ירידה חדה בחותמים על כרטיס תרומת איברים ב-2009

ממחקר של האוניברסיטה העברית עולה כי בשנתיים האחרונות נרשמה עלייה של כ-24% בשיעור הממתינים להשתלות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
דן אבן

מתן תמורה כספית לתורמי איברים מן החי, כפי שנקבעה בחוק ההשתלות שהתקבל לפני שנתיים, אינו מעודד תרומות איברים בישראל, כך עולה ממחקר חדש של האוניברסיטה העברית. מאז עבר החוק במאי 2008, לא נרשמה עלייה במספר השתלות האיברים בארץ, ובשנה החולפת אף חלה ירידה של 32% בחתימות על כרטיס תורם איברים (כרטיס "אדי"). כמו כן, נרשמה בשנתיים האחרונות עלייה של כ-24% בשיעור הממתינים להשתלות בישראל. חוקרים מהאוניברסיטה העברית מצאו כי נכונותם של הנבדקים לתרום איברים קטנה ככל שהאיבר מחזק יותר את תחושת העצמי של הנבדק.

המחקר בוצע על ידי עו"ד ד"ר דניאל שפרלינג, מרצה לאתיקה רפואית ומדיניות בריאות בבית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית ובית החולים הדסה, בשיתוף פרופ' גבריאל גורמן, היו"ר הקודם של המרכז הלאומי להשתלות. במחקר נבחנו העמדות בחברה הישראלית כלפי תרומת איברים בחודשים האחרונים, כשנתיים לאחר חוק ההשתלות. ממצאיו הראשונים, המבוססים על מדגם של 521 נבדקים בוגרים, מצביעים על הבדלים בנכונות לתרום איברים בהתאם לאיבר. המחקר מומן על ידי קרן המחקרים במרכז הרפואי סורוקה, וממצאיו הוצגו השבוע בכנס בבית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית והדסה.

מתן תמורה כספית לתורמי איברים אובחנה במחקר כבעלת משקל נמוך בהחלטה לתרום איברים בחיים או לאחר המוות. בבדיקת הנכונות לתרום איברים, הרוב (55%) אינם רואים בפיצוי כספי לתורמי איברים כלי לעידוד תרומות. בדירוג בין 1 ל-5, הנכונות לתרום איברים בקרב הנבדקים היתה תלויה בעיקר במצב הבריאותי של התורם (4.4 נקודות), המחסור באיברים והיות התרומה מצילת חיים (4.1), מצבו הבריאותי של הנתרם (4), קירבה משפחתית לנתרם (3.9) וקדימות בקבלת איברים לתורם (3.7). קבלת פיצוי כספי לתרומה הוזכרה במקום נמוך בדירוג (2.4 נקודות).

הרתיעה מתרומת איברים היתה תלויה בעיקר בחוסר מידע על התהליך (3.5), עמדת קרובי משפחה (3.2), סוג האיבר לתרומה (3), גרימת כאב וסבל לנפטר (2.9) והתפישה של שלמות הגוף (2.9).

גם כשנשאלו הנבדקים ישירות על נכונותם לקבל תמורה על תרומת איברים, הרוב ראו במתן קדימות בתורי המתנה להשתלה עתידית תמורה הולמת (37%) ורק מעטים חשבו כי יש לפצות תורמי איברים במימון הוצאות הקשורות לתרומה (17%), מתן מענק כספי (14%), הקלות במס הכנסה (8%) או תעודות הוקרה (8%).

ככל שהאיבר חיזק יותר את תחושת העצמי של הנבדק, כפי שדירג בסקלה בין 1 ל-5, כך ירדה הנכונות לתרום את אותו האיבר, בדירוג בין 1 ל-10. כך נמצאה נכונות גבוהה לתרום דם (8.82 מ-10) שתרומתו לחיזוק העצמי נמוכה (3.8 מ-5), או שיער (7.52 מ-10) שתורם באופן דומה לתחושת העצמי של הנבדקים (3.9 מ-5), וכך גם מוח עצם וקרניות. ואילו תאי מוח, שחשיבותם לחיזוק תחושת העצמי גבוהה (4.5 מ-5), היתה פחות נכונות לתרום (6.42 מ-10), וכן היתה נטייה נמוכה יותר לתרום תאי פנים (6.64 מ-10), המחזקים ברמה גבוהה את תחושת העצמי (4.4 מ-5), ולב (6.76 מ-10), המחזק את תחושת העצמי גבוהה גם כן (4.2 מ-5).

"ככל שהאיבר מחזק יותר את תחושת העצמי של הנבדק, כך הנכונות לתרום אותו פוחתת", אומר שפרלינג. לדבריו, "מסרים כלליים לעידוד השתלות איברים, כמו אלטרואיזם וערבות הדדית, אינם מספקים, ומומלץ לקדם את המודעות להשתלות בהתייחסות ספציפית לאיברים, למשל אלה בהם קיים יותר מחסור. מומלץ לאמץ אסטרטגיה חדשה לקידום תרומות איברים תוך חיזוק תחושת השייכות של העצמי באמצעות מתן הסכמה לתרומת האיבר".

כ-1,050 חולים בישראל ממתינים להשתלות איברים, והזמן הממוצע לקבלת איבר להשתלה הוא 4.3 שנים לכליה, 2.2 שנים לכבד ושבעה חודשים לריאה או לב. ב-2007 מתו 95 ישראלים שהמתינו להשתלת איברים. כל הניסיונות לעודד השתלות איברים בארץ בשנים האחרונות לא הביאו לשיפור בתורי ההמתנה. במקביל, למרות קמפיין שיווק באינטרנט, מספר החותמים על כרטיסי "אדי" ב-2009 היה 45,162 איש, ירידה של 32% בהשוואה לשנה קודמת. כיום חתומים על הכרטיס כעשירית מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל.

ממאי 2008 זכאים תורמי איברים החיים בארץ לפיצוי כספי בגובה אלפי שקלים, פיצוי שאישרה בינואר ועדת הבריאות של הכנסת, וזאת בכפוף לאיסור סחר באיברים. במרכז ההשתלות מתעכבת חלוקת הכסף לתורמים, אך לכשיינתן, יחולק הסכום רטרואקטיבית לכלל תורמי האיברים בשנתיים האחרונות. במקביל מקדם מרכז ההשתלות קמפיין שיעלה בקרוב, ליישום החוק המאפשר קדימות בתורי ההמתנה לאיברים לחולים החתומים על כרטיס "אדי". באחרונה מונה מנהל בית החולים רמב"ם, פרופ' רפאל ביאר, לעמוד בראש המרכז הלאומי להשתלות, תפקיד שלא אויש יותר משנה, מאז התפטרות היו"ר הקודם, גבריאל גורמן.

מהמרכז הלאומי להשתלות נמסר בתגובה כי "שיעור המשפחות המסכימות לתרום את איברי יקיריהן בעלייה, וחצה בשנה שעברה את ה-50%. בשנים האחרונות מוסרים חסמים בחברה הישראלית, ועולה מספר החתומים על כרטיס תורם איברים. במרכז מבוצעות פעולות מגוונות לעודד חתימה על כרטיס תורם, לרבות ברשתות חברתיות באינטרנט. מזה שלוש שנים ניתן לחתום על הכרטיס בחתימה אלקטרונית, וככל שהנגישות לכרטיס תגדל, כך יותר ישראלים יחתמו עליו".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ