שרי הממשלה אישרו רשמית את תוכניתו של יעקב ליצמן, לממן טיפולי שיניים על חשבון סל התרופות

שבוע לאחר האישור הטלפוני, אישרו היום השרים בישיבת הממשלה את תוכניתו של סגן שר הבריאות לממן טיפולי שיניים לילדים על חשבון סל התרופות

הארץ
דן אבן, שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דן אבן, שירות ""

שרי הממשלה אישרו היום (ראשון) בישיבת הממשלה באופן רשמי את תוכניתו של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, , זאת לאחר שאישרו את התוכנית בשבוע שעבר, בהצבעה טלפונית. במהלך הישיבה הציג ליצמן את עיקרי התוכנית להקצות 65 מיליון ש"ח מתקציב הסל לימון הטיפולים.

מוקדם יותר, נפתח הדיון המסכם של הועדה במחאה של חמישה מבין 17 חברי ועדת הסל, נגד תוכניתו של ליצמן, לממן את טיפולי השיניים על חשבון סל התרופות. בשלב זה, אין בכוונת איש מחברי הוועדה להתפטר מתפקידו.

פרופ' משה מיטלמן, מנהל מחלקה פנימית בבית החולים איכילוב ואחד מחמשת חברי הוועדה המוחים, אמר בפתח הישיבה כי "אנו מכבדים את סגן שר הבריאות ומממשלת ישראל, אך הוועדה קיבלה מנדט לדון בהכנסת תרופות ב-415 מיליון שקל, וסגן השר אמר אומנם בישיבה הראשונה של הוועדה כי השיניים הן חלק של הגוף, אך נושא טיפולי השיניים של הילדים מעולם לא הוגש לדיון". פרופ' מיטלמן הוסיף כי "משמעות ההחלטה להוציא 65 מיליון ש"ח מהוועדה, היא שהכסף לא יגיע לחולים אחרים".

מיטלמן הציג רשימה חלקית של חולים שעלולים להיפגע מהמחלה בהם חולי לב עם מסתמים הדורשים תיקון, חולי אוסטאופורוזיס הזקוקים לטיפול נגד בריחת סידן ונשים בהריון הסובלות מסוכרת. "אינני אומר שטכנולוגיות אלו חשובות יותר מהשיניים, אך ההחלטה למימון טיפולי שיניים לילדים התקבלה באישון לילה, מבלי שהתקיים דיון רציני. אני קורא לוועדה להיצמד למנדט המקורי שלה ולקיים דיון על הכנסת תרופות בסכום המקורי שהוקצב לוועדה".

ד"ר ברכה זיסר, מנהלת מאגר מח העצם עזר מציון, שגם היא שותפה במחאה, הוסיפה כי "אני קוראת לסגן השר להפעיל את תוכנית טיפולי שיניים לילדים מהשנה הבאה, ולא בשנה הנוכחית". זיסר קראה לשקול שוב את הרכב הסל. "זוהי ועדה בלי שיניים, יש פה בה נציגי ארגונים ממערכת הבריאות, ורק מיעוט קטן של נציגי ציבור שיכולים להביע דעה עצמאית, מבלי יכולת לזכות ברוב", אמרה ד"ר זיסר.

יו"ר ועדת הסל פרופ' רפאל ביאר, המשמש גם כמנהל בית החולים רמב"ם, הביע תמיכה במהלך של ליצמן ומסר כי "תמיד התנהגתי כרופא. אני רופא בשבועה וממלא את מחויבותי. הוועדה פועלת במסגרת המנדט שניתן לה".

בפתח דיוני הוועדה, התקיימה מחוץ לאולם הפגנה של חולים ורופאים מטעם ההסתדרות הרפואית, שמחו על החלטת הממשלה להוציא כסף מסל התרופות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ