טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

כל הסיבות (כמעט) לכאבי בטן

מקור גניקולוגי, אבנים בדרכי השתן או כיב קיבה - מהם הגורמים האפשריים לכאבי בטן, איך מזהים אותם וכיצד מטפלים

תגובות

שאול הוא ידיד משפחה ותיק, שתמיד מזגו עליז וטוב. לכן התפלאתי לשמוע את קולו בטלפון באותו יום והוא רווי כאב וסבל. "תשמעי, מהבוקר יש לי כאבים חזקים בבטן, אני יודע מה זה, אלו האבנים הידועות שיש לי בכיס המרה. מה עושים?"

לאחר חצי שעה קיבלתי טלפון נוסף, שבו שאול הודיע כי רופאת המשפחה הפנתה אותו למיון. הוא אכן הגיע לחדר מיון עם התקף של כאבי בטן חזקים שנמשכו כבר כמה שעות. הכאבים היו בבטן השמאלית התחתונה, ובהמשך הופיע גם חום. לא, זה לא היה התקף של אבני מרה אלא דווקא דיברטיקוליטיס - דלקת המתפתחת מ"כיסים" שנוצרים לפעמים במעי הגס. כבר לאחר יום של טיפול אנטיביוטי הרגיש הרבה יותר טוב, ולאחר שלושה ימים שוחרר ללא כאבים. מאז לא חזרו ההתקפים יותר, אבל שאול למד שלא כל כאב בטן נובע דווקא מאבני מרה, גם אם הן קיימות.

התקפים חוזרים או חד פעמיים של כאבי בטן יכולים לנבוע מגורמים רבים ושונים, כמספר האיברים שיש בבטן. הסימפטום יכול להיות דומה אך הסיבה שונה, וחשוב לזהות ולאתר אותה בזמן על מנת לתת את הטיפול הראוי.

להלן פירוט גורמים אפשריים לכאבי בטן, דרכים לזיהויים והטיפול בהם.

* מקור גינקולוגי. מאופיינים בתחושת כאב ואי נוחות בבטן התחתונה, ולעתים קרובות מוקרן הכאב גם לגב. אם מדובר בכאבי מחזור, הם מורגשים בסמיכות אליו. לרוב, כאבים מסוג זה מוכרים לנשים שסובלות מהם באופן קבוע והן יודעות לזהות אותם. במקרים כאלה רצוי להתייעץ עם גינקולוג, הן על מנת להגיע לאבחנה והן משום שלעתים קרובות יש אפשרות להקל על הכאבים הללו באמצעות טיפולים גינקולוגיים שונים.

* תוצאה מאבנים בכליות או מזיהום בדרכי השתן. אבנים בכליות יכולות לגרום כאבים חזקים מאוד, אשר מתחילים בגב ומקרינים למפשעה. לעתים, כאבים אלו ילוו בהופעה של דם בשתן. במצב כזה מומלץ לשתות הרבה מים ולהקל על הכאב על ידי תרופות מסוג וולטרן. זיהום בדרכי השתן מלווה לרוב בכאבים בבטן התחתונה, בצריבה ובתכיפות במתן שתן ולעתים גם בחום.

זיהומים מסוג זה שכיחים יותר אצל נשים, לעתים קרובות אך לא תמיד הם מופיעים לאחר קיום יחסי מין. אחת הדרכים למנוע אותם היא מתן שתן לאחר קיום יחסי מין, כדי לשטוף את השלפוחית. דרך נוספת למניעה ולטיפול היא אכילת מאכלים כמו חמוציות, פרי הדר וכדומה. מאכלים אלה גורמים לכך שהשתן נעשה חומצי יותר, וכך הם מקשים על קיומם של החיידקים.

לרוב מטפלים בזיהומים אלה באמצעות אנטיביוטיקה, אבל אם הזיהום חוזר לעתים קרובות יש לברר עם רופא מומחה אם הוא אינו נובע מפגיעה אנטומית בדרכי השתן. בקרב גברים, הסימפטומים יכולים להעיד על דלקת של הערמונית.

* תוצאה מכיב קיבה או כיב תריסריון. מאופיינים בכאבים בבטן העליונה המרכזית. לרוב הם מחמירים בזמן רעב ואכילה מקילה עליהם, אך עלולים להחמיר אחרי אכילת מזונות חריפים במיוחד, אלכוהול או קפה. הכאבים אינם בהכרח חזקים מאוד, ובשל העובדה שמזון גורם להקלה ייתכן שהסובלים מהם יגיעו לרופא רק לאחר כמה שבועות. בעוד שבעבר נחשב כיב למחלה כרונית שסובלים ממנה לתקופה ממושכת, כיום ידוע כי מדובר במחלה זיהומית הנגרמת על ידי החיידק הליקובקטר אשר טיפול בו מרפא את הכיב אחת ולתמיד.

* עקב בעיות בדרכי המרה והלבלב. הסיבה השכיחה לבעיה היא אבנים בכיס המרה, אשר עלולות לגרום לדלקת של כיס המרה עצמו ובמקרים חמורים יותר, לנדוד לתוך דרכי המרה וצינור הלבלב, לחסום אותם ולגרום לדלקת של דרכי המרה והלבלב.

דלקת של כיס המרה באה לביטוי בכאבים בבטן ימנית עליונה. לרוב הם חדים מאוד וחריפים, לעתים מלווים בהקאות או בחום ומגיעים בהתקפים של כמה שעות. ההתקפים מופיעים לעתים קרובות לאחר אכילה, ובעיקר כשמדובר בארוחה שמנה במיוחד.

האבחנה נעשית הדרך כלל באמצעות אולטרסאונד של הבטן העליונה, שיכול לזהות את האבנים ואת החסימה. אם מדובר בהתקפים חוזרים, יש צורך לכרות את כיס המרה שכן אין אפשרות להוציא רק את האבנים. דרכי המרה נותרות לאחר הניתוח ללא פגע וממשיכות לתפקד.

דלקת של הלבלב, לעומת זאת, מאופיינת בכאבים בבטן שמאלית עליונה, המוקרנים סביב הבטן בצורת חגורה. גם במקרה זה קיימים סימפטומים של כאב בהתקפים, חום והקאות ולרוב מדובר בכאבים חזקים. לבד מאבנים, דלקת בלבלב יכולה להיגרם עקב שתייה מרובה של אלכוהול, רמת שומנים גבוהה בדם, ולעתים אף עקב שימוש בתרופות מסוימות, כמו למשל תרופות למחלת הסוכרת.

* תוצאה מדלקת בתוספתן. הכאבים האופייניים מתחילים באזור הטבור במרכז הבטן, ובהמשך נודדים לבטן הימנית התחתונה. בדרך כלל חולפות כמה שעות מתחילת הדלקת ועד שהכאבים מגיעים לעוצמה כזאת שמחייבת למהר לבית החולים. בדרך כלל, לחיצה על הבטן הימנית התחתונה תגרום כאב חד משום שזהו האזור המודלק. כמו כן, בזמן ההתקף לא מתקיימת פעילות של המעיים, ולכן אין רצון לאכול ולא יהיו יציאות באותו זמן. דלקת תוספתן שאינה מטופלת בזמן עלולה להסתיים בהתפוצצות של התוספתן ופיזור מוגלה בחלל הבטן. לכן הטיפול הוא כריתה מיידית של התוספתן.

* דלקת של סעיפים במעי הגס. סעיפים (דיברטיקולי בלעז) הם מעין "כיסים" אשר נוצרים לאורך המעי הגס במשך השנים. לעתים סעיפים אלה מזדהמים ונעשים מודלקים, דבר הגורם לכאבי בטן ולפעמים גם לחום. המיקום השכיח של סעיפים כאלה הוא במעי השמאלי, ולכן הכאבים יהיו לרוב בבטן שמאלית תחתונה.הטיפול הוא אנטיביוטי, אך במקרה של דלקות חוזרות ונשנות יש צורך לכרות את קטע המעי המודלק כדי למנוע סיבוכים.

* כאבי בטן שלא נמצא להם הסבר. תסמונת המעי הרגיש מאופיינת על ידי כאב כרוני המלווה בתחושת הקלה לאחר יציאה, יציאות לא סדירות ולעתים גם גזים או נפיחות של הבטן. מצב זה הוא לרוב בעל אופי תנודתי. תחושת הכאב מופיעה למשך כמה חודשים ואחריהם היא נפסקת לזמן מה.

הגורמים לתסמונת הם רבים ושלובים זה בזה. נראה שמדובר באי סדירות של פעילות המעיים, המשולבת ברגישות יתר או בסף כאב נמוך (הסובלים מהתסמונת מרגישים יותר בקלות את תחושת הכאב שנובעת מפעילות של המעיים, כמו התכווצות). העובדה שאין ממצאים בבדיקות מקובלות יכולה לגרום תחושת תסכול וחוסר אונים הן אצל המטפל והן אצל המטופל, אך יש תרופות רבות המקלות על תסמונת המעי הרגיש, כמו קולוטל, קל-בטן ופאפאברין, וכן טיפול פרוביוטי. במקרה של מעי רגיש חשוב מאוד להתאים את הטיפול באופן ספציפי למטופל. התאמה כזאת היא תהליך שדורש סבלנות ונכונות להשקעה גם מצד המטפל וגם מצד המטופל.

הכותבת היא גסטרואנטרולוגית בבית החולים מאיר בכפר סבאתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות