התשובה להפרטת בריאות התלמיד

אסור לחזור על הטעות שנעשתה בשנת 2007 ולהפריט את שירותי בריאות התלמיד. המשבר בשירות דורש להשיבו לידי המדינה

נעמי בן-יעקב, חנה מירז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעמי בן-יעקב, חנה מירז

רמת החיסונים של תלמידי ישראל מידרדרת. בשנת 2006 95%-97% מתלמידי ישראל היו מחוסנים, ואילו לקראת סוף שנת 2011 רק ל-60%-73% מאוכלוסיית התלמידים יש כיסוי חיסוני כנדרש.

מאמצים להפריט את שירותי הבריאות לתלמיד החלו עוד בשנת 1993, אז נעשה ניסיון, שנכשל, להעביר 10% מהשירות לגורמים פרטיים. בעקבות הכישלון הוכנס תיקון בחוק ביטוח בריאות ממלכתי (ביולי1997), לפיו משרד הבריאות יהיה האחראי הישיר להפעלת השירות. התקציב שניתן כתוצאה מהתיקון איפשר הרחבה ושיפור השירות. עם זאת, התקציב היה תקציב הפעלה גלובלי, ללא תוספת תקנים וללא מנגנון עדכון. במהלך השנים גדל מספר התלמידים ומספר בתי הספר ובמקביל, ההתייקרויות במשק שחקו את התקציב. הפניות של משרד הבריאות למשרד אוצר, להגדיל את התקציב, נתקלו בחומה בצורה.

הזיכרון הקצר של האוצר ושל משרד הבריאות הוביל בשנת 2007 לניסיון הפרטה נוסף, שנמשך עד היום, ותוצאותיו ידועות. ההפרטה, שנועדה לייעל את השירות ולהוזילו, הפכה מטרה בפני עצמה, כשהאוצר לחץ ואף הגדיל את תקציב השירות לתלמיד ב-10 מיליון שקל, בתנאי שיועבר לגורם פרטי.

שירות הבריאות לתלמיד, שירות מפואר בקנה מידה עולמי, נוסד עוד לפני קום המדינה על ידי נשות הדסה. במהלך השנים הוא התאפיין בראייה חברתית כוללת, שכן ידוע כי קיים קשר ישיר בין הבריאות למצב החברתי-הכלכלי. לתלמידים יש צרכים בריאותיים ייחודיים ופעילות בתחום מניעת התחלואה וקידום הבריאות עשויה להשפיע על רווחתם לאורך השנים. כמו בחינוך, זו השקעה לטווח ארוך.

מעבר לחיסונים, השירות אמון גם על ביצוע בדיקות לאיתור מוקדם של בעיות כמו ראייה, שמיעה וגדילה, ועל מעקב אחר התלמידים שאובחנו עם בעיות בריאות. דגש רב ניתן לחינוך לבריאות (התמכרויות, הפרעות אכילה, איתור בעיות נפשיות, התנהגות מינית המסכנת בריאות וכו'). התלמידים הם "קהל שבוי", ועל כן ניתן להגיע לכולם. כך שירות הבריאות בבית הספר פועל לצמצום פערי הבריאות בין התלמידים - רפואה חברתית במיטבה.

ההפרטה יצרה מציאות שבה אין אחות בבית הספר והפעילויות מתבצעות בשיטת הסרט הנע, ללא היכרות מוקדמת עם התלמידים. הצוותים אינם חלק מצוות בית הספר ואין להם את התנאים לפעול עם הכלים האפידמיולוגיים שהם בסיס הידע והכשרה בבריאות הציבור. זוהי בכייה לדורות.

שירות שנבנה בעמל רב, תוך צבירת יידע ייחודי, נהרס במחי החלטה שהתייחסה רק להיבט הכלכלי, לא למכלול השירות וחשיבותו. רמת החיסון, היורדת לקו אדום, היא הדגל השחור אבל היא רק קצה הקרחון של פגיעה בבריאות התלמידים, שבגינה יש להניח שכבר עתה משלמים מחיר ועוד נשלם בעתיד.

לטעות זה אנושי, אך לחזור על טעות זה חמור. מדובר בשירות חיוני לחברה הישראלית שיש בה פערי בריאות גדולים. צמצום הפערים הוא באחריותה של המדינה, שצריכה לתת את השירות באופן ישיר. עתה, כשהנושא שוב על הפרק, כדאי שקובעי המדיניות יודו בטעותם ויחזירו עטרה ליושנה, עוז לתמורה בטרם פורענות.

נעמי בן-יעקב היא מנהלת הסיעוד והמינהל בית החולים השיקומי המרכז הרפואי שיבא, לשעבר יו"ר איגוד מנהלות הסיעוד בבתי החולים. חנה מירז היא אחות מפקחת ארצית בדימוס של שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות

ההסכם הנוכחי עם נטלי - עד סוף 2011

שופטי בית המשפט העליון הורו לאחרונה למשרד הבריאות לסיים את ההתקשרות עם חברת "נטלי" להפעלת שירותי בריאות בבתי הספר עד סוף 2011. משמעות ההחלטה היא כי עד ינואר 2012, באמצע שנת הלימודים הבאה, נדרשת המדינה לבחור מפעיל חדש לשירותי בריאות התלמיד, או להשיב את השירות לאחריותה. אם יוחלט על מכרז חדש, הורה בית המשפט למשרד הבריאות לפרסמו עד ספטמבר. "איננו מקבלים כתורה מסיני את הטענה כי אין מקום להחלפת נותן השירות באמצע שנת הלימודים", קבעו השופטים אליקים רובינשטיין, אסתר חיות ועוזי פוגלמן.

ועדת מומחים שמינה מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, המליצה באחרונה להשיב את שירותי בריאות התלמיד לאחריות המדינה, בתום הפרטה של ארבע שנים במהלכם סופק השירות על ידי נטלי והאגודה לבריאות הציבור. הוועדה קבעה כי "הפרטת השירות והשינויים במפעיל הביאו בהמשך לקשיים בגיוס כוח אדם של אחיות ורופאים".

הוועדה הצביעה על מספר כשלים, בין היתר, "צמצום השירות, החלשת תפקיד האחות בבית הספר והעצמת החלקים הטכניים של התפקיד, כמו חיסונים ובדיקות". נציג אגף התקציבים באוצר שישב בוועדה, התנגד להמלצה להשיב את השירות למדינה.

הוועדה ממליצה, בין השאר, לבטל את בדיקות הרופא בכיתות א' כדי לפנות יותר זמן לייעוץ וממליצה על סידור מחדש של בדיקות הגדילה, המבוצעות כיום מדי שנתיים וערכן אינו מוכח, במקביל להשקת התוכנית למאבק בהשמנת יתר. כן מומלץ על ניטור בעיות בריאות.

עוד ממליצה הוועדה להשיב את אחות בית הספר, שתשהה בבית הספר בימים קבועים, תשתתף באסיפות הורים ומורים, תהיה אחראית על מתן חיסונים ותבצע ביקורי בית לפי הצורך. הוועדה ממליצה על אחות לכל 2,500 תלמידים, ועל העברת חלק משירותי טיפות חלב לשעות אחר הצהריים וימי שישי, כדי לפנות לאחיות זמן לעבוד בבקרים בבתי הספר.

בחברת נטלי דוחים את הנתונים שמציג משרד הבריאות על שיעור החיסונים והבדיקות בבתי הספר, בטענה שהם מבוססים על תוכנת מחשב בעייתית, ומציגים נתונים לפיהם עמדה נטלי בסוף שנת הלימודים בכיסוי חיסוני ל-90% מהתלמידים. במהלך הקיץ מבצעת נטלי השלמות חיסונים ב-35 מוקדים ברחבי הארץ, בהשקעה של חמישה מיליון שקל.

עוד נמסר כי ביולי ביצעה החברה כ-12 אלף חיסונים וכי במרכזי החברה ניתן גם לבצע השלמות לבדיקות ראייה, שמיעה וגדילה. יש להגיע למרכזים בתיאום מראש עם המוקד הטלפוני הפועל 24 שעות.

דן אבן

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ