בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

16 מיליון שקלים - פיצויי שיא על רשלנות רפואית

עיריית תל אביב חויבה לשלם את סכום הפיצויים הגבוה ביותר בהיסטוריה של ישראל לבן 32 הסובל משיתוק מוחין בגין רשלנות באבחון התייבשות כשהיה בן שלושה חודשים בבית החולים לשעבר "רוקח" בעיר

תגובות

נפסק סכום הפיצויים הגבוה בישראל בתביעת רשלנות רפואית: מעל ל-16 מיליון שקלים.

בית המשפט המחוזי בתל אביב פסק את סכום הפיצויים הגבוה בישראל בתביעת רשלנות רפואית: עיריית תל אביב חויבה לשלם 16.1 מיליון שקלים לבן 32 הסובל משיתוק מוחין בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות כשהיה בן שלושה חודשים בבית החולים לשעבר "רוקח" במרכז העיר. על פי פסק הדין של השופט שמואל ברוך, העירייה תשלם ישירות לתובע כ-14.5 מיליון שקל ועוד סכום של 1.6 מיליון שקל למוסד לביטוח לאומי לקצבאות חודשיות בעבורו.

מדובר בסכום הפיצויים הגבוה ביותר שנקבע בישראל בתביעת רשלנות רפואית מאז נפסק לפני כשנה סכום של כ-14 מיליון שקל בתביעת רשלנות נגד בית חולים "קפלן" של שירותי בריאות כללית.

במקרה הנוכחי, שנידון בבתי משפט במשך תשע שנים, מדובר באירוע שתחילתו באוקטובר 1976. התובע, אז תושב ראש העין, היה תינוק בריא בן חודשיים וחצי שהחל לסבול משלשולים. התינוק הובא ארבע פעמים בתוך חודש אחד למרפאת קופת חולים כללית, וטופל שם תרופתית. ואולם, לאחר הביקור השלישי במרפאה חלה החמרה במצבו, והוא אובחן עם דלקת במערכת העיכול.

באחד הערבים בחודש נובמבר, לאחר שטופל במרפאה בפעם הרביעית, הובא התינוק על ידי הוריו לבית חולים השרון בפתח תקווה, ומשם הופנה לטיפול בבית החולים התורן - בית החולים "רוקח" בתל אביב. הוא עבר שם סדרת בדיקות בחדר המיון, ושוחרר לביתו בתוך 25 דקות עם הפניה לרופא המטפל והמלצה לטיפול בתרופה אנטיביוטית, אקמול ושתייה מרובה.

למחרת בערב, כשהוא בביתו, איבד התינוק את ההכרה והובהל לבית החולים בילינסון, שם אובחן במצב של התייבשות קשה, לקה בדום לב ונזקק להחייאה והנשמה מלאכותית. בהמשך נותר מספר חודשים מחוסר הכרה עד שהתעורר, ובהמשך סבל ממספר זיהומים בדרכי הנשימה ומפגיעה התפתחותית קשה. עד היום הוא סובל משיתוק מוחין, ומגיל עשרים הוא מועסק בעבודה מוגנת ונזקק לטיפול רפואי שוטף והשגחה צמודה.

תביעת הרשלנות הרפואית הוגשה עוד בפברואר 2000 באמצעות עורכת הדין יעל פלג לבית המשפט המחוזי בתל אביב, תחילה נגד קופת חולים כללית, כשבית החולים טען כי המסמכים הרפואיים מאותן השנים בוערו כדין. בהמשך, לאחר שאותרו מסמכים באשר לטיפול בתובע, צורף בית החולים לתביעה, והתביעה נגד קופת החולים נדחתה כשלא הוכח קשר סיבתי בין מחלתו לבין הטיפול שקיבל במרפאת הקופה.

בתביעתו טען הנפגע - ששמו נותר חסוי - כי בבית החולים "רוקח" בו טופל בחדר המיון יום לפני שאיבד את הכרתו, לא איבחנו הרופאים כי סבל כבר אז ממצב של התייבשות קשה, ושחררוהו לביתו. בפסק דין שניתן בבית המשפט המחוזי באוגוסט 2006 נקבע כי התינוק שוחרר לביתו מבית החולים "רוקח" כשהוא במצב רפואי תקין, וההחמרה התרחשה בביתו ביממה שלאחר מכן באופן בלתי צפוי.

בהמשך ערערה המשפחה לבית המשפט העליון שפסק ביולי 2008 כי "לנוכח ריבוי השלשולים שמהם סבל המערער בחודשים אוקטובר ותחילת נובמבר, רף הזהירות שבו חויב בית החולים היה גבוה". השופטים אליעזר ריבלין, סלים ג'ובראן ועוזי פוגלמן קבעו כי התינוק הובא לבית החולים "במצב מתקדם של התייבשות או בסיכון גבוה למצב כזה", וקבעו כי עיריית תל אביב, שהיתה הבעלים של "רוקח", תישא בעלות הכספית של נזקיו.

החודש פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב את גובה הפיצויים, ונקבע כי העירייה תשלם פיצוי בגובה 16.1 מיליון שקל: סכום של 14,438,732 שקל יועבר לו ישירות בעבור מרכיבי פיצוי שונים, ובנוסף תעביר עיריית תל אביב לביטוח הלאומי סכום של 1.6 מיליון שקל בעבור הקצבאות המשולמות לו מדי חודש.

"המשפחה המתינה תשע שנים לעשיית הצדק, ומדובר בעינוי דין שהיה קשה מאוד עבורה, אך אנו שמחים שהצדק לבסוף נעשה", אמרה אתמול עו"ד פלג המייצגת את המשפחה. מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "פסק הדין טרם התקבל בעירייה. העירייה תתייחס אליו לאחר שיתקבל".

תביעות רשלנות רפואית בישראל | בתוך עשור, גידול של 700% בסכומי הפיצויים

תעשיית תביעות הרשלנות הרפואית בישראל מאמירה בשנים האחרונות בסכומי הפיצויים הנפסקים לטובת הנפגעים, במקרה שהתביעות מסתיימות בהכרעת בית המשפט. לפי נתונים של החברה לניהול סיכונים ברפואה של סוכנות הביטוח "מדנס" - המבטחת את רוב המוסדות הרפואיים הציבוריים בישראל, לרבות קופות החולים כללית, מאוחדת ולאומית, פרט לבתי החולים הממשלתיים - חל בעשור האחרון גידול של 700% בסכומי הפיצויים הנפסקים בתביעות רשלנות רפואית. לפי הנתונים, בשנת 2008 סכום הפיצויים הממוצע בתביעות אלו מגיע לכ-81 אלף דולר. יחד עם זאת, רוב תביעות הרשלנות הרפואית בארץ - עד 80% - לא מגיעות להכרעות בתי המשפט ומסתיימות בהסכמי פשרה, רובן באישור בית משפט.

לדברי עו"ד טליה חלמיש-שני, מנהלת החברה לניהול סיכונים ברפואה, "קיימת בארץ אינפלציה שיפוטית, כשבשנים האחרונות חל גידול בפיצוי הכספי ללא גידול במספר התביעות, בדומה למצב בארה"ב". לפי הערכות, כ-4,500 תביעות רשלנות רפואית מוגשות כיום בארץ מדי שנה, ובכל שנה משולמים כרבע מיליארד דולר פיצויים בתביעות אלה.

לפי דו"ח של משרד המשפטים שפורסם ב-2005, בבדיקה מקיפה של היקף התביעות ברשלנות רפואית בישראל לאורך עשור (1993 עד 2002), סכום הפיצויים הממוצע בתביעות רשלנות רפואית בבתי משפט מחוזיים הוא כ-838 אלף שקל, וסכום הפיצויים הממוצע בבתי משפט השלום הוא כ-111 אלף שקל. ועדה שבדקה את הפיצויים המליצה שלא להגביל בארץ את סכומי הפיצויים בתיקי רשלנות רפואית.

הגידול בפיצויים בתביעות רשלנות רפואית מאפיין בשנים האחרונות את העולם המערבי, ונלווית לו עלייה בפרמיות הביטוח המקצועי לצוותים רפואיים. "כיום ישנם בארץ רופאים שאינם קשורים לארגונים שאינם יכולים לקבל כיסוי ביטוחי למסגרת עבודתם הפרטית", אומרת חלמיש-שני.

בארה"ב הוגבלו בשנים האחרונות סכומי הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית בכמה מדינות, אך יוזמה להגבלה כוללת של הפיצויים לסכום של 250 אלף דולר נדחתה בסנאט האמריקאי בתקופת ממשל בוש, בהתנגדות הדמוקרטים. כעת, במסגרת הרפורמה בבריאות שמתכנן ממשל אובמה, מוצעת יוזמה דומה שמטרתה הקטנת ההוצאה הלאומית לבריאות, בכוונה לקרב גם רפובליקאים לתמוך ברפורמה.

בישראל, כפי שפורסם ב"הארץ", ההסתדרות הרפואית מקדמת בימים אלה מודל המכונה "No Fault", המקובל במספר מדינות באירופה, לרבות צרפת, סקנדינוויה וכן בניו זילנד, המאפשר קבלת פיצוי בגין טעות רפואית במסלול משפטי גם מבלי להידרש להוכחת רשלנות, בסכום שנקבע מראש.
תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו