אוסטיאופורוזיס - לא לנשים בלבד

רוב הגברים אינם מודעים לכך, אבל אוסטיאופורוזיס אינה מחלה של נשים בלבד. אחד משבעה גברים החל מגיל 50 עלול לסבול משבר שנגרם עקב המחלה

ד"ר עמיאל פיגנבאום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר עמיאל פיגנבאום

ע"ש, בעלים של עסק מצליח בן 71, החליק יום אחד על שטיח בביתו ושבר את עצם צוואר הירך. הוא אושפז, נותח ועתה מצפה לו שיקום ממושך עד שיוכל ללכת באופן עצמאי. כך, בהרף עין, הוא נהפך מאדם המנהל חיים פעילים ויצירתיים, לחולה הזקוק לעזרת הזולת. הסיבה לשבר ברגל היתה מחלת האוסטיאופורוזיס. את המחלה על תוצאותיה הקשות אפשר למנוע, אבל בישראל מאושפזים מדי יום גברים הסובלים משברים דומים. רובם אינם מודעים למחלתם.

אוסטיאופורוזיס היא מחלה הגורמת להיחלשות העצמות ולהרס המבנה התקין שלהן. כתוצאה, העצמות נהפכות לפריכות ושבירות. בקרב גברים מתחיל תהליך ההרס של העצמות באמצע העשור השביעי לחייהם וכשליש מכלל הגברים בגיל 75 סובלים מהמחלה. החל מגיל זה, שכיחות המחלה בקרב גברים זהה לשכיחותה בקרב נשים. אחד משבעה גברים מגיל 50 ומעלה עלול לסבול משבר שנגרם בגלל אוסטיאופורוזיס, אבל גברים רבים מתעלמים מהמחלה ואינם עוברים בדיקה לא פולשנית ופשוטה לבירור צפיפות העצם, שעשויה להצביע על המחלה או על סיכון לחלות בה.

אוסטיאופורוזיס נגרמת עקב הרס מוגבר של העצם. בצורתה הראשונית המחלה פוגעת בנשים, בעקבות הפסקת המחזור החודשי, או בבני שני המינים עקב עלייה בגיל. העצם היא רקמה חיה, העוברת בהתמדה תהליכים של בנייה והרס. עד אמצע שנות ה-20 לחיים, העצמות עוברות בעיקר תהליכי בנייה, באמצעות תאים הנקראים אוסטיאובלסטים. מהעשור הרביעי לחיים, התהליך העיקרי בעצמות הוא של הרס. להרס העצמות אחראים תאים המכונים אוסטיאוקלסטים.

לא משמרים סידן

שינויים נוספים שחלים עם הגיל הם ירידה הדרגתית בספיגת סידן וויטמין D מהמזון, ואיבוד חלק מהיכולת של הכליות לשמר את הסידן. בעקבות שינויים אלה, מופרשת כמות גדולה יותר של סידן מהגוף. עם הגיל פוחתת גם היעילות של ייצור ויטמין D בעור.

ויטמין D ממלא תפקיד חשוב בספיגת הסידן ובבריאות העצמות, בפעילות תקינה של השרירים ובשמירה על שיווי משקל. מגיל 50 מומלץ לצרוך 800-1,000 יחידות בינלאומיות של ויטמין D. דגנים, ביצים ודגי מים מלוחים כמו סלמון, טונה ובקלה, עשירים בוויטמין D, אך יש לצרוך כמות גדולה מאוד של מזון כדי להגיע לכמות היומית המומלצת. בנוסף, נדרשת חשיפה לשמש במשך כ-20 דקות ביום, לייצור ויטמין D.

כיום רבים נמנעים מחשיפה לשמש בגלל החשש מסרטן העור. אנשים המבלים זמן רב במשרד, הנמנעים מחשיפה לשמש או קשישים המרותקים לביתם, נמצאים בסיכון ללקות בחסר בוויטמין D. מומלץ לעבור בדיקות דם כדי לברר מהי רמת הוויטמין בגוף, ואם קיים חסר, יש להשלימו. את המינון יש להתאים לכל מטופל לפי תוצאות הבדיקה.

אוסטיאופורוזיס בצורתה המשנית נגרמת עקב מחלות, ניתוחים, נטילת תרופות מסוימות או אורח חיים התורם להרס העצמות. בין המחלות העשויות לתרום לאוסטיאופורוזיס, נמנות יתר פעילות של בלוטת יותרת התריס, ירידה ברמות הורמון המין הזכרי - הטסטוסטרון, הפרעות במערכת העיכול והכבד כמו מחלת קרוהן (דלקת כרונית של המעי), מחלת צליאק (רגישות יתר לגלוטן), אי סבילות ללקטוז, דלקת פרקים שגרונית, שהייה ממושכת במיטה או חוסר ניידות בגלל מחלות ממושכות וניתוחים בקיבה ובמעי הדק.

תרופות כמו קורטיקוסטרואידים, נוגדי פרכוסים, מינון יתר של הורמון בלוטת התריס (אלטרוקסין), חומרים משתנים ומדללי דם מסוימים, כמו קומדין, עלולים להגביר את הסיכון. אורח חיים העלול לגרום לגברים לפתח אוסטיאופורוזיס, כולל עישון, צריכה מוגברת של אלכוהול, צריכה מופחתת של סידן וויטמין D וחוסר פעילות גופנית. במחקרים נמצא כי צפיפות העצם בקרב גברים מעשנים, נמוכה בהשוואה לצפיפותה אצל גברים שאינם מעשנים. הגורם לכך אינו ברור, אבל נראה שהטבק, הניקוטין וכימיקלים אחרים פוגעים ישירות בעצמות וייתכן שהם מעכבים את ספיגת הסידן.

שברים משקית הקניות

אוסטיאופורוזיס אינה גורמת כאבים, אבל ככל שתהליך הרס העצמות מתקדם, עשויים להיגרם שברים כתוצאה מפעולות שגרתיות כמו נשיאת שקית מצרכים. השברים השכיחים ביותר במחלה זו נגרמים בשורש כף היד, בחוליות עמוד השדרה ובעצמות הירכיים.המחלה מאובחנת באמצעות בדיקת צפיפות העצם. זו בדיקה לא פולשנית, שאינה כרוכה בכאבים או באי נוחות. למעשה, הבדיקה היא סוג של צילום רנטגן, מתוך חשיפה לרמת קרינה פחותה. בבדיקה זו נמדדות כמות הסידן ורמתם של מינרלים אחרים של העצם. הבדיקה מתייחסת לעצמות המועדות להישבר במחלה - חוליות עמוד השדרה, עצם הירך ושורש כף היד.

מכיוון שאוסטיאופורוזיס אינה באה לידי ביטוי בתסמינים חיצוניים עד שמופיע שבר, חשוב שכל גבר או אשה מגיל 60 ומעלה יעברו בדיקת צפיפות העצם אחת לחמש שנים. הבדיקה כלולה בסל הבריאות. אם והתגלתה המחלה, מומלץ לחזור על הבדיקה אחת לשנתיים.הטיפול המקובל בגברים שחלו באוסטיאופורוזיס כולל תזונה עתירה בסידן וויטמין D, ביצוע פעילות גופנית קבועה ונטילת תרופות מקבוצת הביספוספונטים. תרופות אלו מאיטות את פעולת האוסטיאוקלסטים וכך מעכבות את תהליך ספיגת העצם ומאפשרות לתאים בוני העצם, האוסטיאובלסטים, להמשיך בפעילותם.

תרופות מקבוצת הביספוספונטים משמשות קו ראשון לטיפול בחולי האוסטיאופורוזיס. בדרך כלל תרופות אלו מצליחות, אחרי טיפול של שלוש שנים, להעלות את צפיפות העצם בחוליות עמוד השדרה ב-8%-10% להפחית את הסיכון להיווצרות שברים חדשים בעמוד השדרה ב-50%-60% ולהפחית את הסיכון לשברים אחרים בכ-50%. לאחרונה נכנסה לשימוש בישראל תרופה חדשה לטיפול באוסטיאופורוזיס - פוסאוונס (FOSAVANCE). בתרופה זו משולבת פוסאלאן, התרופה המובילה בקבוצת הביספוספונטים, עם ויטמין D. זאת התרופה היחידה הכוללת ויטמין D במינון התואם את הנחיות ארגון הבריאות העולמי לטיפול באוסטיאופורוזיס.

הכותב הוא מנהל ע.ש.ר - מרכזים רפואיים לטיפול בשיטה האינטגרטיבית

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ