מחקר: רופאי משפחה רושמים ימי מחלה כדי לרצות את המטופל ולא משיקול רפואי

כל מטופל מקבל 5 ימי מחלה בממוצע. נשים מקבלות יותר ימים מגברים

דן אבן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

מחקר ישראלי חדש מצביע על המדיניות הגמישה ברישום אישורי מחלה במרפאות המשפחה בישראל. "קיימות סיבות נסתרות להנפקת חופשת מחלה, והסיבה העיקרית היא בקשת המטופל", קובעת קבוצת החוקרים מהמחלקה לרפואת משפחה באוניברסיטת בן-גוריון, בראשות ד"ר איה בידרמן.

במחקר נאספו נתונים על אישורי מחלה ב-47 מרפאות ברחבי הארץ, המטפלות בכ-60 אלף איש, ונתקבלו נתונים על 918 מטופלים בגיל העבודה שביקרו את רופא המשפחה. מתוך המטופלים שנבדקו, 560 קיבלו אישורי מחלה ו-358 לא קיבלו אישורים, ושימשו קבוצת ביקורת. המחקר בוצע במסגרת רשת מחקר של רופאי המשפחה בישראל.

לפי הממצאים, "רוב הרופאים מנפיקים אישורים לחופשות מחלה למטופלים שלהם על פי בקשתם".

בתשאול המטופלים, כשמטרת הביקור אצל הרופא היתה הוצאת חופשת מחלה, 99% מהנבדקים מימשו את רצונם וקיבלו את האישור הנכסף. לעומת זאת, כשמטרת הביקור היתה טיפול במחלה, רק 64% קיבלו אישור לחופשת מחלה.

מעבר לסיבות ענייניות לאישורי המחלה, ברבע מהאישורים שניתנו ציינו הרופאים את הסיבה הנסתרת לאישור. הסיבה השכיחה ביותר היתה בקשת המטופל (81%), ואחריה בעיות פסיכולוגיות (2%), בעיות רפואיות של קרובי משפחה (2%), הסתרת הריון מהמעסיק (2%), השגת אישור מחלה לבית משפט (2%) ומניעים נוספים, כגון עונת חגים או גיל טרום פרישה מהעבודה (1%).

לטענת החוקרים, "לרופא המשפחה חשוב יותר לשמור על הקשר הטוב עם המטופל, מעבר לשמירת האינטרסים של מקומות העבודה". ואולם לטענתם, גישתם של רופאי המשפחה הישראלים עלולה לעתים לגרום למטופלים נזק כאשר "המטופל עלול למצוא עצמו מחוץ למעגל העבודה עקב היעדרויותיו".

בניתוח כלל הממצאים, המתפרסמים השבוע בביטאון ההסתדרות הרפואית "הרפואה", התברר כי אישור מחלה ניתן לחמישה ימים וחצי בממוצע, אולם מחצית מהנבדקים צוידו באישורי מחלה לתקופה של עד שלושה ימים בלבד.

בבדיקה נמצא שיעור גבוה יותר של נשים המקבלות אישורי מחלה מאשר גברים, ממצא שאובחן גם במחקרים דומים בשוודיה ובבריטניה. לטענת החוקרים, ניתן להסביר זאת בשיעור גבוה של נשים מועסקות בישראל ובצורך בהוצאת אישורי מחלה לאמהות הנדרשות לטפל בילדיהן כשהם חולים. החוק בישראל מאפשר לאמהות לנצל רק עד שישה ימי היעדרות במהלך השנה לטיפול בילדים חולים.

צעירים עד גיל 39 היו הקבוצה הגדולה ביותר שקיבלה אישורי מחלה (48%), בהשוואה לגילי 40 עד 49 (27%) ולבני 50 ומעלה (25%). עם זאת, מבוגרים קיבלו חופשות מחלה ארוכות יותר מאשר צעירים.

במחקר לא נמצא הבדל במתן אישורי מחלה בין עובדי עבודות כפיים לעובדי משרד. אולם התברר כי להסדרי התשלום בעבודה השפעה על הוצאת אישורי מחלה, וכצפוי, מטופלים שכירים מוציאים אישורי מחלה בשיעור גבוה יותר מעצמאיים. בין המועסקים שקיבלו אישורי מחלה, 82% היו זכאים לתשלום עבור היעדרות במחלה, בהשוואה ל-68% שלא קיבלו אישורי מחלה. "עובדים שזכאים לתגמול עבור חופשת מחלה מוציאים יותר אישורים", הסבירו החוקרים.

לדברי ד"ר בידרמן, "למרות שהמערכת רואה ברופאי משפחה שומרי שער בנושא אישורי מחלה, למעשה הם נותנים למטופלים את מה שמבקשים מהם. חשוב לומר שלא מצאנו דפוס של רופאים שרושמים אישורי מחלה על ימין ועל שמאל, אולם בדילמה בין העובד למקום העבודה, המטופל קודם במסגרת השיקולים של רופא המשפחה".

מדיניות אישורי המחלה בישראל נבחנת בחודשים האחרונים על ידי איגוד רופאי המשפחה בישראל. לפי החוק בישראל באשר לדמי מחלה (לשנת 1976), כיום נדרש עובד להציג אישור מחלה כבר מיום ההיעדרות הראשון, אף על פי שהוא מקבל תשלום חלקי לשכר העבודה רק מיום ההיעדרות השני, וזאת בשונה מהמדיניות בחלק ממדינות המערב. כך למשל, בשוודיה נדרש העובד להציג אישור מחלה רק מהיום השביעי להיעדרות. לטענת החוקרים, שינוי החוק באופן שיאפשר הצגת אישור מחלה רק מהיום השלישי להיעדרות יוביל להפחתת הביקורים אצל הרופא וצמצום העומס על רופאי המשפחה.

לפני שבועיים נערכה ישיבה בהסתדרות הרפואית בהשתתפות רופאי משפחה ונציגי התעשיינים, בניסיון לשנות את מדיניות אישורי המחלה בישראל. מצד אחד דרשו התעשיינים להקפיד על רישום האבחנה הרפואית המדויקת על גבי האישורים, אולם רופאי המשפחה התנגדו מטעמי סודיות רפואית. מצד שני, ביקשו הרופאים לפטור אותם מהצורך לרשום אישורי מחלה לימים בודדים, אולם נציגי התעשיינים דחו את הבקשה.

לדברי יו"ר איגוד רופאי המשפחה, פרופ' שלמה וינקר, "אין כלים רפואיים כדי לקבוע בוודאות מתי לתת למטופל אישור מחלה, והעניין תלוי במוטיבציה שלו. אם מגיע מטופל ללא חום, הוא יכול להתלונן שהיה לו חום בבית, ואז יינתן לו אישור אם יתעקש על כך. לא נוכל להיות ?שוטרים' ו'שומרי שער' למעסיקים".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ