המועצה להשכלה גבוהה: לא יוענק תואר לתלמידי רפואה משלימה

המועצה קבעה כי לא קיים בסיס מדעי לרפואה המשלימה, ולכן לא תאשר מסלולים אקדמיים למטפלים אלטרנטיבים

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) החליטה לא לאשר פתיחת מסלולים אקדמיים בתחום הרפואה המשלימה. משמעות ההחלטה היא דחיית הבקשות שהגישו גופים שונים להכרה במסלולים כאלה. בישיבה שנערכה אתמול, קבעה מליאת המועצה כי "לא קיים בסיס מדעי לרפואה המשלימה", ולפיכך אין מקום להתחיל בתהליך אקדמיזציה. יש לציין כי הוועדה המקצועית מטעם המל"ג דווקא המליצה לאפשר תוכנית לימודים ברמת B.A בנושא.

במל"ג התקבלו עד כה שתי פניות: האחת של מכללת רידמן, שביקשה להכיר ב"בריאות הוליסטית" כמסלול אקדמי; והשנייה של "המכללה למנהל", שביקשה לקיים לימודים בתחום הרפואה המשלימה בחסות האקדמית של בית הספר לרפואה באוניברסיטת באר שבע. בהיעדר פיקוח, שוק הרפואה המשלימה פרוץ למתחזים - מצב אשר פוגע גם בצרכנים. לפי ההערכות, בישראל יש עשרות אלפי מרפאים אלטרנטיביים מסוגים שונים.

בניגוד להחלטת המל"ג קבעה בעבר הוועדה המקצועית מטעמה, שבראשה עמד פרופ' ירון כהן, היו"ר לשעבר של הוועדה להערכת איכות בתי הספר לרפואה, כי "במטרה לשפר את רמת המטפלים הלא קונבנציונליים, הסכימה הוועדה פה אחד להנהיג תוכנית לימודים אקדמית לתואר B.A המיועדת למטפלים". בין השאר נימקה הוועדה את החלטתה בכך ש"אלפים רבים של חולים פוקדים מטפלים ברפואה משלימה, ויש צורך להגן על הציבור מפני נביאי שקר, ניצול כלכלי והסיכון בהתעלמות מהצורך בטיפול רפואי קונבנציונלי בשעת הצורך". בוועדה גם נחלקו הדעות אם המונח "רפואה משלימה" יופיע בשם התוכנית. בסופו של דבר, ברוב קטן, הוחלט שלא להזכיר את המונח "מאחר שהבסיס המדעי-אקדמי של הרפואה המשלימה שנוי במחלוקת".

"כמעט כל המחקרים מראים בצורה ברורה שאין בסיס מדעי לרפואה המשלימה", אמרו אתמול במל"ג, "נכון שקופות החולים מפעילות מערך גדול של רפואה משלימה, אבל מכאן ועד אקדמיזציה של התחום המרחק גדול מאוד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ