בבית ספר במזרח ירושלים הילדים סובלים מזיהום

עיריית ירושלים דוחה טענת ההורים שמפעל המתכות ליד בית הספר מסוכן לבריאות ילדיהם

ניר חסון
ניר חסון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניר חסון
ניר חסון

האם הייתם שולחים את הילד שלכם ללמוד בבית ספר ששימש בעבר כדיר עזים ובצמוד לו פועל מפעל לעיבוד מתכות שפולט את החומרים הבאים: פחמן חד-חמצני, עופרת, חנקן חד-חמצני, אבץ, כרום, ניקל, אלומניום ודיאוקסינים? עיריית ירושלים ובית המשפט המחוזי בעיר מצפים שתענו בחיוב. לפני שבועיים דחה בית המשפט המחוזי עתירה של הורי תלמידי בית הספר היסודי לבנים "ראס חמיס" במזרח ירושלים, שדרשו לפנות את בית הספר ממקומו.

ההורים הצביעו בבית המשפט על מספר אלמנטים בעייתים ש-700 תלמידי בית הספר נאלצים להתמודד עמם יומיום בבית הספר: תחנת הסמים שמעבר לכביש; המחסום צבאי במרחק 200 מטר; כיתות ללא חלונות; ובעיקר, מפעל לעיבוד מתכות, שחולק קיר משותף עם בית הספר.

עוד בטרם נפתחה שנת הלימודים הנוכחית פנה ועד ההורים של "ראס חמיס" לעירייה בדרישה, כי הליקויים הקיימים בבית הספר יתוקנו. ההורים נענו כי הפגמים יתוקנו עד לתחילת הלימודים. ואולם, לאחר שרוב הטענות לא טופלו ניסו ההורים להשבית את הלימודים, אך נוכחו לדעת שמקבלי ההחלטות בעירייה לא מתרגשים מהשביתה המתקיימת במזרח העיר.

תלמידי בית הספר והוריהם מספרים, כי כל עוד ארובת המפעל שליד אינה מעשנת, המצב בחצר בית הספר ובכיתות נסבל, אך כאשר מתחיל התנור לעבוד והארובה לעשן נכנס בית הספר למצב חירום. בשלב זה, מורות שנמצאות בהריון עוזבות במהירות את המקום, אחרות ממשיכות ללמד בתוספת מטפחת על האף והורים באים לאסוף ילדים שחשים ברע.

"יש ריח חזק ואנחנו נחנקים, אני נהיה חולה", מספר מופא מג'הדא, תלמיד כיתה ג'. הוא ואחיו, הלומד בכיתה א', סובלים מאסטמה ובכל פעם שהארובה מתחילה לעבוד ממהר אחד מההורים לאסוף אותם. הורים אחרים מספרים על קשיי נשימה, כאבים בחזה, שיעולים, חום והקאות.

מידת התחלואה תגבר

ד"ר אריה וגנר, מארגון אדם טבע ודין, שהגיש לבית המשפט חוות דעת לגבי בית הספר קבע כי "ניתן לומר בוודאות כי לו ימשיכו ילדי בית הספר ללמוד בצמידות למפעל זה, הרי שמידת התחלואה שלהם מכל המחלות הנגרמות על ידי זיהום אוויר תגדל". וגנר גם סיפר כי טרם נערכו במקום בדיקות זיהום אוויר מקיפות.

גם שופט בית המשפט המחוזי, נועם סולברג, הביע "אי נחת רבה" בפסק הדין מהמחשבה, כי "מאות ילדים צעירים ורכים יבלו שעות אחדות מהיממה באזור שבו קיים זיהום". אך הוא קבע גם, ש"זיהום ברמה כזו או אחרת קיים בכל מקום והמבחן המשפטי הוא האם הזיהום חורג מן הסביר באופן שמחייב התערבות". לנוכח הצהרות העירייה כי היא לא משלימה עם המצב ובכוונתה למצוא פתרון, החליט השופט סולברג לדחות את העתירה.

עורכות הדין נסרין עליאן וטלי ניר, מהאגודה לזכויות האזרח, שהגישו את העתירה בשם ההורים, הודיעו כי בכוונתן לערער לבית המשפט העליון על ההחלטה. "לא העלנו על דעתנו שבית המשפט יאשר נוכחות ילדים ליד מפעל שכזה. ברור שזה לא היה עובר בשקט אם זה היה בכל מקום אחר והילדים לא היו ילדים ערבים", אמרה עו"ד עליאן.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "העירייה השקיעה מיליוני שקלים בשיפוץ המבנה במטרה להפוך אותו לבית ספר, שיאפשר תנאי למידה מתקדמים לתלמידים. זאת, לבקשת התושבים המתגוררים בשכונה, שביקשו כי יוקם בית ספר במקום בו קיים המפעל מזה 30 שנה. העירייה ביצעה בדיקות שונות במטרה לוודא כי לא נשקפת סכנה לתלמידים מהמפעל הסמוך. המפעל עומד בכל דרישות התקינה כפי שנקבעו על ידי המשרד להגנת הסביבה - דרישות שנקבעו בידיעה שיש בסמוך בית ספר. העירייה אף התחייבה לפעול לשיפור התנאים בבית הספר בעתיד".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ