שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מחקרים: תושבי מפרץ חיפה חולים יותר בסרטן ובאסתמה

ממצאי מחקרים המצביעים על עודף תחלואה במפרץ חיפה הוצגו בפני ועדה בכנסת. היו"ר חנין: יש להכריז על המפרץ כאזור נפגע זיהום

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

ועדת הכנסת המשותפת לוועדות הפנים והגנת הסביבה והעבודה, הרווחה והבריאות בראשות ח"כ דב חנין דנה הבוקר (שני) במחקר הישראלי שמצא באחרונה עדות ראשונה לקשר סיבתי בין זיהום האוויר במפרץ חיפה לתחלואה בסרטן הריאות בגברים. חנין אמר בתום הדיון כי "יש להכריז על מפרץ חיפה כאזור נפגע זיהום".

בדיון הוצגו ממצאי מחקרים שהצביעו על עודף תחלואה בסרטן במפרץ חיפה, המעלים סבירות גבוהה לכך שמקור התחלואה בזיהום האוויר במפעלי המפרץ. באחד המחקרים שבוצע על ידי חוקרי המכון האונקולוגי בבית החולים הדסה עין כרם, במפרץ חיפה אובחן עודף תחלואה בסרטן הגבוה ב-16% ועודף תמותה מסרטן הגבוה ב-12%, גם לאחר נטרול גורמים כמו גיל, מין ומוצא.

במחקר זה נבדקו 87 אלף איש מנפת חיפה ו-88 אלף איש משאר חלקי הארץ, בחפיפה לנתוני התחלואה בסרטן בין השנים 2007-1998. התברר כי עודף התחלואה מסרטן במפרץ חיפה היה מובהק סטטיסטית לכלל התושבים עד גיל 75. במפרץ חיפה נמדד עודף של 48% בסרטן ראש-צוואר, 29% בסרטן הריאות ו-16% בסרטן המעי הגס והחלחולת, בהשוואה לשאר אזורי הארץ, כפי שדיווח בישיבה אחד החוקרים, הד"ר אביעד זיק.

שיעור התחלואה באסתמה - 16%

מנהל רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות, הד"ר מיכה ברחנא שהשתתף בדיון, הוסיף כי גם שיעורי סרטן הלימפומה שאיננה הודג'קין (NHL) במפרץ חיפה גבוהים בהשוואה לאזורים אחרים בארץ, ומהגבוהים בעולם. במפרץ חיפה נמדד שיעור של 18 חולים בסרטן הלימפומה שאיננה הודג'קין למאה אלף תושבים בהשוואה ל-12 חולים למאה אלף תושבים בשאר אזורי הארץ.

לדברי ברחנא, בימים אלה מבוצע מחקר נוסף שטרם התפרסם בספרות הרפואית, המצביע גם על עודף תחלואה במחלות ריאה בילדים תושבי מפרץ חיפה שניתן לייחסו לזיהום האוויר. לפי ממצאים ראשונים שהוצגו בפברואר בכנס מקצועי, שיעור האסתמה ביישובי חיפה - 16% - גבוה מעל לפי 2 מהממוצע הארצי העומד לפי מחקר קודם על 7%, כשההערכה היא שהגורם לכך הוא זיהום האוויר החריג מהמפעלים במפרץ חיפה.

לדברי ברחמא, "הנתונים על עודף התחלואה בסרטן במפרץ חיפה משמעותיים ועקביים מאז שנת 2000. לא ניתן לפסול את הקשר בין עודף הסרטן לזיהום, אם כי נמצא במפרץ חיפה גם עודף תחלואה בסרטן השד והמעי הגס, ואלו סוגי סרטן שאינם קשורים בספרות הרפואית לזיהום סביבתי".

בדיון השתתף גם ד"ר משה שירב מהמכון הגיאולוגי שסיפק נתונים על 1,824 דגימות לאיתור מתכת מסרטנת מסוג קדמיום בקרקע במרחב חיפה. בימים אלה מתבצעת בדיקה מקיפה למתכות וחומרים אורגניים בקרקעות מפרץ חיפה, ולדבריו, "כבר מצאנו כי הקרקעות במפרץ חיפה מכילות מתכות אלה, ולא כמשאב טבעי, אלא כזיהום שנצבר בקרקעות ברבות השנים".

הפעלה בגז טבעי צפויה להפחית הזיהום

בסוף ספטמבר פורסם ב"הארץ" מחקר שמצא קשר סטטיסטי מובהק בין זיהום האוויר במפרץ חיפה, דהיינו רמות חלקיקי אוויר נשימים מסוג PM10, לסרטן הריאות בגברים, כשכל עלייה ביחידה אחת (מיליגרם למטר מעוכב) בשיעור החלקיקים העלתה ב-12% את הסיכון לתחלואה בסרטן הריאות בגברים במפרץ חיפה.

במחקר לא נמצא קשר לסוגי סרטן אחרים שנבדקו - סרטן הריאות בנשים וסרטן הדם מסוג לימפומה שאיננה הודג'קין וסרטן שלפוחית השתן - הן בגברים והן בנשים, וכן לא נמצא קשר בין חשיפה למזהם מסוג גופרית דו-חמצנית לבין התפתחות הסרטן.

מנכ"לית הקואליציה לבריאות הציבור, רונית פיסו, קראה בתגובה לממצאים להשוות את תקני הפליטות ממפעלי התעשייה בישראל לתקנים המקובלים במערב וקראה למפעלי התעשייה לאמץ טכנולוגיות חדישות להפחתת זיהום האוויר. נציגי המשרד להגנת הסביבה דיווחו כי המעבר להפעלת המפעלים בגז טבעי במהלך 2011 צפוי להפחית את רמות זיהום האוויר במפרץ. בינואר 2011 ייכנס לתוקפו חוק אוויר נקי שיאפשר למשרד להגנת הסביבה לנקוט בסנקציות חמורות יותר כנגד מפעלים מזהמים.

יו"ר ועדת הכנסת המשותפת ח"כ ד"ר דב חנין אמר בתום הדיון כי "יש להכריז על מפרץ חיפה כאזור נפגע זיהום". חנין הוסיף כי "ברור כבר היום שעודף התחלואה בסרטן באזור חיפה חריג, ויש להתאים לאזור מדיניות ציבורית שתגן על חיי התושבים. הגעת הגז הטבעי לאזור חיפה ושיפור התחבורה הציבורית והפרטית ודאי ישפרו את איכות האוויר אולם על כל הגורמים להיערך ליישום חוק אוויר נקי ולהתייחס לחיפה כאזור נפגע זיהום".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ