מחאת הרופאים: מאמץ להגיע להסכמות בין הרופאים לאוצר עד מחר

מאות מתמחים צפויים להמשיך להגיש מכתבי התפטרות לבתי החולים; בהסתדרות הרפואית מתחו ביקורת חריפה על הצעד

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בשעה שבהסתדרות הרפואית ובאוצר ממשיכים בדיונים מואצים לקראת הסכם, בשטח סוערות הרוחות. בנציגות הרופאים הצעירה, שהוקמה לפני כשבועיים לאחר פרוץ המחאה הספונטנית של הרופאים המתמחים, החלו אתמול במסירת מכתבי ההתפטרות של המתמחים להנהלות בתי החולים, במחאה על ההסכם המתגבש. אתמול הוגשו כבר למעלה מ‑300 מכתבים למשרדי הנהלות בתי החולים, ועם פתיחת המשרדים ביום ראשון, צפויה להתחדש מסירת המכתבים.

יו"ר ההסתדרות הרפואית אידלמן ושר האוצר שטייניץ, בשבוע שעבר. תצלום: אמיל סלמן

בישיבה שנערכה בשעות הצהריים במרכז הרפואי שיבא החליטו המתמחים להתחיל בהגשת המכתבים, כאמצעי להפעלת לחץ על ההסתדרות הרפואית לשפר את התנאים בהסכם המתגבש. יותר מאלף מתמחים כבר חתמו בשבועות האחרונים על מכתבי התפטרות המוניים. ההחלטה על הגשת המכתבים התקבלה בהצבעה ברוב של יותר מ‑70% מנציגי המתמחים שנכחו בישיבה, שניים מכל בית חולים, וכן ברוב של מעל ל‑70% בהתאם לחלוקה דיפרנציאלית, בהתאם למספר מכתבי ההתמחות חתומים שיש בכל בית חולים.בשלב זה הוחלט שלא להגיש מכתבי התפטרות של מתמחים בעלי נסיבות חריגות, כשהכוונה בעיקר לנשים בהיריון.

בהמשך להחלטה, בתום הישיבה, הוגשו 143 מכתבי התפטרות של מתמחים להנהלת המרכז הרפואי שיבא. בהמשך הוגשו יותר ממאתיים מכתבים נוספים להנהלות בתי החולים בילינסון, שניידר, אסף הרופא, מאיר ושלוותה. הגשת המכתבים נעשתה על ידי עורכי הדין של אגודת מרשם, המאגדת את הרופאים המתמחים, ותומכת בנציגות הצעירה.בכוונת המתמחים להמשיך בהגשת מכתבי ההתפטרות ביום ראשון בבוקר גם בבתי חולים נוספים כשייפתחו משרדי ההנהלות. עם זאת, אמש דווח על מתמחים בכמה בתי חולים שחזרו בהם, והחליטו למשוך חזרה את מכתבי ההתפטרות אותם הגישו בשעות הצהריים.

לדברי ד"ר נדב חיים, מתמחה במחלקה כירורגית בבית החולים שיבא, החבר בנציגות הרופאים הצעירה, "להערכתנו, פריצת הדרך עליה הוכרז השבוע קשורה בהחלטתנו להשתמש במכתבי ההתפטרות. קיבלנו תוספת תקנים, הורדת התמחויות ומענקים מכספי בית החולים, אולם זה לעג לרש, בלי כל אמירה חברתית משמעותית לחיזוק הרפואה הציבורית. מדובר בהסכם מבזה, והישגיו הקטנים בטלים בשישים". לדבריו, "אי אפשר לאייש כיום את התקנים החדשים בשכר המבזה של רופא מתמחה". גם בבית החולים שלי שהוא מאוד מבוקש ובמרכזה של המדינה, יש תקנים שאינם מאוישים, ובבתי חולים בפריפריה המצב קשה במיוחד. אנו תומכים במאבקה של ההסתדרות הרפואית, שהיא מבחינתנו הארגון שמייצג אותנו, ואיננו נלחמים בו או חותרים תחתיו. אנו מודעים לכובד ההחלטה והשלכותיה, ובתנאים אלה מרגישים שעלינו לעשות מעשה ולהציל את הרפואה בישראל".

מכתבי ההתפטרות עליהם חתומים המתמחים ייכנסו לתוקפם בתוך 30 יום. "ברור לכל אחד מאתנו, והיום אף לאזרחי מדינת ישראל, כי אנחנו נלחמים על הבית, ומאבקנו צודק", כתבו המתמחים במכתב הנלווה למכתבי ההתפטרות, המפרט את הקווים האדומים שלהם למשא ומתן. שלשום התקבלה הסכמת האוצר לדרישות ההסתדרות הרפואית לתוספת של אלף תקני רופאים לבתי החולים והפחתת משמרות הלילה למתמחים לשש בחודש, כפי שדרשו גם המתמחים. אולם למרות ההישג החליטו המתמחים להגיש את מכתבי ההתפטרות וחידדו כמה דרישות שהציגו וטרם נענו, לרבות אי חיוב תורנויות מומחים, תוקף הסכם שלא יעלה על ארבע שנים, והדרישה המרכזית להעלאת השכר ההתחלתי לשעה למתמחה ל‑50 שקלים, בהשוואה לשכר התחלתי של 24 שקלים המקובל כיום. החתומים על המכתבים התחייבו בחתימתם כי לא יחזרו בהם מההתפטרות עד אשר אחרון המתפטרים יחזור לעבודתו בתנאים שלא יהיו רעים מתנאי עבודתו הקודמים. עד כה אישרו מרבית בתי החולים בארץ את הגשת מכתבי ההתפטרות, ואולם בכמה בתי חולים, בהם הדסה, נמנעים לפי שעה המתמחים מצעד זה.

בהנהלות בתי החולים נמנעו עד כה מתגובה רשמית על קבלת מכתבי ההתפטרות. עם זאת, בהסתדרות הרפואית מתחו ביקורת חריפה על המהלך. "בעקבות פריצת הדרך, המשא ומתן מתקדם בקצב טוב. המתמחים קיבלו הטבות רבות והכל נעשה לטובתם ובמטרה לשפר את איכות חייהם", אמר ד"ר זאב פלדמן, בכיר במטה המאבק של הארגון ומנהל היחידה לנוירוכירורגיה ילדים בבית החולים שיבא. "העובדה שנציג המתמחים הצטרף למשא מתן אמורה להרגיע את הרוחות אך למרות זאת הם הסלימו את המחאה. אנו קוראים למוחים למשוך את המכתבים בתוך 24 שעות ולחזור לטפל בחולים כפי שהם יודעים לעשות".

באיגרת שפרסם אתמול בבוקר, התייחס יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, לקריאות המחאה מהשטח. "אני מבין לחלוטין את הצורך בביטוי אישי ואת התחושות שלכם לכך שהממשלה אינה קשובה מספיק ואינה מעוניינת לפתור את בעיות המערכת באופן הקרוב לדרך בה אנו תופסים את המשבר". הוא הוסיף כי "חשוב לזכור שפעילויות מחאה שונות אשר מביאות הלכה למעשה לשביתה מעבודה, שלא במסגרת הנחיותינו ושאינן מסוכמות עם בית הדין לעבודה, נחשבות להפרת חוק, ובהתאם, ההסתדרות הרפואית לא תוכל להגן עליהן משפטית", כתב אידלמן. "זכרו, כי פעולותיכם הבלתי מאורגנות עלולות בסופו של דבר לחזור אל כולנו כבומרנג, בבחינת 'תמות נפשי עם פלישתים'".

בתדריך לכתבים אתמול בערב אמר אידלמן כי המהלך עליו החליטו המתמחים אינו מתאים בעת הנוכחית, כל עוד נמשך המשא ומתן. "עיתוי הגשת מכתבי ההתפטרות אינו נכון ואינו נחוץ", אמר והוסיף כי "לא ניתן לנהל משא ומתן עם קווים אדומים, כי ברגע שמסמנים קו ניתן לקבל רק פחות ממנו. אנו מנהלים את המשא ומתן בתום לב ומשוכנעים שנביא הסכם עם בשורה לכל הרופאים".

בשלב זה, במשרד הבריאות הנחו את מנהלי בתי החולים להתאזר בסבלנות בעקבות מסירת מכתבי ההתפטרות, ולהימנע מהצהרות בשלב הנוכחי. "משרד הבריאות מצר על התפטרות המתמחים וקורא להם לנהוג באחריות למול ציבור החולים ולהמשיך בעבודה סדירה. מנהלי בתי החולים קיבלו הנחיות על הדרך בה יש לנהוג במצב זה. מדובר בהתפטרות שצפויה להיכנס לתוקפה רק בעוד כ‑30 יום במרבית המקרים. המשא ומתן עודנו בעיצומו ועל כל הצדדים לפעול בצורה שקולה, אחראית ומתוך מחויבות לציבור החולים", נמסר ממשרד הבריאות.

ביום ראשון מתכננים גם כמה רופאים בכירים להצטרף לצעדי המחאה של המתמחים. בוועד הרופאים בבית החולים מאיר, בו מועסקים 500 רופאים, הועלתה היום דרישה להגשת מכתבי התפטרות גם על ידי מומחים, כאות של סולידריות עם צעדי המתמחים. לדברי ד"ר צבי קליין, יו"ר הוועד ומנהל היחידה הגינקולוגית במאיר, "האווירה הציבורית במדינה מחזקת את הדור הצעיר של המתמחים, ויש לכך השפעה על החלטותיהם". מעבר לכך, מדובר באנשים שאומרים מפורשות שהם אינם מוכנים לעבוד כמו עבדים, ורוצים לקבל הישגים עכשיו". ההסתדרות הרפואית צריכה להיות אסירת תודה להם, כי כל ההישגים שהם הגיעו אליהם עד כה הם בזכותם. ההסתדרות הרפואית היא הארגון היציג של הרופאים, ואינני רואה מצב שהיא תתנער מייצוג המתמחים שהם שליש מחבריה, זה לא מתקבל על הדעת באף ארגון מקצועי. זו הייתה טעות למדר את המתמחים ולא לשתף את השטח בהחלטות".

ובתוך כך נמשכים המגעים בין הרופאים לאוצר במטרה לגבש הסכם בין הצדדים לפני יום שני, בו נקבע דיון בבג"ץ בעתירה שהוגשה בנושא על ידי עו"ד דוד פורר. אתמול נערכו לאורך היום ישיבות, והמשא ומתן מתוכנן להמשך היום. שתי נקודות המחלוקת העיקריות הנידונות כעת נוגעות לגובה העלאת השכר ומשכה, וכן התגמול בעבור חיוב הרופאים להחתים שעון נוכחות. בהסכם המתגבש צפויים הרופאים לוותר על כלי ההשבתה לשמונה השנים הקרובות, אולם בארגון לוחצים להשלים את העלאת השכר מוקדם יותר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ