המחקר הגדול בעולם קובע: משתמשים כבדים בטלפונים סלולרים נמצאים בסיכון מוגבר לפתח גידולי מוח ממאירים

מדברים יותר מ-30 דקות ביום? אתם מעלים ב-40% את הסיכון לגידולי מוח ממאירים, כך עולה מהמחקר הבינלאומי הגדול ביותר שנעשה בנושא

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

ממצאים מורכבים ושנויים במחלוקת במחקר הגדול בעולם שבדק את הקשר בין השימוש בטלפונים סלולריים והסיכון לפתח סרטן. המחקר, שנערך בחסות ארגון הבריאות העולמי, לא מצא קשר כולל בין שימוש בסלולרי להתפתחות גידולים במוח. ואולם, בקרב נבדקים שדיברו בממוצע חצי שעה ביום או יותר, נמצא סיכון גבוה ב-40% לפתח במוח גידולים סרטניים מסוג גליומה וסיכון גבוה ב-15% לפתח גידולים שפירים מסוג מנינגיומה.

הממצאים, שהתפרסמו היום (שני) בכתב העת הבינלאומי לאפידמיולוגיה, מבוססים על נתונים שנאספו מאלפי מטופלים בוגרים ב-13 מדינות על ידי 21 מדענים המומחים לאפידמיולוגיה לרבות נתונים על 2,708 חולים בגליומה ו-2,409 חולים במנינגיומה. בישראל בחן המחקר נתוני חשיפה לטלפונים סלולריים בקרב 180 חולי גליומה ו-350 חולי מנינגיומה בין 2001 ל-2003.

ככלל, לא אובחן במחקר קשר סטטיסטי בין שימוש מצטבר בטלפונים סלולריים במשך עשר שנים לבין התפתחות גידולים סרטניים במוח. המחקר אף מצא כי השימוש בסלולרים הפחית ב-19% את הסיכון לגידולים מסוג גליומה וב-21% את הסיכון לגידולים מסוג מנינגיומה.

יחד עם זאת, בקרב המשתמשים הכבדים, כפי שהוגדרו במחקר, כלומר אלו ששוחחו בסלולרי לפחות חצי שעה ביום והיו בעשירון העליון של השימוש בסלולרי, אובחנה עלייה של 40% בסיכון לפתח גליומה ושל 15% בסיכון לפתח מנינגיומה. הסיכון לגידולים אלו גדל בעיקר בקרב צרכנים כבדים ששוחחו בטלפון באותו צד של הראש ובקרב אלו שהגידול אובחן באונה הטמפוראלית, אזור במוח הסמוך לאוזן, שסופג קרינה רבה בעת השיחה.

המשתמש הכבד של אז הוא המשתמש הממוצע היום

לטענת החוקרים, סתירה זו מצביעה על מגבלות מתודולוגיות בשיטת המחקר. "קרוב לוודאי שהממצא הכולל משקף הטיית השתתפות. אלו שלא נטו לשוחח בסלולרי בתקופת המחקר נטו שלא להשתתף בו, מה שעשוי לגרום להטיית הקשר", קובעת פרופ' סיגל סדצקי, מנהלת היחידה לאפידמיולוגיה של הסרטן ושל הקרינה במכון המחקר גרטנר במרכז הרפואי שיבא, האחראית על השלוחה הישראלית במחקר.

המחקר הבינלאומי מכונה "אינטרפון" (INTERPHONE), נערך כפרויקט ב-13 מדינות, ובהן ישראל, ונוהל על ידי הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן (IARC) בחסות ארגון הבריאות העולמי. השתתפו בו 21 מדענים ו-18 מרכזי מחקר בינלאומיים. החוקרים מבהירים כי השימוש בטלפונים סלולריים, כפי שנאסף במחקר, היה נמוך מזה המקובל כיום - כשעתיים עד שעתיים וחצי של שימוש בסלולרי בחודש בממוצע. כיום, רבים משוחחים בטלפון הסלולרי מעל לשעה ביום.

מנהל הסוכנות לחקר הסרטן, ד"ר כריסטופר ווילד, מסר בתגובה, כי "ממצאי המחקר לא מצביעים על עלייה בסיכון לסרטן המוח. יחד עם זאת, הממצאים, בשילוב עם השינויים בצריכה הסלולרית מאז התקופה שנחקרה, בעיקר בקרב צעירים, מצביעים על הצורך להמשך המחקר על השימוש בטלפונים סלולריים והסיכון לסרטן המוח". לדברי סדצקי, "יש הסכמה בקרב החוקרים שממצאי המחקר אינם חד משמעיים, אך התוצאות לטעמי מטרידות, כי מרבית המשתתפים דיווחו על מעט מאוד חשיפה לסלולרי ביחס למצב כיום. להערכתי הממצאים שנאספו מצדיקים נקיטת עמדה זהירה כלפי הסלולרי".

ממצאים מורכבים

המחקר החל כבר בשנת 2000, וממצאיו היו צפויים להתפרסם ב-2005, אולם התעכבו במשך חמש שנים. ברחבי העולם כבר נשמעת ביקורת על הדחייה ועל הקביעה הסופית שאינה חד משמעית. "העיכוב בפרסום הממצאים מצער, אך לקח זמן רב לבצע את האנליזות שהמחקר דרש", אומרת סדצקי. לדבריה, "הממצאים אינם חד משמעיים, ואנשים צריכים לקבלם כמורכבים".

המחקר בוצע בהשקעה של 19.2 מיליון יורו עד כה, ומומן בין היתר על ידי האיחוד האירופי. 5.5 מיליון יורו הועברו מחברות מסחריות, מתוכם 3.5 מיליון יורו מפורום החברות הסלולריות הבינלאומי. לדברי סדצקי, "לא היה לחוקרים קשר ישיר עם חברות הסלולר, ולא חשתי לחץ כלשהו מצד החברות". צוות חוקרי האינטרפון הודיע עם פרסום הממצאים, כי ימשיך בניתוחים נוספים על השימוש בטלפונים סלולריים והסיכון להתפתחות גידולים סרטניים בעצב השמע ובלוטות הרוק.

לפני שנה החל מחקר בינלאומי חדש לבדיקת השפעת הטלפונים הסלולריים על ילדים ומתבגרים בגילאי 10 עד 24, שלא נכללו במחקר הנוכחי. מחקר זה, המכונה "מוביקיד" (Mobikid), צפוי להימשך חמש שנים ובראשו עומדת החוקרת הראשית במחקר האינטרפון. בסוכנות הבינלאומית לסרטן צפויים לפרסם במאי 2011 סקירה אפידמיולוגית של כלל נתונים שנאספו עד כה ממחקרים על סכנות השימוש בסלולר.

להרחיק את הטלפונים מהראש

בדצמבר 2007 פורסמו בכתב העת האמריקאי לאפידמיולוגיה ממצאי השלוחה הישראלית במחקר שנאספו על ידי סדצקי. ממצאים אלו מצאו קשר בין שימוש בסלולרי להתפתחות גידולים בבלוטת הרוק. לאחר חמש שנות שימוש ויותר במכשירים סלולריים אובחנה בישראל עליה של 34% בסיכון לפתח גידולים בבלוטות הרוק בצד הראש בו נוהגים לרוב להחזיק את הטלפון. לאנשים שנהגו להחזיק את הטלפון בעיקר בצד אחד נצפה סיכון גבוה ב-50% לפתח סרטן בבלוטות הרוק, אם הרבו במספר או במשך השיחות.

בעקבות הממצאים פורסמו לפני כשנתיים המלצות הקוראות לצמצם עד כמה שאפשר את השימוש של ילדים בטלפונים סלולרים. משרד הבריאות המליץ לכלל האוכלוסייה להרחיק את הטלפון הסלולרי מהגוף באמצעות אביזרים כמו דיבורית אישית או אוזניה ולצמצם את כמות ומשך השיחות וכך להקטין את החשיפה לקרינה הנפלטת מהטלפונים.

לדברי סדצקי, "אי הבהירות בממצאי המחקר מחייבת לאמץ את עיקרון הזהירות המונעת. טכנולוגיית הסלולרי נטמעה בעולם כולו ותלווה אותנו בהמשך. כיום כשהסלולרי מהווה כמעט איבר חדש בגוף האדם, חשוב להקפיד על הרחקתו מהגוף. על משרד הבריאות לשקול לעדכן את ההמלצות, ולכלול מקורות נוספים לקרינה גם מהטלפונים האלחוטיים הביתיים. בנוסף, הגיע הזמן שיצרניות הסלולר יפתחו טלפונים ניידים שאין צורך להצמיד לראש כדי לדבר בהם. אני בטוחה שהדבר אפשרי מבחינת התכנות והפיתוח".

בקיץ האחרון נחשף ב"הארץ" דו"ח של ד"ר אבי זיני שאיבחן עליה מדאיגה בתחלואה בסרטן בבלוטת הפרוטיד - בלוטת רוק הממוקמת מתחת לאוזן - בישראל. זאת, למרות יציבות שנשמרת בשכיחות הגידולים הסרטניים בבלוטות רוק אחרות המכונות סבמנדיבולר וסבלינגואל, הממוקמות ברצפת הפה. לפי מחקרה של סדצקי, עלייה זו עשויה להיות מיוחסת לחשיפה המוגברת לטלפונים סלולריים.

פורום החברות הסלולריות: צריך עוד אנטנות

מפורום החברות הסלולריות נמסר בתגובה לממצאי המחקר כי "החברות תמשכנה לפעול, כפי שפעלו תמיד, בהתאם להנחיות העדכניות של משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, המאמצים תוך החמרה את המלצות ארגון הבריאות העולמי, במטרה להפעיל שירותים סלולריים בטוחים ואיכותיים. חשוב לציין כי המחקר שב ומחזק את החשיבות הרבה שיש לפריסה מלאה ומיטבית של אנטנות במטרה לצמצם למינימום את הקרינה מהמכשירים ומהאנטנות. עקרון זה נתמך על ידי ארגון הבריאות העולמי ומשרדי הבריאות והגנת הסביבה בישראל. לצערנו גורמים רבים פועלים כדי למנוע הקמתן של אנטנות ובכך הם פוגעים באופן מובהק באינטרס הציבורי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ