יעקב ליצמן: יזמתי הפרדה בין המינים בבתיה"ח הפסיכיאטריים בי-ם כדי להקל על החרדים

בדיון ביוזמת ליצמן להפרדת בי"ח פסיכיאטריים לגברים ולנשים בי-ם הזהירו אנשי מקצוע שהטיפול הרפואי עלול להיפגע. צעד ראשון: הפרדת מחלקות לקטינים ומחלקות סגורות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
דן אבן

לפני שבועיים וחצי נחשף ב"הארץ" כי סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, בוחן . לפי תוכניתו של ליצמן, שהוצגה לפני כשלושה שבועות להנהלת כפר שאול, נבחנת לראשונה בישראל הפרדה בין המינים בבתי החולים הפסיכיאטריים בבירה, תוך הפיכת בית החולים "כפר שאול" לאשפוז גברים בלבד ובית החולים "איתנים" לאשפוז נשים בלבד.

בדיון שהתקיים היום (שלישי) בוועדת הבריאות של הכנסת הציג סגן השר ליצמן צו שניתן החודש בבית משפט לנוער בירושלים המורה לו לבצע הפרדה במחלקות לאשפוז פסיכיאטרי של קטינים. ליצמן הודיע בוועדה כי לעת עתה בכוונתו להפריד בין המינים במחלקות סגורות בבית החולים איתנים, לאחר שכבר קיימת מזה ארבע שנים הפרדה במחלקות הסגורות בכפר שאול. בנוסף הודיע ליצמן כי בכוונתו לבצע הפרדה בין המינים במחלקות אשפוז לקטינים, בהן המחלקות לאשפוז ילדים קטנים הפועלות בבתי החולים הפסיכיאטריים איתנים ואברבנאל.

אנשי מקצוע: ההפרדה עלולה להזיק לטיפול הרפואי

במהלך הדיון אמר ליצמן כי בכוונתו ליזום את ההפרדה המגדרית בבתי החולים הפסיכיאטריים כדי להקל על אנשי העדה החרדית המבקשים להתאשפז. מנגד, אנשי מקצוע טענו בדיון כי הפרדה בין המינים עלולה להזיק לטיפול הרפואי. ד"ר קרני רובין, פסיכיאטרית במקצועה ובעבר נציבת קבילות ציבור לחוק ביטוח בריאות ממלכתי במשרד הבריאות, אמרה בדיון כי "במחלקות מופרדות של נשים וגברים יש אלימות גוברת. יש גורם ממתן בשהות יחד של גברים ונשים. מעבר לכך, הפרדה שכזו אינה מונעת אירועים קשים מבחינה מינית, כי גם במחלקות המופרדות יכולים להתפתח יחסים בעלי אופי מיני. ההפרדה גם מגבירה את הסטיגמה". סגן מנהל כפר שאול, פרופ' מיכאל שלפמן, התריע בדיון כי הפרדה בין גברים ונשים במחלקה הסגורה בכפר שאול דרשה השקעה תקציבית נוספת.

במהלך הועדה התפתח ויכוח סוער בין ליצמן לח"כ אופיר פינס (עבודה), שיזם את הישיבה בעקבות הפרסום ב"הארץ". פינס אמר בדיון כי "הרעיון של סגן השר הזוי, אין לו אח ורע בעולם והגורמים המקצועיים מתנגדים לו. יצא המרצע מן השק והתבררה המוטיבציה של ליצמן לקדם הנושא. אני מכבד את הצורך של החרדים בהפרדה, ולכן מציע שרק בבית חולים פסיכיאטרי אחד תהיינה מחלקות נפרדות, אך בשום אופן לא להפריד בתי חולים שלמים", אמר פינס.

ח"כ רחל אדטו (קדימה) שהשתתפה בדיון הוסיפה כי "ליצמן מנסה לעמעם את תוכניתו להפריד בין המינים בבתי החולים הפסיכיאטרים בירושלים, הפרדה המנוגדת לעמדת אנשי המקצוע הקובעים כי יש הרבה יותר אלימות במחלקות מופרדות. כשמדובר במחלקות סגורות, אין ויכוח שניתן לבצע הפרדה, אולם ביצוע הפרדה גורפת בכלל המחלקות יקשה בהמשך על פעילות שיקומית של המאושפזים".

"חזרה לאחור לימי הביניים"

יו"ר ועד עובדי כפר שאול, רחל דמרקדו, ציינה בישיבה כי "בכפר שאול כבר קיימת הפרדה בין המינים במחלקות סגורות, ואיננו מתנגדים לפתיחת מחלקה מופרדת נוספת באיתנים. אך הפרדה של בית חולים לגברים בלבד היא חזרה לאחור לימי הביניים. לא ברור לנו מה סגן השר רוצה, ואם הוא מעוניין לפתוח בית חולים לגברים בלבד, שיעשה זאת בשכונות החרדיות, ולא בבתי החולים הממשלתיים הקיימים", אומרת דמרקדו.

תוכניתו של ליצמן מעוררת התנגדות נחרצת גם בארגוני הרופאים. יו"ר ארגון עובדי המדינה, הד"ר יצחק זיו-נר מהמרכז הרפואי שיבא, כתב בנושא החודש מכתב חריף לליצמן, וטען כי "צעד זה אינו יכול להתקבל על הדעת במדינה שוויונית מתוקנת. הצעד אינו עומד בחוקי היסוד של מדינת ישראל, ואין לו תקדים במערכת הרפואה בישראל". במכתב מתריע זיו-נר כי כל צעד מפר איזון במערכת הפסיכיאטרית עלול להעצים את הדעה הקדומה ממנה סובלת הפסיכיאטריה.

בכפר שאול טוענים כי התוכנית אף עלולה לפגוע בבטיחותם המאושפזים והעובדים במוסדות לבריאות הנפש. בתחילת מארס 2008 נפגעה אחת האחיות באגף הנשים במחלקה הסגורה בכפר שאול, לאחר שמאושפזת בת 20 הסובלת מהפרעה נפשית קשה הצמידה לצווארה סכין מטבח ששימשה לחיתוך ירקות, וניסתה לשסף את גרונה.

כפר שאול ואיתנים משמשים כבתי החולים הפסיכיאטריים למאושפזים מאזור ירושלים, ובהם 320 מיטות אשפוז. כפר שאול ממוקם על חורבות הכפר הערבי דיר יאסין, ובסמוך לשכונת הר נוף החרדית, ובעבר אף נעשו ניסיונות להעברת המתחם מחשש לירידת ערכי הדירות באזור. איתנים ממוקם בהרי יהודה.

ממשרד הבריאות נמסר החודש בתגובה לתוכנית כי "סגן השר והצוות המקצועי במשרד ביקשו לבחון את האפשרות מתוך ראיית צרכי החולים ומבלי לפגוע בטיפול בהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ