מבקר משרד הבריאות: בישראל אין פיקוח על הקשר בין רופאים לחברות תרופות

דו"ח ביקורת פנימי במשרד מצא שורה ארוכה של ניגודי עניינים בין רופאים לגורמים מסחריים

רן רזניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רן רזניק

משרד הבריאות אינו מקיים פיקוח נאות על הקשרים בין הרופאים בארץ לחברות התרופות והציוד הרפואי - כך עולה מדו"ח חקירה פנימי של האגף לביקורת פנים במשרד הבריאות אשר נדון בשבועות האחרונים בהנהלת המשרד. פיקוח זה אמור למנוע מקרים של קבלת טובות הנאה וניגודי עניינים בין החלטות מקצועיות של רופאים לקשרים מסחריים עם חברות תרופות.

על פי הדו"ח, משרד הבריאות אינו מחייב את הרופאים לדווח על קשרים מסחריים ועסקיים עם חברות התרופות, גם במקרים שבהם הוא מאשר לרופאים לקבל מימון מאותן חברות לביצוע מחקרים ולנסיעה לכנסים רפואיים בחו"ל. בנוסף, המשרד אינו מרכז מידע על תרומות כספיות שנתנו חברות התרופות לבתי החולים.

לדברי בכיר במשרד הבריאות, מהדו"ח עולה כי למרות הדיון הציבורי וההנחיות שגובשו בשנים האחרונות, המשרד אינו מעניק עדיין הגנה מספיקה לציבור מפני נזקים שעלולים להיווצר מניגודי העניינים. "על המשרד לגבש כלים אפקטיוויים ויעילים על מנת להתמודד עם התופעות החמורות שמתגלות לעתים בין רופאים לחברות התרופות, ולחייב את כל הרופאים בישראל לדווח על קשריהם עם החברות", אמר הבכיר.

בהנהלת משרד הבריאות דנים בימים אלו בקביעת הנחיות חדשות שיגבירו את הפיקוח על קשרים בין רופאים לחברות התרופות. ככל הנראה, יתייחסו ההנחיות בעיקר לרופאים בתפקידי מפתח במערכת הבריאות הציבורית, בהם רופאים הקשורים לאישור מכרזים, רכש, ועדת סל שירותי הבריאות וניסויים בבני אדם. בדו"ח מומלץ לאגף הרוקחות במשרד הבריאות להגביר את הבקרה בנושא "כדי למנוע דרכי שיווק של חברות תרופות שיש בהן לכאורה חשש למתן טובות הנאה".

הביקורת החלה עוד ב-2002 כשמבקר משרד הבריאות, אריה פז, פנה למנהלי בתי החולים הממשלתיים והודיע להם כי "הגיע לידנו מידע על קשרים לא תקינים לכאורה בין חברות מסחריות לבעלי תפקידים במערכת הרפואית". בסופו של דבר, הביקורת לא מצאה עדויות להתנהלות לא תקינה בבתי החולים, ואולם התגלו שורה של מקרים אחרים בהם התקיימו קשרים בעיתיים בין רופאים במערכת הציבורית לחברות מסחריות. את הדו"ח כתבו חוה וולברג ואלי סלמה מהאגף לביקורת פנים במשרד הבריאות.

בדו"ח המליץ האגף לביקורת פנים להנהלת משרד הבריאות לנקוט "בהקדם" שורה של צעדים שיאפשרו פיקוח ובקרה נאותים על "תחומים רגישים אלה". בין היתר הומלץ על הקמת מאגר נתונים במשרד "שיאפשר לזהות את הקשרים בין רופאים וחברות התרופות וציוד רפואי, הן בהיבט העסקי, המדעי וזיקתם לעמותות שונות". בנוסף ממליץ האגף "להטיל חובה על כלל הרופאים בישראל להצהיר בגילוי נאות על קשריהם עם חברות תרופות וציוד רפואי ולחייבם למלא טופס לניגוד עניינים", וכן "לציין כל קשר אפשרי בין מחקריהם לבין הגורמים המממנים את המחקרים".

ממשרד הבריאות נמסר כי הנהלת המשרד קיבלה את הדו"ח לעיונה ועוסקת בגיבוש המלצות בנושא. פרופ' אבינועם רכס, יו"ר הלשכה האתית בהסתדרות הרפואית, אמר אתמול כי "הקשר בין הרופאים לחברות תרופות הוא הכרחי לשני הצדדים אבל יש בו גם פוטנציאל להשחתה... כבר התחלנו ליצור שינוי משמעותי בהתנהגות הרופאים, אבל עדיין אנו מצווים להמשיך בתהליך".

גיא גורצקי, מנכ"ל פארמה ישראל, ארגון חברות תרופות המקור, מסר בתגובה כי היחסים בין חברות התרופות למערכת הרפואית "מוסדרים ע"י הקוד האתי המשותף החתום ע"י תעשיית התרופות בישראל, ההסתדרות הרפואית, קופות החולים ואושר ע"י משרד הבריאות. חברות התרופות אף מוסיפות נדבך מחמיר של קוד אתי פנימי. הפעילות כולה נעשית ע"פ החוק בישראל ועומדת בסטנדרטים המקובלים בעולם כולו".

נסיעות לחו"ל ותרומות מחקר - על חשבון חברות התרופות

בדו"ח הביקורת מובאות כמה דוגמאות למקרים (שמרביתם כבר נחשפו ב"הארץ") בהם פעלו רופאים בניגודי עניינים בקשר עם חברות התרופות. למשל, מסמך פנימי של חברת תרופות המייצרת תרופה נוירולוגית, שיש בו לדעת הביקורת "משום הצעה לכאורה של מתן טובות הנאה לרופאים". במסמך מציעה החברה לרופאים בכירים, בהם מנהלי מחלקות, מימון נסיעה לכנס מקצועי בספרד. המסמך מפרט את עלויות הכנס וכן מכיל המלצות להמשך הקשר עם הרופאים על מנת לקדם תרופה נוירולוגית חדשה.

במקרה נוסף מוזכר רופא בכיר שכיהן במשך כמה שנים כחבר בוועדה המייעצת לרישום תכשירים במשרד הבריאות, מבלי שהתבקש לחשוף את קשריו עם חברות תרופות לצורך מימון. מקרה אחד המופיע בדו"ח הוא של רופא בכיר שבעת ששימש באותה ועדה תרמה חברה מסחרית לפעילותו האקדמית. בבדיקה התברר כי הרופא לא גילה זאת בטרם נבדק הנושא על ידי המשרד, ובעקבות זאת נקבע כי הוא לא ייטול חלק בכל דיון שבו נדון תכשיר רפואי של אותה חברה.

עוד מוזכר המקרה של פסיכיאטר בכיר, חבר בהנהלת משרד הבריאות, אשר נסע לכנס בארצות הברית במימון חברת תרופות ללא אישור המשרד ובניגוד להוראותיו. הפסיכיאטר ננזף במסגרת הליך משפטי. במקום אחר מפורט המקרה של מנתח לב שקיבל אישור לביצוע ניסוי במנותחים. המנתח הצהיר שאין לו קשר לחברה המייצרת את הציוד עמו נערך הניסוי, למרות שבאותה עת היה לו קשר כלכלי וכספי הדוק עם אותה חברה. נגד המנתח נפתח הליך משפטי, בסופו הודה בעבירות אך לא הורשע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ