כאב בראש טוב

* למשככי כאבים אופיאטיים יצא שם רע בגלל הקישור לסמים נרקוטיים. אבל המלצות שפורסמו בארה"ב, קובעות שלמבוגרים שסובלים מכאב כרוני זהו הפתרון הטוב ביותר, וגם הבטוח

ד"ר סילביו בריל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר סילביו בריל

הנחיות חדשות שפירסם בחודש יולי האיגוד הגריאטרי האמריקאי, לטיפול בכאב כרוני בקרב מבוגרים מגיל 75, ממליצות להמעיט בשימוש במשככי כאבים מקבוצת נוגדי הדלקת הלא סטרואידיים (כמו אספירין ואקמול), ולהעדיף אופיאטים, תוך שימוש זהיר, מושכל ומבוקר.

ההנחיות החדשות נוסחו נוכח הקשר שנמצא בין שימוש בתרופות מקבוצת נוגדי דלקת לא סטרואידיים ובין סיכון למערכות הלב והעיכול. החוקרים מוסיפים כי התרופות הללו עלולות להוביל לסיבוכים בקרב קשישים הסובלים מיתר לחץ דם ואי ספיקת לב.

העלייה בתוחלת החיים הביאה לעלייה ניכרת במספרם של הקשישים במדינות מפותחות ובהן ישראל, ועם הגיל, עולה השכיחות של כאב כרוני ממושך. ועם זאת, אמונות ודעות קדומות לגבי משמעות הכאב בגיל מבוגר, חוסר מודעות, וכן חשש מהתמכרות ומתופעות לוואי, מביאים קשישים רבים לסבול בשקט ולהימנע מטיפול.

כרבע עד מחצית מהקשישים סובלים מכאב כרוני הפוגע בתפקודם ובאיכות חייהם. מחקר שנעשה בקרב חולי סרטן קשישים, הראה שאף כי 40% מהם דיווחו על כאב יומי, 25% כלל לא קיבלו טיפול לשיכוך כאבים. במחקר שנערך בבתי אבות נמצא ש-50%-80% מאוכלוסיית בתי האבות סובלים מכאב ממושך. ואף על פי כן, 25% מהם לא קיבלו טיפול תרופתי כלל, 25% קיבלו אקמול במינון נמוך שהיה בלתי יעיל, ורק 45% קיבלו משככי כאבים באופן קבוע.

בחירת משכך כאבים לקשישים הנוטלים מספר רב של תרופות, צריכה להיעשות בזהירות ולפי ההנחיות החדשות, יש לשלב טיפול תרופתי ולא-תרופתי. מחקרים מצביעים על כך ששילוב של טיפול לא תרופתי מגביר את ההיענות לטיפול התרופתי ומשפר את יעילותו. לכן, בתוכניות טיפול בכאב לקשישים, יש לכלול הפנייה לפיסיותרפיה, ריפוי בעיסוק ובניית תוכנית מדורגת לפעילות גופנית. לעתים כדאי גם לשקול שימוש בתוספי מזון ובשיטות ריפוי משלימות. לנוכח השפעתם של גורמים נפשיים על הכאב, יש חשיבות להתערבות פסיכולוגית בין אם בטיפול אישי או בקבוצות תמיכה.

כותבי ההנחיות מדגישים כי במקרים רבים משככי הכאבים "הישנים" מסוכנים יותר מאופיאטים. בשימוש באופיאטים, הכותבים ממליצים על מעקב צמוד על ידי רופאים בעלי הכשרה מתאימה. יש לזכור שאופיאטים עלולים לגרום להזיות, אך הורדת המינון עשויה לפתור את הבעיה. תופעות לוואי נוספות בטיפול באופיאטים - חוסר תיאבון, בחילה או הקאות - עשויות לרדת בשימוש לאורך זמן. עצירות היא תופעת לוואי נוספת, אך לאחרונה פותחו אופיאטים שעתידים לפתור בעיה זו ואף נכללו בסל התרופות בישראל.

במחקר שנערך בישראל בין השנים 2000 ו-2006 נמצאה עלייה של 96% בכמות האופיאטים שנצרכו בשנה, ובהם ניתן לציין את התרופות מורפין, אוקסקונטין, פרקוסט, פנטניל וקודאין. 70% מהחולים שטופלו באופיאטים היו מעל גיל 65.

על פי ההנחיות, כשקשישים סובלים מכאב בעוצמה בינונית או גבוהה, יש לשקול טיפול באופיאטים ורפואה משלימה. את מטרות הטיפול יש להגדיר במשותף עם המטופל, תוך מתן הסבר והדרכה מפורטים לגבי המחלה, מהלכה ואפשרויות הטיפול השונות.

הכותב הוא מנהל היחידה לטיפול בכאב, במרכז הרפואי תל אביב

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ