תחבושת ירוקה

*שימוש בתחבושות רב פעמיות מבד טבעי, עשוי להפחית את הסיכון לדלקות וזיהומים אצל נשים

דנה ג. פלג
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דנה ג. פלג

השמירה על איכות סביבה מעודדת רבים לעבור משימוש במוצרים חד פעמיים למוצרים רב פעמיים. הדבר ניכר גם במוצרים מתחום ההיגיינה הנשית: יותר ויותר נשים עוברות לתחבושות רב פעמיות מבד. ד"ר אילן ברעם, מומחה במיילדות וגינקולוגיה שעובד כעשר שנים כרופא נשים בקהילה, סבור שמגמה זאת נושאת עמה גם יתרון בריאותי.

אף שאינו מתבסס על מחקר מסודר, התרשמותו היא שהשימוש המרובה בתחבושות חד פעמיות המכילות דיאודורנט ודבק המדביק את התחבושת לתחתונים, הביא לעלייה בשכיחות של דלקת עור המכונה קונטקט דרמטיטיס - גירוי אלרגי חריף שנוצר כתוצאה ממגע עם חומרים מסוימים. לדבריו, בשנים האחרונות התרשם שיש עלייה בתלונות של נשים על אודם באיברי המין, תחושת צריבה בעת קיום יחסי מין והפרשות, "גם אצל נשים שאף פעם לא היו להן תלונות קודם לכן. היו מקרים שאשה הגיע ברצף אפילו עשרות פעמים עם תלונות כאלה".

הטיפול המקובל בתופעות אלה הוא תרופה אנטי פטרייתית, אבל לאחר שד"ר ברעם שלח דגימות למעבדה, כדי לבדוק אם נשים סבלו מדלקות נרתיקיות בגלל זיהום פטרייתי, והתשובה היתה שלילית, הוא החל לחשוב שהמקור לתחושה הלא נוחה הוא קונטקט דרמטיטיס. לתחושה זאת תרמה הידיעה שסביבת הנרתיק היתה בסיסית ולא חומצית. "כשיש זיהומים, הסביבה הטבעית של הנרתיק (שהיא לרוב חומצית, 3.5 Ph-4) הופכת לבסיסית", מסביר ד"ר ברעם.

בנרתיק יכולים להיות זיהומים משלושה סוגים: 50% מהזיהומים נגרמים על ידי פטרייה, 45% על ידי חיידק ו-5% על ידי טפיל, טריכונומס, שעובר ביחסי מין. לאחר שבבדיקות לא נמצאו סימנים לזיהום, הסיק ד"ר ברעם שסיבת הדלקת היא קונטקט דרמטיטיס. הוא החל להמליץ למטופלות שלו להפסיק להשתמש בחומרים סינתטיים.

בהתחלה ייעץ להן להימנע מתחבושות עם דיאודורנט, וכשהדבר לא גרם לירידה בשכיחות התלונות, החל להמליץ על שימוש בתחבושות מכותנה. רק אז, לדבריו, החל לראות ירידה משמעותית בתלונות בקרב חלק ניכר מהנשים.

ד"ר ברעם חושד שגם החומר שבו נעשה שימוש לספיגת הפרשות מהנרתיק בתחבושות החד פעמיות גורם דלקות. "עוד לא פגשתי אשה שהווסת יוצא לה כחול כמו בטלוויזיה", הוא אומר, ספק מתבדח. "מיצוק הנוזלים בתחבושות נעשה באמצעות חומר שאני לא יודע מה טיבו, ומה הוא גורם לעור.

"זו לא עבודה מדעית, אבל באופן אמפירי ראיתי שאצל נשים שמפסיקות להשתמש במוצרים סינתטיים ומשתמשות במוצרים שעשויים ממאה אחוז כותנה, היו הרבה פחות תלונות על דלקות".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ