אכינצאה וענבים אדומים נגד שפעת החזירים

מחקר חדש מגרמניה מגלה כי תמציות המופקות מרכיבים טבעיים עשויות להיות יעילות כטיפול נגד שפעת החזירים

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

מחקר חדש המתפרסם השבוע בכתב העת המדעי לווירולוגיה מצא כי תמצית המופקת מאכינצאה יעילה נגד נגיף שפעת החזירים. חוקרים מגרמניה, שווייץ וקנדה בדקו בתנאי מעבדה את השפעתה של תמצית האכינצאה נגד נגיפי שפעת, ומצאו כי ביכולתה לבלום את יכולת ההתרבות של הנגיף. יעילות האכינצאה הודגמה נגד נגיפי שפעת שונים, לרבות נגיף שפעת החזירים הפעיל מאז חודש מארס, ונגיף שפעת העופות הפעיל בעיקר בדרום מזרח אסיה בשנים האחרונות.

במחקר, שמומן על ידי גוף לחקר שפעת השייך למשרד החינוך והמחקר בגרמניה, התברר כי יעילות האכינצאה דורשת מגע עם נגיף השפעת, כך שלא ניתן לקבוע עדיין אם התמצית יעילה לצורכי מניעה. בנוסף התברר, כי יעילותה הגדולה ביותר היתה בשלבים הראשונים של התרבות נגיף השפעת. כמו כן, התגלה במחקר כי נגיפי שפעת החזירים שנבדקו, אינם עוברים תהליך של פיתוח עמידות נגד האכינצאה, בשונה מתגובת העמידות המתפתחת לעתים בתגובה לטיפול התרופתי המקובל לשפעת החזירים ב"טמיפלו".

החוקרים מציינים כי שילוב של רכיבים בצמח האכינצאה, בהם נוגדי חמצון מסוג פלבונואידים ומולקולות נוספות מסוג אלקלואידים המכילות חנקן, הם אלה שנוגדים את נגיף שפעת החזירים.

בשנים האחרונות הודגמה יעילותם של רכיבים טבעיים נוספים נגד נגיפי שפעת, כולל תמצית המופקת מלוטם מצוי, צמח הנפוץ בישראל, וכן תמצית המופקת מענבים אדומים. במחקרים שנערכו לאחרונה על הלוטם המצוי התברר כי יש לו השפעה נגד נגיפי שפעת, אולם המנגנון המדויק לפעולתו עדיין לא הוסבר, והחוקרים ממליצים לבצע מחקר השוואתי על תמציות משני הצמחים.

מחקר משנת 2005, שפורסם בכתב עת מדעי למחלות זיהומיות, מצא כי גם תמצית המופקת מענבים אדומים יעילה נגד נגיפי השפעת, בעיקר בזכות מולקולות בשם "רזברטרולים". אלה הן אותן מולקולות המעניקות ליין את התכונה המגינה מפני מחלות לב. החוקרים טוענים כי שילוב של כלל התמציות הצמחיות יוכל לסייע במאבק בשפעת החזירים. ד"ר קובי שדה מהמחלקה לאלרגיה ואימונולוגיה בבית החולים איכילוב, אומר כי "ממצאי המחקר מתפרסמים בעיתון סביר, הנתון לביקורת אקדמית, ומדובר בממצאים מפתיעים. הממצאים מתארים את השפעת האכינצאה על נגיפי שפעת בתנאי מעבדה. השלכת הממצאים לגבי חולים עדיין מוקדמת, אך מדובר בממצאים מסקרנים".

הגיע החיסון המיועד לפעוטות ולנשים הרות

השבוע הגיעו לישראל משלוחים ראשונים של החיסונים החדשים לשפעת החזירים, מתוצרת חברת "סאנופי פסטר" הצרפתית. החיסונים החדשים אינם כוללים את הרכיב "אדג'ובנט", המגביר את תגובת המערכת החיסונית, ומיועדים לנשים הרות ולפעוטות עד גיל שלוש. אתמול הועברו החיסונים לחברת "שראל", שתפיץ אותם בימים הקרובים לבתי החולים ברחבי הארץ. החיסונים ייכנסו לשימוש בתוך כשבוע וחצי, אז גם צפויה ההכרזה על הרחבת מבצע החיסונים לכלל האוכלוסייה. נכון להיום חוסנו 120 אלף ישראלים נגד שפעת החזירים, ובמשרד הבריאות עדיין מודאגים משיעור ההיענות הנמוך לחיסונים בקרב צוותי רפואה, העומד על כ-30% בלבד.

בנוסף, בשבוע הבא ייכנס לשימוש בארץ חיסון לשפעת עונתית בשם "פלומיסט", מתוצרת חברת "אסטרה זנקה". לאחרונה פורסם ב"הארץ" כי לפי בדיקת איגוד רופאי הילדים, הורים נמנעים מחיסון ילדיהם נגד שפעת עונתית, זאת אף על פי שמשרד הבריאות ממליץ לקחתו מגיל חצי שנה עד חמש. לפי סקר שביצע האיגוד, רק חמישית מההורים ציינו כי החיסון חשוב למניעת ההידבקות בשפעת עונתית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ