קפיצה במספר הצעירים החולים בסרטן הלימפומה מסוג הודג'קין בישראל

לפי נתונים שנאספו בשנים 1960-2005, שיעור התחלואה במחלה זו בקרב גברים יהודים עלה ב-60% והגיע ל-3.6 חולים למאה אלף איש

דן אבן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

חוקרים באגף לרישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות ובית החולים סורוקה, דיווחו על עלייה חדה במספר המאובחנים בסרטן הלימפומה מסוג הודג'קין בשנים האחרונות, בקרב צעירים יהודים בישראל. הסיבה לעלייה אינה ברורה.

לפי נתונים שנאספו בשנים 1960-2005, שיעור התחלואה במחלה זו בקרב גברים יהודים עלה ב-60% והגיע ל-3.6 חולים למאה אלף איש. התחלואה בקרב נשים עלתה ב-67% והגיע ל-3.36 חולות למאה אלף. בחישוב מספרי, בשנת 2005 אובחנו 841 גברים עם סרטן הלימפומה מסוג הודג'קין, עלייה של פי 3.4 מאז 1960; ואובחנו 813 נשים, עלייה של פי 3.78 לאורך 45 שנים. המחקר עיבד נתונים על 4,812 יהודים שאובחנו עם המחלה מ- 1960, וממצאיו מתפרסמים בכתב העת IMAJ של ההסתדרות הרפואית.

השכיחות הגבוהה ביותר של סרטן לימפומה מסוג הודג'קין תועדה בישראל דווקא בקרב צעירים בגילים 20-24, עם 6.6 גברים חולים לכל מאה אלף, ו-9.13 נשים חולות לכל מאה אלף.

סרטן לימפומה מסוג הודג'קין הוא גידול סרטני ייחודי הניתן לאבחון באמצעות ביופסיה. זה גידול קל יחסית לטיפול, עם שיעורי הישרדות גבוהים כעבור עשר שנים, של 80%-93% בצעירים המאובחנים עם המחלה, בהשוואה להישרדות של 56%-76% בקרב חולי לימפומה שאיננה מסוג הודג'קין. הרופא הבריטי תומס הודג'קין, שתיאר לראשונה את הגידול, לפני כ-180 שנה, מת בעת ביקור בארץ ישראל וקבור בבית הקברות הפרוטסטנטי ביפו.

מגמות מקבילות של עלייה בתחלואה בסרטן לימפומה מסוג הודג'קין תועדו בשנים האחרונות בקונטיקט שבארה"ב, בגילים 20-44, בקנדה בגילים 10-29 ובסינגפור. מגמה של ירידה במספר החולים עד גיל 24 תועדה בעשור החולף בבריטניה.

הסיבה לעלייה בתחלואה בסרטן זה אינה ברורה לחוקרים. לפי אחת ההערכות, התפרצות המחלה קשורה לחשיפה מאוחרת למחלות ילדים כמו חזרת, שעלת, אדמת וחצבת. הערכה אחרת מייחסת את העלייה להידבקות בווירוסים מחוללי מחלת הנשיקה, ובעיקר וירוס המכונה "אפשטיין בר" (EBV), אם כי אין בישראל נתונים על התחלואה במחלה זו. "המגע עם הווירוס שכיח בישראל, ו-80% מהצעירים מפתחים לו נוגדנים. הקשר בין הווירוס לסרטן הלימפומה מסוג הודג'קין ברור, אך עדיין ישנו ויכוח בספרות הרפואית עד כמה הוא חזק", אמר אחד מהחוקרים, מנהל רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות, הד"ר מיכה ברחנא. לדבריו, "יש דיווחים בישראל מאונקולוגים, על כך שכמה חודשים לאחר מחלת נשיקה סוערת אובחנה תחלואה בלימפומה מסוג הודג'קין".

הערכה נוספת היא שיש קשר לסרטן עם מחולל אחר של מחלת הנשיקה - וירוס בשם ציטומגלו (CMV). הנחה נוספת קושרת בין העלייה בסרטן לימפומה מסוג הודג'קין להתפרצויות החצבת בשנים האחרונות בישראל. בין אוגוסט 2007 למארס 2008 תועדו 902 מקרי חצבת בארץ, רובם באזור ירושלים. בדיקה שנעשתה בעבר במשרד הבריאות מצאה קשר בין תחלואה בחצבת להתפתחות סרטן הלימפומה מסוג הודג'קין כעבור ארבע שנים. ואולם לדברי ברחנא, "יש צורך באיסוף נתונים נרחב כדי לחזק את הקשר".

"הגידול מתפתח באחת מבלוטות הלימפה המוכרות בגוף: צוואר, בתי שחי, קרום הריאה, המפשעה או הבטן", מסביר הפרופ' אליעזר רחמילביץ', מנהל המכון ההמטולוגי במרכז הרפואי וולפסון. "הטיפול הסטנדרטי ניתן בשילוב של ארבע תרופות כימותרפיות. בסרטן לימפומה היה נהוג בעבר להשתמש בכימותרפיה משולבת בקרינה, אך כיום פחות משתמשים בקרינה בגלל תופעות הלוואי", הסביר.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ