע מיני ללא שימוש בקונדום. בעוד שבין 1998 ל-2006 אובחנו 0.8% מנשאי האיידס בקהילה כחולי עגבת, משנת 227 זינק שיעור חולי העגבת ל-8.9% מנשאי האיידס בקהילה. "אמנם ניתן כיום לחיות עם איידס לאורך זמן עם תרופות, אך יש לזכור כי תוחלת החיים של החולים קצרה יותר", גרוסמן אומרת, "עדיין חשוב להשתמש בקונדום".

התפרצות האיידס בקהילה הגאה הגיעה באחרונה לשיעורים שדווחו בשנות השמונים, אז הופיעה המחלה לראשונה בעולם בעיקר בקרב הומואים. בעוד שבסוף שנות השמונים, 38% מהנדבקים באיידס בארץ היו הומואים, הרי שבשנות התשעים ירד שיעורם בקרב הנדבקים ל-5% בלבד, ורובם המכריע של הנדבקים היו הטרוסקסואלים. אלא שבאחרונה עלה שוב שיעור ההומואים בקרב הנשאים, עד שהגיע בשנת 2009 ל-35%. במקביל עלה מספר הנדבקים באיידס בישראל, וכיום הוא עומד על כ-400 נדבקים בשנה, בהשוואה ל-50 בשנה בשנות השמונים.

ההערכה: ההתפרצות תתרחב

בארה"ב נרשמה בעשור האחרון עלייה תלולה במיוחד בשיעור ההומואים בקרב נשאי המחלה, שעלה מ-11% בלבד ב-2001 ל-53% ב-2006. ההשפעה על ישראל הייתה ישירה: 91% מהנשאים ההומואים שאובחנו בהתפרצות הנוכחית בישראל נדבקו בזן איידס מסוג B הפעיל בארה"ב ומערב אירופה. על פי המחקר, אלה נדבקו בארה"ב ובהמשך העבירו את המחלה לארץ, ואחרים מקרבם נדבקו בה בגבולות הארץ או בערים מרכזיות במערב אירופה. במהלך 2009 דווח גם על שבעה נשאים שנדבקו בזן מסוג A/AE, הפעיל במדינות ברית המועצות לשעבר, ועל חמישה נוספים שנדבקו בזן מסוג C המצוי באפריקה.

בוועד למלחמה באיידס מעריכים כי התפרצות האיידס בקהילה אף צפויה להתרחב בשנה הקרובה. "אנו עדים לעלייה חדה בהידבקות בקרב הגייז, כחלק ממגמה עולמית שרבים מנסים לפצח", אומר יונתן קרני, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס, "אף אחד לא יכול להצביע על סיבה מסוימת שגורמת לגייז להיזהר פחות, ולכולם ברור שזהו רק קצה הקרחון. בנוסף, המספר הגבוה של המתגלים החדשים מקרב הגייז משקף אך ורק את אותו פלח קטן באוכלוסייה שהיה מספיק אחראי כדי לבוא ולהיבדק. התמונה האמיתית עגומה יותר, ומשרד הבריאות חייב להתייחס לממצאים כאל קריאת השכמה", הוא אומר.

עידן בר-אשר, האחראי על "ב.ל.ה דואגת", זרוע ההסברה של הוועד בקהילה הגאה, מוסיף כי "המצב כיום מדאיג רבים מבני הקהילה, והמספרים החדשים מזכירים תקופות שהספקנו כבר לשכוח".

בסוף ינואר האחרון הודיע גם משרד הבריאות כי יפעל בדרכים ייחודיות לבלימת העלייה במחלות מין ואיידס בקהילת ההומוסקסואלים, לרבות חלוקת קונדומים בכניסה לחדרי חושך במועדונים, ביטול דלתות בסאונות במטרה למנוע יחסי מין אנאליים המועדים במיוחד להדבקה, קידום מסרים בריאים בצ'טים באינטרנט ועידוד לחתימה על הסכמים לגבי יחסי מין בין בני זוג. במקביל דווח כי משרד הבריאות יקדם בקרוב הכנסת בדיקות איידס מהירות לבתי החולים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ