מחקר: הסיכון לסרטן מסי-טי גדול מהידוע

חוקרים חישבו ש-29 אלף אמריקאים, שעברו את הבדיקה ב-2007, ילקו במחלה ומחציתם ימותו

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דן אבן

סריקת סי-טי, שאינה מכאיבה ומאפשרת להתבונן באיברים בגוף בהדמיה תלת ממדית, הפכה לפופולרית במיוחד בארה"ב בשנים האחרונות. להליך יצא שם של בדיקה בלתי מסוכנת, אך שני מחקרים אמריקאיים המתפרסמים השבוע בכתב העת המדעי "ארקייב אוף אינטרנל מדיסין", מצביעים על סיכון מוגבר ממה שנחשב עד כה להתפתחות סרטן מצילומי סי-טי.

בשל היכולת לסרוק במהירות את כל הגוף ולאבחן מחלות בשלב מוקדם, עוברים רבים את הבדיקה מדי שנה. אלא שחרף ההנחה כי כמות הקרינה בסי-טי מזערית, המחקר הנוכחי מצא כי 20% מהנבדקים קיבלו קרינה בינונית בגובה 3 עד 30 יחידות קרינה (mSv) וב-2% מהצילומים - 1.4 מיליון מתוכם - נחשפו הנבדקים למנת קרינה המוגדרת גבוהה: 20-50 יחידות קרינה.

בחישוב נקבע כי 29 אלף אמריקאים ילקו בסרטן כתוצאה מצילומי סי-טי שבוצעו לאורך 2007. עוד נקבע כי המחלה צפויה לפרוץ אצלם תוך 20 עד 30 שנה, וכי ההתפרצות תלווה ב-50% אחוזי תמותה - תוספת של 15 אלף מתים מסרטן כתוצאה מחשיפה לצילומי סי-טי מדי שנה בארה"ב.

במחקר השני שפורסם בכתב העת נאסף מידע על הקרינה מצילומי סי-טי בארבעה מוסדות רפואיים בסן פרנסיסקו ב-2008, ונמצאה שונות גבוהה בכמות הקרינה. כך, היה פער של פי 13 במנות בקרינה במוסד עם הכמות הגבוהה ביותר בהשוואה למוסד עם הכמות הנמוכה ביותר. לפי החישוב שבוצע במחקר, הסיכון להתפתחות סרטן הוא באחת מכל 270 נשים בוגרות שעוברות סי.טי של לכלי הדם.

משרד הבריאות הישראלי התייחס באוקטובר 2008 לקרינה הנפלטת בסי-טי, ובהנחיותיו נקבעו מנות קרינה נמוכות מאלו שנמצאו במחקר. באפריל 2009 הגביל משרד הבריאות את החשיפה לקרינה בילדים, בין היתר בצילומי סי-טי.

לדברי ד"ר סיגל סדצקי, מנהלת היחידה לאפידמיולוגיה של הסרטן במכון המחקר הלאומי גרטנר, "כיום מוטל על הרופא לחץ מצד המטופלים לבצע בדיקות אבחוניות כמו סי-טי, ולעתים רופא נאלץ לבצע סי-טי כרפואה מתגוננת, כדי לא להיות מואשם ברשלנות".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ