איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי מסיר הגדרות מספר האבחנות ה-DSM

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי החליט להסיר את האבחנה להפרעת אישיות נרקיסיסטית מהמהדורה הקרובה של DSM, ספר האבחנות של האיגוד. במסגרת ניסוח המהדורה החמישית של הספר הצפויה להתפרסם במאי 2013, הודיע האיגוד על כוונתו לבטל ארבע הפרעות נוספות, מתוך עשר הפרעות האישיות המופיעות בספר, בהן הפרעת אישיות פרנואידית, הפרעת אישיות סכיזואידית, הפרעת אישיות היסטריונית והפרעת אישיות תלותית.

לפי החלטת האיגוד, הפרעות האישיות שיבוטלו יופיעו בספר החדש כתכונות אישיות, ולא כהפרעות מוגדרות. להחלטה השלכות לקהילת הפסיכיאטרים והפסיכולוגים שעבורם משמש הספר כלי מרכזי לאבחון חריגות נפשיות, שהשלכותיו לא רק קליניות, כי אם גם חברתיות, פוליטיות, משפטיות וכלכליות. עם זאת, באיגוד הוחלט להותיר חמש הפרעות אישיות נוספות המצויות במהדורה הנוכחית: הפרעת אישיות סכיזוטיפאלית, הפרעת אישיות אנטי-חברתית, הפרעת אישיות גבולית, הפרעת אישיות הימנעותית והפרעת אישיות טורדנית-כפייתית.

הוועדה להפרעות אישיות באיגוד נימקה החלטתה במחקרים המצביעים על מקרים רבים של ריבוי אבחנתי של מטופלים בכמה הפרעות אישיות במקביל במודל הנוכחי. המודל החדש ינסה לצמצם את האבחונים ולהשתמש בתכונות אופי במסגרת אבחנה של אישיות פתולוגית.

פסיכיאטרים בכירים בארה"ב שהתראיינו השבוע לניו יורק טיימס מתחו ביקורת על ההחלטה. אחד מהם, ד"ר ג'ון גונדרסון מאוניברסיטת הארווארד, אמר כי לחברי הוועדה להפרעות אישיות באיגוד שקיבלו את ההחלטה יש "הערכה מועטת לגבי הנזק שהם גורמים", והוסיף כי האבחנה לאישיות נרקיסיסטית חשובה לפסיכיאטריה במובנים של ארגון ותכנון הטיפול הנפשי.

בפברואר פורסמו ב"הארץ" שינויים נוספים המתוכננים במהדורה הבאה של ספר האבחנות, לרבות הכללת אבחנה חדשה בשם "ספקטרום האוטיזם", הכוללת אבחנות המוגדרות כיום כאוטיזם, תסמונת אספרגר, הפרעה דיס-אינטגרטיבית של הילדות ולקות התפתחותית נרחבת (PDD); ייחוד אבחנות נפרדות לכל סם ממכר; וקביעת הפרעות חדשות, לרבות "אי ויסות מצב הרוח עם דיספוריה" (TDD), לה נוטים בעיקר ילדים המתקשים לווסת את מצב רוחם בהתאם לסביבה; הפרעת אכילה חדשה המאופיינת בהתקפי זלילה כפייתיים ודיכאון; הפרעה היפר סקסואלית, הכוללת פנטזיות והתנהגויות מיניות אינטנסיביות בשילוב אוננות יתר ושימוש בסייבר-סקס; וביטול אבחנה להפרעת דחייה ממין או קטלוגה מחדש כפוביה ספציפית. במקביל נמשך מאבק ציבורי בארה"ב להסרת הפרעה בזהות מגדרית, המאבחנת כיום טרנסקסואלים כסובלים מהפרעת מין. בשנת 1973 הצליח מאבק דומה להוביל להוצאת ההומוסקסואליות מספר האבחנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ