האיש החזק בתקשורת

ארנון (נוני) מוזס נחשב לאחד האנשים בעלי ההשפעה הגדולה ביותר בישראל. הוא עומד בראש קבוצת ידיעות אחרונות - המוציאה לאור את העיתון הנפוץ במדינה שמודפס בימי שישי בכחצי מיליון עותקים. הקבוצה מחזיקה בין השאר ב-17% ממניות חברת הכבלים HOT, בעיתון "וסטי" בשפה הרוסית, באתרי האינטרנט ynet ו-ONE (50%) ובמגזינים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

העורכים פוטרו בגלל היחס לשרון

למוזס יש השפעה גדולה על התכנים שמופיעים - או לא מופיעים - ב"ידיעות אחרונות". הוא מעולם לא התראיין ואיש אינו יודע מה דעותיו והאינטרסים שלו. משמעות הדבר היא שהאיש אשר שולט בכלי התקשורת הנפוץ ביותר במדינה הוא קופסה שחורה שרק קומץ עיתונאים בכירים, אנשי עסקים בודדים ופוליטיקאים מקורבים יודעים מה יש בתוכה.

במשך השנים השמיעו עיתונאים ועורכים בכירים לשעבר ב"ידיעות אחרונות" ביקורת נוקבת על מעורבותו של מוזס בתוכני העיתון. בינואר האחרון אמר עורך "מעריב", דורון גלעזר, שדיבר בכנס המדיה והשיווק של איגוד המפרסמים: "למו"ל 'ידיעות אחרונות' יש קו מערכתי ברור ומודע - בעד שחיתות שלטונית". גלעזר שימש במשך שש שנים בתפקידים בכירים ב"ידיעות אחרונות", ובהם עורך מוסף סוף השבוע "7 ימים". בקבוצת ידיעות הכחישו את הדברים ומיהרו להטיח ביקורת בגלעזר על הסכמתו לשמש עורך "מעריב" תחת שרביטו של עופר נמרודי, שהורשע בעבירות פליליות.

בדיון תחת הכותרת "הון, שלטון ותקשורת", שהתקיים בכנס אילת לעיתונות בנובמבר 2007, אמר מיקי רוזנטל, שהיה ראש מערכת החדשות ב"ידיעות אחרונות" בשנות ה-90: "עבדתי הרבה שנים ב'ידיעות אחרונות' בתפקידים בכירים ומעולם לא התערבו לי בתכנים. אבל מצד שני, הכרתי היטב את הרשימה של אנשים שאסור להתעסק אתם; למשל, שר התקשורת, כי נוני מוזס הוא גם מבעלי חברת הכבלים. בכלל, שמתם לב שתמיד שר התקשורת זה האדם היחיד שלא מתעסקים אתו ותמיד הוא אדם מאוד נחמד? ידעתי שיש אנשים שאסור לגעת בהם, והם כולם קשורים באינטרס הכלכלי של נוני מוזס".

הסיפור הבא יכול להמחיש את מעורבותו של מוזס בתקשורת: ב-2003 הגיעה למערכת "ידיעות אחרונות" ידיעה שלפיה לשכת ראש הממשלה אריאל שרון מעורבת באישור הזרמת כספים מבזק (שהיתה אז בשליטת הממשלה) לחברת הלוויין yes - המתחרה של חברת הכבלים HOT שידיעות תקשורת היא אחת מבעלי השליטה בה. בתגובה רמז ארנון פרלמן, אז דוברו של שרון, על האינטרסים הסמויים של מוזס בפרסום הידיעה. "אף שלעיתון שהנך מייצג יש עניין רב בתוצאות הישיבה, אין לי ספק כי שאלתך נובעת מעניין עיתונאי כן ואמיתי ולא מאינטרסים אחרים של בעלי המניות בעיתונכם בהשקעות אחרות שלהם", אמר פרלמן לכתב העיתון בתגובה לידיעה.

ב-2003 פוטר מ"ידיעות אחרונות" מירון רפופורט, כתב ועורך בכיר. העילה לפיטוריו היתה הכותרת "שרון לא דיברת אמת", שהעניק באוגוסט אותה שנה למאמר שכתב מרדכי גילת. באותה העת היתה הממשלה אמורה לאשר הזרמת כספים ל-yes, שהקיזה את רווחי HOT של מוזס ואליעזר פישמן.

עניינו של רפופורט התנהל כמה חודשים בבית הדין לעבודה. בתצהיר תשובה לטענותיו של רפופורט טען העורך דאז, משה ורדי, כי רפופורט היה חסר משמעת בכך שהפר הוראה להיות "רך" כלפי שרון, ולכן פוטר.

מוטי גילת, שכתב את הידיעה שבגללה פוטר רפופורט, לא פוטר - אך לפני כמה חודשים עזב ביוזמתו את "ידיעות אחרונות". הוא עשה זאת, בין השאר, מפני שצעדיו הוצרו בכל הנוגע לפרסומים על אישי ציבור בכירים.

בשבועות האחרונים עלה שמו של עורך "ידיעות אחרונות" שילה דה-בר, מקורבו של מוזס ומי שהיה עד לפני שנה נציגו בדירקטוריון HOT, כמועמד לתפקיד מנכ"ל חברת הכבלים.

בתחילת השנה חתמה HOT על חוזה עם אתר האינטרנט ynet שבבעלותו של מוזס, לאחר שברגע האחרון בוטלה התקשרות אסטרטגית בינה לבין האתר תפוז. חברת דורי-מדיה שבבעלות תמי מוזס-בורוביץ', אחותו של מוזס, זכתה לפני כמה חודשים במכרז להפעלת ערוצי הסדרות והסרטים ב-HOT.

חברת ONE שבה מחזיק מוזס ניגשת בימים אלה למכרז על ערוץ הספורט, בשיתוף פעולה עם צ'רלטון - חברה הנמצאת בבעלותו של אלי עזור, מקורבו של מוזס. הממונה על ההגבלים העסקיים רונית קן מבצעת בדיקה ראשונית לגבי ההתמודדות של החברות במכרז. הבדיקה נוגעת לפרטים הקשורים לחיבור בין צ'רלטון ל-ONE, אך הממונה תבקש לדעת פרטים גם על העובדה שמוזס הוא הבעלים הן של HOT והן של ONE.

יורם מוקדי, לשעבר יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, הוא כעת סמנכ"ל אסטרטגיה ב-HOT, לאחר תקופת צינון של שנה. ראש אגף התקציבים באוצר, רם בלינקוב, היה בעבר מנכ"ל חברת הכבלים.

אולמרט: תמך במענק

לפני כמה שנים ביקש "ידיעות אחרונות" לקבל מענק ממרכז ההשקעות במשרד התמ"ת לצורך הקמת בית דפוס בגליל. היקף המענק אמור היה להיות 33.5 מיליון שקל. שר התמ"ת דאז, אהוד אולמרט, פעל לאישור הבקשה, אף שגורמים מקצועיים במשרד הבהירו כי ההשקעה אינה עומדת בתנאי הסף של חוק עידוד השקעות הון. העיתון עתר לבג"ץ, אך לפני שנה משך את עתירתו כשהבין מהערה של השופטת דורית ביניש כי העתירה לא תתקבל. בסופו של דבר לא קיבל מוזס את המענק.

סילבן שלום ודדי בורוביץ': נשואים לאחיות

אחותו של מוזס, תמי, נשואה לדדי בורוביץ' - בעל השליטה בחברת התעופה אל על. אחותו השנייה, ג'ודי, נשואה לח"כ והשר לשעבר סילבן שלום מהליכוד. תמי מוזס היא חברה ותיקה של רפי גינת, שמונה ב-2005 לתפקיד עורך "ידיעות אחרונות" ופרש לאחר שנתיים.

דניאל פרידמן: חברים משותפים וטור קבוע

למוזס היכרות רבת שנים עם השופט בדימוס בועז אוקון, שאותו פגש כשעבד במשרד עורכי דין אשר העניק לו שירותים. בין השניים התפתחה ידידות, ולימים נהפך אוקון לשופט מחוזי ולדמות בכירה במערכת המשפט הישראלית. כיום אוקון הוא הפרשן המשפטי של "ידיעות אחרונות". אוקון מקורב לשר המשפטים דניאל פרידמן, שעד למינויו לתפקיד היה בעל טור קבוע במוסף לשבת של העיתון.

ויסגלס וליבאי: ייעוץ משפטי

בסכסוך משפטי שהיה למוזס עם אשתו הראשונה, מיכל, ייצג אותו פרופ' דוד ליבאי, לשעבר שר המשפטים. בעניינים שונים הקשורים לפרשת האזנות הסתר ייצג את "ידיעות אחרונות" דב ויסגלס, חברו האישי ועורך דינו של ראש הממשלה לשעבר שרון.

תצלומים: ראובן קסטרו, מוטי קמחי, אייל טואג וגיא רייביץ

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ