משרד הבריאות אוסר להשתמש בבקבוקי תינוקות עם ביספינול A

ישראל מצטרפת לקנדה שאסרה שימוש בחומר המסוכן

דן אבן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

משרד הבריאות הורה אתמול לבתי החולים בישראל להפסיק את השימוש בבקבוקים המשמשים להזנת יילודים ותינוקות מאושפזים - שמכילים ביספינול A. מדובר בחומר שנמצא בריכוז נמוך בבקבוקים העשויים מפוליקרבונט (סוג של פלסטיק). ממחקרים שנעשו באחרונה במשרד הבריאות עולה כי קיים חשש להשפעות החומר על המוח, ההתנהגות והמערכת ההורמונאלית, במיוחד בקרב העובר המתפתח, תינוקות וילדים קטנים - אף כאשר מדובר בריכוזים נמוכים.

אף שבארה"ב ובאירופה טרם הוחלט על צעד כלשהו להגבלת החשיפה לביספינול A, הוחלט במשרד הבריאות לפרסם את ההנחיה החדשה בישראל, "לפי עקרון הזהירות המונעת, כדי למזער את החשיפה של תינוקות לביספינול A ככל האפשר", נמסר מהמשרד. לפי ההנחיה החדשה, על בתי החולים בישראל להיערך לשימוש בבקבוקים להזנת יילודים ותינוקות שאינם מכילים ביספינול A עד 1 ביולי. עד כה, היתה קנדה המדינה היחידה שאסרה באופן מוחלט את השימוש בחומר בבקבוקי פלסטיק לתינוקות בחוק שנכנס לתוקף בחודש מארס האחרון.

בספטמבר פורסם ב"הארץ" כי משרד הבריאות פועל להפחתה נוספת בריכוזי ביספינול A בישראל. לפני כשנתיים המליץ המשרד להורים שלא לחמם בקבוקים לתינוקות במיקרוגל, ולמלא את הבקבוקים בפורמולה ובמים רותחים שעברו צינון, על מנת לצמצם את הסיכון לחשיפת התינוקות לביספינול - A רכיב הנוטה להשתחרר בתנאים של חום גבוה, ומעלה את הסיכון למחלות.

ועדה מקצועית - בראשות ד"ר ג'ון יאנג, הממונה על הערכת הסיכונים באגף המזון במשרד הבריאות - שדנה השנה בנושא, המליצה באחרונה לנקוט פעולות נוספות במטרה לצמצם עוד יותר את חשיפתם של תינוקות לרכיב הכימי. במקביל להנחיה שהתפרסמה אתמול, בוחנים במשרד הבריאות עדכון להמלצות לגבי מוצרי פלסטיק נוספים לתינוקות - ובהם מוצצים, נשכנים וצעצועי אמבט - המכילים ביספינול A. כיום ממליץ המשרד שלא להשתמש באביזרים אלה כשהם קרועים, שחוקים או בלויים, מחשש לזליגת החומר.

בנוסף, הוחלט במשרד הבריאות לבצע סקר נרחב לאיתור חשיפה של הציבור המבוגר לחומרים רעילים מהסביבה, לרבות כימיקלים במזונות. בין השאר תיבדק גם חשיפתם של מבוגרים לביספינול A. לדברי ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, "המהלך נועד כדי לבחון את האפשרות לבצע בהמשך הפחתה נוספת בסיכון לחשיפה לחומר גם במוצרי מזון המשמשים מבוגרים, ובייחוד נשים הרות. זאת במידה שתאותר בבדיקה בעיה ברמות שאליהן נחשפים הישראלים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ