דן אבן
דן אבן

ישראל, ירדן והרשות הפלסטינית שוקלות לשתף פעולה במבצע מיידי לחיסון נגד שפעת החזירים של אלפי ערביי ישראל המתכננים לעלות לרגל למכה, במסגרת החאג' המסורתי שיחול השנה בסוף נובמבר. בהנהלת משרד הבריאות נבחנת בימים אלה המלצת הצוות האזורי המשותף לרשויות הבריאות של ישראל, ירדן והרשות, אשר יעץ לחסן את העולים לרגל לאחר שבאחרונה נרשמה התפרצות של המחלה בקרב מוסלמים שביקרו במכה.

במדינות האזור חלה בשבועות האחרונים עלייה במספר המאובחנים כחולים בשפעת החזירים, בין היתר בשל התפרצות המחלה בקרב העולים למכה במהלך חודש הרמדאן. עד כה נמנו בסעודיה 35 מתים משפעת החזירים ולמעלה מ-4,100 מאובחנים ודאיים במחלה - לעומת 32 מתים מסיבוכי המחלה בישראל, שבה הופיעה השפעת לראשונה בשלב מוקדם יותר. עד כה אובחנו בישראל 80 חולים קשים בשפעת החזירים, ושלושה מבין המתים היו ללא מחלות רקע. כיום מאושפזים ביחידות לטיפול נמרץ ברחבי הארץ תשעה חולים במחלה. בירדן תועדו 896 מקרים של שפעת החזירים, ובשבוע שעבר דווח על החולה הראשון שמת ממנה, בן 26. ברשות אובחנו 455 מקרים, ולפני חודשיים וחצי דווח על מקרה תמותה של בן 34 מהמחלה בבית חולים ברמאללה. שני המתים - ברשות ובירדן - סבלו ממחלות רקע.

נכון לעכשיו, שיעור הערבים מבין כלל החולים בשפעת החזירים בארץ מוערך בכ-5% בלבד. הפרופ' אלכס לבנטל, מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות ונציג ישראל בצוות האזורי, מסביר כי למרות זאת, יש חשש שהשבים מהחאג' יגבירו את התפשטות המחלה בישראל. "ההנחה היא כי הצפיפות במהלך החאג' גדולה, והמקום מעודד התפשטות של שפעת החזירים", הוא אומר. "גם הישראלים וגם הפלסטינים העולים למכה עוברים דרך ירדן. לכן, על מדינות האזור לפעול במשותף כדי שאנשים אלה יעלו למכה בשלום - וישובו בשלום". בד בבד, משרד הבריאות במצרים כבר הודיע השבוע שיחסן נגד שפעת החזירים את תושבי המדינה שייצאו לחאג'.

במשרד הבריאות מעריכים כי כ-4,500 ישראלים עולים לרגל למכה מדי שנה. השבוע הגיע ארצה מלאי החיסונים הראשון נגד השפעת. במקביל לבחינת ההמלצה לחסן את הישראלים העולים למכה, שוקלים במשרד לצייד את המתחסנים בתעודה שתעיד על קבלת החיסון, שאותה יתבקשו להציג בביקורת הגבולות בסעודיה. במקביל הבהירו במשרד כי תישאר על כנה ההמלצה לעולים למכה לקבל את החיסון נגד דלקת קרום המוח.

בראיון לביטאון ארגון הבריאות העולמי המתפרסם החודש, אמר נציג הארגון בעזה, מחמוד דאהר, כי שיתוף הפעולה בין ישראל לרשות הפלסטינית בתחום זה "הכרחי ביותר, משום שישראל שולטת במעברים". שיתוף הפעולה האזורי ידע בחודשים האחרונים עליות ומורדות בשל המתיחות הפוליטית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ